Gemanutzele!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Sunt deja la munca, imi pica ochii de somn in barba, dar tb sa spun!

Nu sunt gospodina, vreau sa devin una buna si doar am modele demne de urmat: Doina si Lora care ma uimeste cum reuseste sa faca atat de multe cu doi copii permanent langa ea.
Eu nu am cum sa lucrez part time, pb este ca am doua locuri de munca, (nr garzilor echivaland nr orelor de munca de la cabinet), si sunt obosita eu deja.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Black, toate eforturile astea le vei resimti in timp, iti spun din experienta...cu fiecare an care trece peste mine...le resimt...Am inceput de vreo 2 ani sa imi rezerv 1 ora /zi pentru a sta...pur si simplu.Mi-am ales obligatoriu o telenovela de la 15.30 la 16.30 si stau in pat si ma uit la tv.Ca altfel...bagam ca migu...Nu exista weekend in care in sezon...sa nu am comenzi de torturi, prajituri, pentru evenimente...Castig banuti...nu multi dar e munca...caci pe langa astea gatesc pentru casa...Merg mai rar ca bucatar caci efortul e prea mare si sanatatea nu imi mai permite. Un part-time la tine nu ar fi cazul...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

buflea ai niste copii frumosi foc si Alex e exact asa cum l-ai descris

black sanatate multa sotului.
Cu gradinitele ce sa zic?? Ti-am spus care au fost criteriile mele de a o alege. Curtea...nu stiu cat este de importanta atat timp cat duci copilul la gradi de stat (incep in septembrie si pana se acomodeaza, pana ii poate stapani educatoarea or sa stea in clasa iar apoi se raceste vremea). Sa nu-ti faci iluzii ca vor iesi toata ziua la joaca. Cel putin asa era la noi. S-or mai fi schimbat lucrurile intre timp.
Eu am ales cu program prelungit. Punct! Aici la gradi cu program scurt au program haotic, o sapt dimineata, una dupa-amiaza. Adica atunci cand sa mancam de pranz si sa facem nani...el ar trebui sa mearga la gradi.
Eu zic sa alegi asa cum iti dicteaza sufletul. N-am un sfat pertinent pentru situatia data...Tu inspre care ai inclina??

Fetelor, voi ati tras concluzia ca eu as renunta la serviciu sa stau acasa?? Sau sunt prea obosita sa inteleg??
Am spus doar ca atunci cand NU sunt la serviciu, orice-ar fi, vreau sa fiu cu familia, cu copiii. N-as putea sa ies la plimbare sau la cafele si sa-mi las copiii cu maica-mea. Sau sa plec in concedii fara ei. Dar nu, n-am niciun gand sa renunt la activitatile mele producatoare material. Nu e chiar ceea ce mi-am dorit sa fac, nu ma umple de fericire, nu-s cea mai buna (si nici nu-mi doresc!) dar o fac pentru ca trebuie. In schimb cand ies de pe usa fabricii las totul in urma si ma refocusez. Si-asa stau cu ei extrem de putin si mi-o reprosez. Doar ca ne adaptam...

Nici eu nu-s gospodina. La noi in casa lucrurile sunt extrem de impartite. Sot este cu mancarea si curatenia, tot el se ocupa de piata. Eu fac lucrurile de "finete" Si apanajul meu e sa ma ocup de copii. Oricum, sotul ma ajuta extrem de tare si daca nu era asa nu stiu ce ma faceam... Cred ca n-am mai pus mana pe-o cratita de la Paste si nici nu-mi bat capul cu astea.
Dar, cred ca sunt ultima mohicanca de pe planeta care mai calca

Cu intorsul la serviciu...prima data am facut-o cand avea fata 5 luni iar la al doilea m-am intors inainte de-a implini anul. Ne-am chinuit nitel. In cele din urma a fost bine

As vrea si eu sa-mi mai iau un job, sa mai face ceva insa sunt un antitalent social! Nu stiu sa fac nimic! Si cand spun nimic, inseamna NIMIC Oare ce-as putea sa incropesc din nimic??

Hai va si sa aveti o zi faina cu decizii bune si intelepte pe toate planurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Doina, daca se putea asa ceva , ai crescut in ochii mei cat un cozonac!

Liliac, nu am inteles ca ai vrea sa te lasi de munca , am inteles ca esti o super mami care-si doreste prezenta copiilor tot timpul liber. Jur ca eu asta am inteles. Din pacate eu nu sunt asa. As vrea sa simt asa, dar tot imi doresc timpul meu liber, pe care insa nu-l am (dar asta-i alta poveste). Cand am ocazia fug de-acasa. Nu am iesit pana acum nicaieri fara cel mic (teatru, iesiri in oras doar in 2 sau concedii), Dragos nu a dormit nicio noapte fara vreunul dintre parinti (fara mine, mai des, si asta mi se reproseaza). Dar am un cuplu de prieteni care-si lasa frecvent copila la bunici, iar anul trecut au fost in Austria 10 zile fara cea mica. Si sunt ok, fetita fiind extrem de mamoasa. Sunt aceiasi prieteni cu care urmeaza sa plecam peste 3 saptamani. Eu l-as lasa pe Dragos la mama peste noapte, dar nu mi se solicita acest lucru si parca nu i-as impune eu.

Cu gradinitele: habar nu am intervalul orar pt gradi cu program scurt, nici nu se pune pb ca Dragos sa renunte la somnul de pranz. La gradinita cu program lung (cea aproape de noi) grupa de germana are la comun copii de la 3-5 ani, ceea ce mie mi se pare un pic ciudat.

Cu sotul: dupa ce si azi mi-a facut febra mare, l-am intepat cu gentamicina in dos. Si i-am facut-o pe sistemul repede-nervos, mai ales ca stiam ca este extrem de dureroasa. In fine, pe moment ma simt razbunata. Mai are una diseara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Fetelor, o sa-mi terfelesc definitiv reputatia de mama buna, dar sa stiti ca eu tot "buna" ma vad ...la figurat, ca la propriu am de slabit vreo 10kg.

Eu nu am nici o problema sa imi las copiii, ocazional, si sa petrec timp cu mine, pentru mine ... tot ce imi doresc este sa ii stiu pe maini bune, adica sa nu am grija lor. Anul trecut i-am trimis in Romania toata vara (3 luni), anul asta repet figura - mi se pare un aranjament extrem de avantajos pentru toata lumea.
Copiii sunt incantati, li se pare "cool" sa petreaca vara peste ocean, mai ales ca ai mei ii duc frate pe unde nu au fost ei ca adulti niciodata - au fost la Sibiu, la Piatra Neamt, la Bran si desigur in toate parcurile Bucurestiului. Plus ca imi doresc sa isi aduca aminte de vacantele de la bunici, asa cum si eu imi aduca aminte de ele.
Noi ne-am adus aminte cum este sa traiesti in cuplu - am fost in Rhode Island numai noi doi, am fost la ocean, am petrecut timp impreuna si am facut sex cand ne-a venit, defiland goi prin casa, fara sa mai incuiem usa de la dormitor si sa calcam in varful picioarelor.
Interesant este ca am ajuns amandoi la aceeasi concluzie - e cam plictisitoare viata in doi, copiii te tin treaz si alert si simti ca traiesti si ai un scop pe lumea asta - sa faci din ei oameni.

In rest, cand am stat singuri, fara bunici, pentru ca nu sunt gospodina si nici nu vreau sa fiu, eu mi-am gasit tot felul de accesorii care sa ma ajute in gospodarie - de ex le-am cumparat cate 20 perechi de chiloti si ciorapi astfel incat sa spal 1 data pe sapt. Ah ! Si mai faceam un lucru - mi-am luat masina de spalat care poti sa o programezi, pui rufele de seara, detregentul si o setez sa inceapa sa spele dimineata la 5:00 A.M. La 6:30 A.M. erau gata de intins, asa ca, inainte de a pregati mic dejun, ma duceam si intindeam rufe ... spuneti voi daca nu e genial

De gatit gateam numai duminica (cand era barbata-meu la hockey cu ei) - tinea mancarea pana miercuri, joi si vineri improvizam sau cumparam (pizza, paste, o friptura la gratar, mezeluri). Eu v-am spus ca sunt foarte relaxata cu treburile casnice - si ce daca 2 zile pe sapt nu avem mancare gatita ?

Curatenia ma chinuie asa ca o fac cam superficial pana mi se suie barbata-meu in cap si se apuca el, de calcat nu calc NIMIC, ce se sifoneaza arunc ... si in rest, afara nene, afara cu copiii, in parc, la muzeu, la circ, la spectacole si cat mai departe de casa . Aici nu ma potrivesc cu barbatul - el este foarte casnic, asa ca acolo unde el nu vroia, ma duceam singura ... Toata iarna, in fiecare duminica am fost la ski cu copiii, singura, ca barbata-meu nu skiaza. Imi place rau de tot viteza, senzatia aia de libertate cand vii la vale si controlezi viteza, si ii dai drumul mai repede sa vezi pana unde te tin genunchii ... skiem toti 3, ei mai bine ca mine , ei in fata sau daca ne pierdem pe partie avem un loc de intalnire jos ...

De citit citesc in masina, audio (adica ascult carti) cand ma duc la serviciu si filme vad seara, dupa ce se culca copiii.

Ce vreau sa spun cu asta este ca se poate, putin din fiecare, asa cum spunea si Doina - e suficient sa iti dai voie sa te gandesti la tine, nu numai la ce asteapta ceilalti din partea ta, sa pui pe lista de prioritati si o placere de ta ...

Ah ! Si Black, o sa vezi ca pe masura ce Dragos creste o sa fie mai usor - n-o sa mai fie asa de dependent de voi, o sa inceapa sa se joace singur, o sa treaca prin faza Lego care ocupa mult timp creativ, numai el, piesele si instructiunile ... si atunci atmosfera se mai relaxeaza. Imi aduc aminte ca prima data cand am dormit la pranz, intr-o duminica, vizionand un film, a fost cand copiii aveau 6 si 5 ani. Am adormit amandoi - si eu si barbata-meu - si ne-am trezit dupa 1 ora in panica ca nu stiam unde sunt ...erau jos, la TV, vedeau un Family Movie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Buflea, mai tb sa dai din casa! Atat de relaxata este atmosfera in familia voastra! Cam asa mi se pare si cand descrie Lora iesirile lor cu cortul sau in natura! Chiar, pe unde mai esti?

Mi-ar placea si mie sa facem ceva distractiv saptamanal, dar, in pisici, la noi nu merge neam! Mereu ceva de platit urgent, mereu incrancenati cu munca/copil/casa, cand mai anunt ca am o garda al meu sot parca ia foc instantaneu, chit ca se bucura la banii de pe garzi. Am planificat concediul acesta de 5 luni si strang din dinti sa numai fac datorii si pt concediu, chit ca la intoarcere ma asteapta de platit niste datorii imeeeeense catre fisc. In fine, mai spun ca vreau sa schimb centrala si sa mai si botezam (sper ca saptamana aceasta sa se nasca si finutul )

In principiu, nici nu sunt asa de usor de urnit din casa si doar dc stiu ca am ceva conditii (cam ce descria Liliac). Sunt atat de satula de "aerul de munte"/padure/drumul cu naveta, incat tot ce-mi doresc uneori este doar sa stau/zac in casa. Insa mi-a iesit doar in perioadele in care-i soacra la noi. Cu mama... ea-i musafir.

Apropos de soacra: tocmai ce m-a sunat plangand ca ce-i face copilul, ca-i racit. Zic Doamne fereste de mai rau, ii fac antibioticul si intravenos pe branula, chit ca ar urla el ca nu, dar tot nu-l las asa usor din mana. Nu v-am spus ca dupa genta a inceput sa planga ca il doare fundul si striga la mine sa dispar. De nu-i bine pana vineri, chem o colega urgentista si ma decid cu ea ce si cum mai departe. Sper insa sa nu ia si Dragos. Eu vad ca sunt calita la cati mi-au tusit in fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Fugi de aici ... asa pare, relaxata ?
Pai sa vezi ce-o sa-mi tai venele pe aici pana cand si-o gasi barbata-meu alt serviciu ...

O schimbare majora pe care eu am facut-o in familia mea, a fost ca nu mai stam asa lipiti unul de altul cand e vorba de facut ceva ... mie mi se pare ca chestia asta este tipic romaneaasca si cateodata poate deveni toxica - oriunde te duci, orice faci, avem nu avem chef, sa fim impreuna ... mie mi s-a intamplat sa ma duc la film singura pt ca stiam ca nu e un film care sa ii placa barbatului ... la cumparaturi nici nu imi aduc aminte sa fi fost vreodata impreuna - de ce trebuie doua persoane si doi copii sa cumpere paine si lapte ?

Si asta a dat un oarecare echilibru familiei - ca facem fiecare ce dorim cu sau fara celalat langa noi, de cele mai multe ori cu copiii. Eu de ex apreciez foarte mult timpul de ski, cand stau acolo toata ziua ... ce rost ar avea sa il chinui pe barbata-meu sa stea in cabana sa ne astepte, sau de ce sa renunt eu la ski daca el nu skiaza. Si cu parcul la fel, de cele mai multe ori eu ma duc in parc pentru ca el lucreaza in gradina ... sigur, ar putea sa lucreze dimineata in gradina si dupa amiaza sa mearga cu noi in parc - dar dimineata barbata-meu o lalaie original ... dupa cateva scandaluri am ajuns la concluzia ca trebuie si el sa se simta bine, in ritmul lui - care este mult mai piano decat al meu.

Sanatate sotului - dar ce are frate de e asa de rau ? Gripa in miezul primaverii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Ce sa aiba? Puroi in gat, ditamai galma de se vede din usa. Si nu cedeaza la 2 antibiotice, plus ca de 3 zile tot face puseuri de febra peste 39. Si doarme aproape toata ziua, abia acum am reusit sa il conving sa faca un dus si sa se rada, sa arate si el a om viu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

'Neata!
Hai, mai, ca-s prin zona...dau si-o cafea, chiar, special pt. voi!

Am cam citit pe diagonala, sa stiti..black, nu-ti imagina ca la mine-n casa toate sunt perfecte..in niciun caz. Insa noi suntem mai relaxati, asa...si da, pentru iesirile cu prietenii si, mai ales in aer liber, ne facem timp mereu, e prioritatea nr. 1, ca sa zic asa. Altfel, cum am putea petrece timpul mai placut? Si daca unul dintre noi n-are bani, atunci da celalalt gratarul, na...si data viitoare invers. E simplu ca "buna ziua"!

Si acasa ma ajuta foarte mult al meu sot si la gatit si la curatenie, ne "completam" reciproc. Iar daca intr-o zi ramane dezastru in casa care-i baiul? Lasa, facem maine.

Gata, fug, ca am treaba. O zi buna!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Neata!

Iau si eu o gurita de cafea. Daca s-ar putea sa o bag direct pe vena ce bine ar fi. Sunt un pic cam turmentata. Si n-am baut nimic, doar oboseala.
Aici este o vreme ingrozitoare asa ca-s vesela ca ziua de azi

black da' de unde, fata mea, puroi in gat?? Of, ce aiurea
Tot ma tin de ceva vreme sa-ti spun ceva si...tot uit. Sa-mi prescrii o reteta cu lecitina si alte chestii de-astea tinatoare de minte
Data viitoare cand mai vii la BR, spune si tu din timp si poate reusim sa ne sincronizam sa tragem noi o fuga Ca un fel de iesire din cotidian. Iar in felul asta...n-are nici sot al tau ce sa mai comenteze. Trag nadejde ca s-ar intelege cu sot al meu ca ei par plamaditi din acelasi aluat, zau asa!
Sa stii ca eu am pierdut telefonul cu nr de-l aveai tu Pierdut cu tot cu nr de contact asa ca nu-l mai am nici pe-al tau nici pe-al Lorei. Cam imi vine sa plang... Trimit pe FB nr de tel care-l am acum.

Revenind la treburile facute impreuna vs separat, eu zic ca e o chestie care nu tine de Ro sau de alta tara ci tine mai mult de caracter. Asta cu "numai in Ro" e cam cliseu Sunt cupluri pe care le-am intalnit (neromani) si care se organizeaza in asa fel incat sa faca si chestii comune. Chiar si cumparaturile sunt un prilej de a mai sta de vorba si chiar de a se tine de mana
Noi facem tot ceea ce ne place fiecare in patratica lui fara sa-l deranjam pe celalalt dar ceea ce ne uneste f tare sunt lucrurile comune. Pe mine m-ar enerva cumplit sot daca ar avea pasiuni dese care sa nu ma includa. Sa-l vad ca pleaca la o bere "cu baietii" sau poate la munte sau la pescuit sau cine stie unde in alta parte doar pentru ca sunt pasiunile lui. Mor cu el de gat!!! Si cum "ce tie nu-ti place altuia nu-i face" incercam sa echilibram lucrurile atat cat se poate. Nu e intotdeauna zen...
Dar am spus, tine de caracterul fiecaruia in parte, nu-i niciun fel de regula in toata treaba asta. Cel mai bine este ca fiecare sa se simta ok in propria piele si la sf zilei, cand pune capul pe perna, sa nu existe regrete.

In rest...nu e timp de mare lucru. Vreau sa vina vacanta cat mai repede. Dar azi are fii-mea concurs de mate, sapt viitoare are baraj la franceza si o tinem numai intr-o distractie pe tema asta. Andra nici nu deschide o carte sa rememoreze diverse, se bazeaza numai pe memoria de lunga durata. Sa vedem cat o sa o tina treaba asta.
Radu e atat de mamos, dragul de el ! Nimeni nu-l poate sterge la fund cu atata maiestrie cu care o face mama lui si nimeni n-are bratele mai puternice ca ale lu' ma-sa sa-l care tot timpul. Noroc cu momentele in care "ubim, mami" si ne tavalim in pat si ne dragalim cate jumate de ora, numai bun cat sa-mi revin cu spatele si cu muschii sa o luam de la capat cu toate. Cand il vad ca ma ia de mana si zice: "hai, mami!" imi trec toate durerile...


Mergi la inceput