Gemanutzele!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Lora, mai spune ce mai faceti?
Mercedes, felicitari!
Black, reteta e simpla:
1 piept pui
1 pg. ficatei pui 0,500 kg.
4 cepe potrivite
2 legaturi marar
2-3 oua
Piper, sare
dupa gust
Se fierbe separat pieptul de pui cubulete, si ficateii.Se spumeaza, se pune sare dupa gust.
Dupa ce s-au fiert se scurg, apoi se dau prin masina de tocat, inclusiv ceapa.Se amesteca bine(cu mana), se pune mararul tocat marunt, sare, piper dupa gust, ouale si cam 1/2 canita de zeama de la piptul de pui. Intr-o tava se pune hartie de copt apoi compozitia
si se lasa la cuptor la 180 grade 35 minute. Apoi se papa.
O ami fac si pe asta:http://dulciurifeldefel.blogspot.com/2010/11/rulada-de-pui-cu-ficatei.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Azi astrele spun cam asa:


Unele probleme familiale trebuie rezolvate urgent. Doar astfel vei reusi sa te ocupi de situatia personala si sa ai suficient timp liber. Relatiile cu prietenii risca sa fie tulburate din cauza lipsei obiectivitatii. Te lasi cuprins de emotii si nu mai reusesti sa vezi lucrurile foarte clar.

Ma intreb ce probleme familiale urgente mai apar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna dimineata!
Nu mai ziceti nimic? La noi a fost ieri vant si putina ploaie, azi e frig...
Ia sa vedem ce horoscop avem azi:


Abtine-te de la tendinta sa o iei de la zero in viata familiala sau conjugala. Certurile cu parintii sau nevoia de a avea propriul camin sunt chestiuni care trebuie gandite cu grija. In caz de nevoie, cere sfatul unei persoane de incredere.

Nu mi se pare interesant...dar hai sa bem o cafeluta,poate ne vin idei:


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Azi:

Este o zi ideala pentru a incepe sa petreci mai mult timp acasa, alaturi de cei dragi, sau in compania persoanei iubite. Desi ai avut un program destul de incarcat in ultima perioada de timp si au fost foarte multe momente de stres, astazi va trebui sa te axezi mai mult asupra acelor lucruri care conteaza pentru tine si care te ajuta sa te relaxezi.

si

Astazi, un prieten apropiat va avea nevoie de sprijinul tau si isi va da seama ca adevarata prietenie o intalnesti doar o data sau de doua ori in viata. Ai putea fi criticat(a) pentru unele decizii importante pe care le-ai luat, dar beneficiile financiare vor amortiza aceste obiectii. Nu lasa pe nimeni sa-si asume meritele pentru o idee furata de la tine.

Doina, seamana un pic cu drobul la amestec, nu? Am sa incerc, pare tare gustos. Intre timp mi-am facut o oala de ciorba cu periosare. Cu vremea, ploaie, innorat, frig. Asteptam si soarele!

Buflea, sunt medic de familie. Nimic spectaculos, motiv pt care sunt (cam) debusolata. Astept ca peste 3 ani sa sustin ultimul examen pe partea profesionala si vad de-atunci incolo ce voi face. Legat de sot, sper sa va ajute Doamne-Doamne sa-si gaseasca repede un alt loc de munca. Chiar ieri povesteam cu sotul ca noi nu avem nici macar un leu pus de-o parte economie, ci doar datorii, iar dc si-ar pierde vreunul din noi locul de munca nu ne-am descurca. Sper insa sa vina vremuri (mai) bune, de fapt ca toata lumea.

Lora, buna cafeaua cu aroma de munte! Vazui poze cu cozonacii poznasi, arata suuuuper. Ai mei au fost mai putin spectaculosi. Nu pui si reteta ta de cozonaci, in special umplutura? Ca eu am pus doar bucati de rahat si nu au iesit asa de aspectuosi!

Mercedes, bucura-te de orice curs/iesire si in principiu de orice inveti nou despre tine. Ce-ti fac piticii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

'Neata!
Black, copii reteta aici. Sunt f.f. buni si pufosi. Aluatul pare cam moale, insa pui faina pe el ca sa-l poti intinde, il lasi moale ca sa iasa pufosi cozonacii.

COZONAC

Ingrediente:

1 kg faina
250-300g zahar
7 galbenusuri
drojdie cat o nuca (o sa pun un pachetel mic de 40g)
vanilie, lamaie (coaja)
3 linguri smantana
70g unt
200ml ulei
1 lingurita sare
500 ml lapte


Preparare:

1) Separ ouale: galbenusurile + zahar se amesteca si se freaca bine, apoi se pun smantana, vanilia, coaja de lamaie si sarea
2) Drojdia cu putin lapte caldut se amesteca si se lasa putin asa
3) Peste faina se adauga 1) si 2)
4) Se framanta bine impreuna cu laptele pana se omogenizeaza
5) Se topeste untul si se adauga treptat la framantat, apoi se adauga tot treptat si uleiul. Se framanta cam o ora.
6) Se lasa la crescut.


Compozitia:

150g miez de nuca dat prin masina (o sa pun cam 500g miez nepasat) + zahar dupa gust + cacao + vanilie + lamaie + 4-5 albusuri batute spuma + putina drojdie (o sa pun uscata) + 1 lingura faina + cateva linguri lapte – se lasa la crescut in lighean cam o ora. (eu o sa pun si rahat in compozitie)

In tava unsa se lasa la crescut cozonacii cca o ora.
Cu un ou batut se unge cozonacul in timp ce e in cuptor (de 2 ori)
Se coace cca 50-60 min. la foc potrivit (la inceput mic), ultimele 10-15 minute se da putin mai mare focul.
Se pudreaza cu zahar, eventual se face putin sirop.

Doina, suntem bine, dar cam pe fuga mereu cu fetele ba-n stanga, ba-n dreapta.
O zi frumoasa, va doresc!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Prezent ... nici la noi nimic nou.

Ieri am fost cu fiu-meu la antrenament de hockey, azi avem fotbal. I-am cumparat eu niste adidasi cu crampoane si in paralel si barbata-meu. Evident ca nici unul nu a stiut de celalat ... amandoi i-am dat copilului sa vedem cat de incantat este. Desigur ca ii plac ambele perechi ... vreau sa dau o pereche inapoi, ce naiba, crampoanele alea nu le poate purta decat la fotbal, de ce are nevoie de 2 perechi ? Desigur ca nici eu si nici barbata-meu nu mai avem bonul ...

Si ne mai miram de ce altii au bani si noi nu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

black-m ai lovit cu intrebareaideea e ca n am mai fost plecata atatea zile fara ei si desi sunt la aprox. 200 km n am cum sa ajung acasa ca am cursuri activitati zilnic de la 9-18 ...ei am scapat deja de jumatate de perioada pe 2 seara oi fi acasa.

buflea- ce fain, inseamna ca sunteti pe acceasi lungime de unda cu sotul.Merita copilu ambele perechi de asta data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna!
Black, are un gust foarte fin. Pieptul de pui face tot.
Mai fac un fel de rulada cu piept pui si bacon:

Un piept pui
Bacon feliat 300 gr.
4 catei usturoi
1 morcov
2 oua
1 legatura marar
sare, piper dupa gust.
Se toaca marunt cu cutitul pieptul de pui, morcovul, cubuletemici, usturoiul la fel.Se amesteca, compozitia bine cu oauale, sarea, piperul si mararul tocat.Eu folosesc capacul de la un vas Yena oval ca sa fac rulada.Pe fundul vasului pun bacon feliat sa acopere toata suprafata, apoi pun comozitia, o aranjez dandu-i forma (ca la salata boeuf)pun apoi bacon feliat "impletindu-l" deasupra acoperind toata compozitia astfel.O dau la cuptor la 150 grade 20 minute, apoi o mai las 15-20 minute la 180 grade. E foarte usoara si gustoasa. Nu fac poze cand fac mancaruri ca nu mai am aparatul...s-a stricat
Ia sa vedem ce zic astrele azi:

Este destul de dificil sa dialogheze cineva cu tine, deoarece esti decis sa contrazici. Gandeste-te daca merita intr-adevar sa-ti periclitezi relatiile amicale si sociale. Te preocupa problema banilor mai mult ca de obicei si iti pui intrebari legate de posibilitatea unor venituri mai mari.

Prima parte mi se cam potriveste, dar nu fara motiv...
A doua nu...caci nu au de unde sa vina venituri mai mari




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Doina, las' ca mi-au intrat mie banii (in sfaarsit!), plus o propunere sa sustin o prezentare legata de niste cazuri. La asta ma mai gandesc, caci nu-mi place sa vb in public, dar se plateste, si nevoile...

Mercedes, poate imi dai tu pe mail ceva materiale de la curs legat de tracul de-a vb in public!

Lora, multumesc de reteta. Ma bag la cozonaci saptamana viitoare, insa pana la urma cate oua ai pus?

Buflea, faina potriveala intre tine si sot! Mie nu mi se intampla chestia asta.

Legat de copii si traversatul strazilor cu adultul de mana: cum ati rezolvat?

Ieri era sa fac infarct de 2 (doua ) ori cand Dragos pur si simplu mi-a zburat din mana, a traversat in fuga strada fara sa se uite, fara sa se opreasca desi eu strigam si alergam dupa el ca nebuna, doar sa ajunga prima oara in parc, a doua ora la magazin. L-am certat, l-am pedespit (fara TV, calculator, desene, jucarii), l-am intrebat daca stie pt ce este pedesit, mi-a spus in hohote ca DAAAA, dar cand l-am intrebat pt ce, mi-a raspuns: "nu ciuuuu!". Cum sa-i mai explic, cum sa il conving sa ma asculte, macar cand traversam strada?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Hahahah ... sper ca ma ironizati cu "potriveala" dintre mine si sot ... asa "comunicam" noi in domeniul cumparaturilor - fiecare cumpara ce crede si ne trezim acasa ca luam aceleasi produse - intotdeauna culori diferite

Mergi la inceput