Parinte singur

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

In tarile nordice din cite stiu se acorda ajutor ceva mai mult; sau se acorda in trecut nu stiu daca s-[a mai schimbat cu ocazia valurilor de emigranti; am avut o cunostinta (in danemarca) era mama singura cam la 33 de ani nu lucra nimic (era daneza femeia) si statu ii dadea bani pt ea si copil, plus casa sociala (un apartament de 2 camere intr-o zona faina nu ghetto) si tot felul de facilitati inclusiv mers la scoala gratuit ( era intr-o faza ca se gindea ce sa mai faca cu viata ei profesionala...intre timp se distra la greu!) raiu pe pamint ce mai, dar asta se petrecea acu vreo 15 ani! nu stiu daca mai e asa sau s-o fi schimbat intre timp....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

In tarile nordice din cite stiu se acorda ajutor ceva mai mult; sau se acorda in trecut nu stiu daca s-[a mai schimbat cu ocazia valurilor de emigranti; am avut o cunostinta (in danemarca) era mama singura cam la 33 de ani nu lucra nimic (era daneza femeia) si statu ii dadea bani pt ea si copil, plus casa sociala (un apartament de 2 camere intr-o zona faina nu ghetto) si tot felul de facilitati inclusiv mers la scoala gratuit ( era intr-o faza ca se gindea ce sa mai faca cu viata ei profesionala...intre timp se distra la greu!) raiu pe pamint ce mai, dar asta se petrecea acu vreo 15 ani! nu stiu daca mai e asa sau s-o fi schimbat intre timp....



Pai si in Germania este asa!

Dar eu nu stiu de ce am avut impresia ca daniela se refera la parintzii care muncesc!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Msl1, ceea ce spui tu acolo este si aici. Ajutor social minim, casa de guvern si scoala de specializare platita de guvern ( o parte din bani trebuie sa ii returnezi). Dar sincer, nu este un statut de care sa te bucuri. Temporar ar fi o soulutie pentru cineva care chiar are nevoie dar sint o gramada de persoane care fac din asta un stil de viata care se intinde pe generatii.

Si nu cred ca se distra femeia la greu, doar daca avea bani si din alta parte. Oricum, cam discutabila moralitatea ei sa ia putinul de la gura copiilor si sa se distreze pe banii aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO

Temporar ar fi o soulutie pentru cineva care chiar are nevoie dar sint o gramada de persoane care fac din asta un stil de viata care se intinde pe generatii.



live and let live


Exact la fel e si aici!Probabil ca gena astaeste raspindita pe tot globul!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Aici nu este; cel putin eu nu am gasit nici un ajutor; am mai spus, ce ajutor mi s-a oferit cind am vrut sa-mi iau copii si sa plec a fost un pat intr-un shelter de homelesi, si in rest mi s-a spus clar ca trebuie sa am resursele mele sa ma descurc pina ma divortez si mi se stabileste plata de pensie(daca primesc ceva plata), deci tot nu bani de la guvern;
mai, femeia de care am spus mai sus chiar se distra; isi trimitea fata la tata si ea venea prin baruri cu noi; si nu se simtea vinovata cu nimic; nu avea nici un venit decit ce primea de la stat( nu stiu daca primea ceva de la tatal copilului pt copil)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

In Germania,esti incadrat la o alta clasa de impozitare,mai avantajoasa,daca esti parinte singur!

Alte facilitazi...nu cunosc!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


In plus aici daca celalalt parinte nu poate plati pensia alimentara, statul iti da un fel de pensie alimentara care este in functie de varsta copilului si pe care o pioti primi timp de 6 ani sau pana copilul implineste 12 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Dar eu nu stiu de ce am avut impresia ca daniela se refera la parintzii care muncesc!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Da, la parinti singuri care muncesc ma refer.

Nu stiu, ma gindeam la niste ajutoare sau sprijin de alt fel decit niste citiva leuti pe care sa-i incasezi doar daca nu muncesti sau daca ai un venit foarte mic.
De pilda credeam ca exista programe prin care parintii singuri sint stimulati sa inceapa o mica afacere, cu fonduri nerambursabile sau europene ( imi cer scuze nu ma prea pricep la termeni) dar in alte conditii, mai usor de indeplinit ( nu de genul iti dam 30. 000 de euro daca ai tu deja 30.000). Sau ceva ajutor de la primarie sa primesti o locuinta cu o chirie mai mica pina te pui pe picioare, pe termen limitat.
Sau consiliere gratuita ( psihologica sau in afaceri - o sa credeti acum ca-s mare afacerista de ii tot dau cu afacerile ).
Concret, in urma divortului, eu am ramas fara locuinta, cu sanse putine de angajare pe un post bine platit, din cauza virstei partial ( nu mai am nici cind sa avansez, sa o iau de la zero), cu un copil sub 2 ani ( la momentul divortului, intre timp au trecut 10 luni) ...
Sigur, nu e vina statului ca nu am stiut eu sa-mi aranjez bine viata astfel incit sa nu trebuiasca sa ajung asa dar...
M-ar fi ajutat enorm sa ma pot muta undeva unde sa platesc o chirie mica, de exemplu, macar pina as gasi ceva mai bine platit din care sa ma pot intretine la un nivel ceva mai bun.
Sau ar fi fost nemaipomenit sa aflu ca daca vrei sa+ti deschiyi o mica afacere ai un sprijin ceva mai mare daca esti parinte singur intretinator al unui minor....

Nu stiu, zic si eu...
Sau ma inchipui ca Alice in Tara Minunilor... ?

p.s. criza aia mare a trecut, n+am ramas intepenita in proiect ...pur si simplu discutia asta e menita sa ma lamureasca in legatura cu imaginea pe care o are statul si ceilalti despre o mama sau un tata singur, intretinatori de minori.
Mi se pare ca o parintele singur, imediat dupa divort este extrem de vulnerabil si ar trebui ajutat. Mi se pare ca minorul de fapt trebuie protejat si in ecuatia asta parintele este foarte important.
Sigur ca da, nevoit sa se descurce parintele accepta orice slujba si se bucura daca pune macar iaurt cu piine pe masa dar...cum ar fi sa stii ca atunci cind ti'e cel mai greu, vine cineva cu autoritate si putere, statul! si iti spune ca poate sa te ajute sa faci un viitor mai bun pentru copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Depinde de politica statului respectiv. Daca are politica sociala va face asa ceva daca nu, nu. In Romania nu exista ceva special sau de asa natura incat sa vina statul roman pentru a sprijini parinti divortati. Si nici nu cred ca va fi. Este problema persoanelor daca se casatoresc (de buna voie si nesilite de nimeni) si/sau daca divorteaza ulterior (tot de buna voie si nesilite de nimeni). faptul ca exista un minor sau mai multi cade in ingrijire, asa cum este legea in sarcina parintilor acestor copii iar in lipsa lor sau a capacitatii dovedite a lor sunt institutionalizati.
Personal nu vad nici o lagatura intre statusul social al unei persoane si nivelul de trai al aceleasi persoane mai putin in situatia in care el sau ea sunt intretinute de ea sau el dupa caz dar aceasta este din nou o chestiune de optiune.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Marius, ai scris ca un avocat. Putina empatie in mesajul tau nu ar fi stricat deloc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Daniela, bine ai venit in Club!

Asta a fost ca sa te fac sa zimbesti... E greu, dar nu imposibil.
La inceput esti cu totul debusolata de toate schimbarile din viata ta dar cu timpul o sa te linistesti si o sa vezi mai limpede.
Nu dispera, ai incredere in tine si in puterile tale, fii buna cu tine si cind nu mai poti, lasa pentru a doua zi.
Mereu este o a doua zi care vine citeodata cu cite o solutie neasteptata. Sau macar cu o noua speranta.



Mergi la inceput