experiente mistice - (6)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

Amonar,
si inca altceva daca atunci la potop au murit toti inafara de noe de ce santem asa de diferiti de unde vin asiaticii , negri indienii etc


mamica lui Ana Maria


Nihil Sine Deo!



Citeste despre fiii lui Noe: Ham, Sem si Iafet si despre zonele geografice ce sint 'alocate' descendentilor lor, scrie in Facere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Scriu de la munca. Daca mesajul meu sa intrerupe brusc, e pentru ca a trebuit sa inchid si sa plec.

3X3 tendinta de a vedea DOAR binele dintr-un om este dupa parerea mea o sabie cu 2 taisuri. Pentru ca incearca sa elimine sau doar sa acopere o parte din om care tine de cu totul altceva decat natura lui divina. Lucru care poate genera frustrari, ca orice lucru care se vrea rezolvat doar partial. Si functioneaza preferential sau ocazional, si cand ti-e lumea mai draga si zici ca ai trecut peste asta te pocneste din nou. Sigur e posibil in masura in care toti oameni evolueaza in aceeasi directie si in acelasi ritm, ceea ce este o utopie.

Ceea cred eu ca trebuie facut este sa reusim sa integrem partea mai putin luminoasa a omului in totul lui si in acelasi timp sa ne educam propria intelegere pana la punctul in care sa-i intelgem modul lui de a rationa, in funtie de natura lui umana si divina deopotriva. Sigur ca e greu sa ajungem aici pentru ca trebuie sa intelegem si sa ne insusim mersul lumii asteia. Abia atunci vom reusi sa intelegem ca rosiile n-au fost aruncate spre directia noastra, ci spre lucrul care l-a facut pe om sa simta o emotie negativa, care pe el l-a dezechilibrat. Si atunci nu te mai deranjeaza pentru ca intelegi de ce se intampla asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


Amonar, Tatal Nostru este dupa parerea si experienta mea o rugaciune sferica, completa. "Faca-se voia Ta, precum in cer asa si pe pamant" este partea completa la care faci referire. Privita asa capata o alta conotatie care cuprinde o adevarata filosofie. N-am timp din pacate sa vorbesc acum despre asta, dar poate fi un subiect bun de dezbatut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar
Adica creierul reactioneaza 6 secunde inainte de a 'auzi' stimulul extern, adica actiunea de a pune o intrebare.

Unde si cand?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Pai gena de unde a sarit? Daca Noe a avut mai multi fii, toti au luat genele lui, nu?
Vrei sa spui ca zona geografica le-a schimbat infatisarea? Nu stiu daca asta se poate produce 'doar' in cateva mii de ani, de cand s-a facut pamantul, dupa biblie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Capcaun, iti promit ca revin cu sursa concreta.

3x3, si Rudolf Steiner vorbeste despre evolutia spirituala a planetelor. Si rolul elementelor in evolutia spirituala a planetelor si lumii spirituale in general, precum si a omului.

Am urmarit o data un scurt film despre moarte si procesul mortii. Un respectat calugar budist si DalaiLama explica ce se intampla in ceasul mortii. Cum omul se descompune in elemente, unde merg elementele. Nu l-am pus aici pt ca se vorbeste in franceza si este titrat in olandeza. Dar daca sunt persoane care vor sa il vizioneze, il voi cauta si atasa aici.

E greu de 'imaginat' cu ajutorul 'instrumentelor' mele limitate la ce te referi cand vorbesti despre corpul de lumina. Normal ca ma gandesc ad-literam la un corp de lumina, asa cum cunoastem fantomele de exemplu. Poate nu e prea fericita analogia dar nu gasesc alt termen de comparatie.

IrisM, am vrut de mult sa iti spun ca vorbesti cu o intelepciune de invidiat, cel putin de mine care nu imi pot expune ideile asa de armonios si coerent De vina e Mercur in Gemeni, 3x3 stie asta
Nu am scos din context fraza susnumita de mine, ii cunosc contextul, ci doar am vrut sa o evidentiez.

O citez:

Tatal nostru
Care esti in ceruri
Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta
Precum in cer asa si pre Pamant

Deci, dilema mea provine de la premiza ca Dumnezeu este atotstiutor, atotputernic, deci suprem. De ce trebuie noi sa ne rugam pt sfintirea lui? De ce ii uram o imparatie vie si ii uram sa se faca voia lui? Cum am spus, chestiile acestea se intampla deja, noi nu putem influenta aceste lucruri. Eu imi explic doar ca acest lucru este posibil doar cand noi, pamantenii, consideram ca Dumnezeu este ceva in exteriorul nostru, ceva ce nu putem influenta activ prin actiunile noastre.

Ultima strofa.....ca sa mai spun. Daca plecam de la premiza ca cerul exista in exterior (undeva in universul fizic) ca si Dumnezeu, avem 2 posibilitati. Prima, asteptam sa vina Dumnezeu sa transforme planeta intr-un cer dumnezeiesc sau a doua, avem maini, picioare, gandire, ne apucam noi sa transformam planeta intr-un cer dumnezeiesc.
Daca vorbim despre un univers (cer) spiritual..... e mai complexa treaba. In principiu avem de ales tot intre cele doua variante, ori ne schimba Dumnezeu spiritul (si nu facem nimic decat sa ne rugam), ori devenim activi si ne schimbam spiritul in functie de cum am vrea sa fie in ceruri.

De aceea si dilema mea, nu suntem noi cei care putem schimba pamantul in 'cer'? De ce trebuie sa asteptam ceva de la o forta suprema in momentul cand si noi avem potenta aceasta.
Si este rugaciunea un peptalk pt ca de fapt ne lipseste curajul?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Fetelor, asa se explica de ce ne-am adunat toate la paranormale, planetele retrograd..sigur

Eu mai folosesc site-ul asta, e foarte competent si complet.
Se pate calcula ascendantul si se poate accesa in mai multe limbi.

www.astro.com


Eunice78, eu stiu de Saturn ca e planeta carmei, a lectilor de invatat sau datoriilor de platit. Si faptul ca e si retrograd....poate e bine sa sapi, sa vezi.







Ok, acum chiar ca mi se incruciseaza neuronii
Amonar, ma poti ajuta un pic, tu intelegi ceva din mapa asta?
oricum nu stiu cat de "exact" e rezultatul, daca pot spune asa, intr-ucat nu stiu ora nasterii...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Venisem sa citesc pe subiectul de la mistice cu intentia de a afla ce si cum vad altii evoluarea spirituala, de a gasi citate in acest sens aduse de prin carti sau site-uri web, etc, si nu in a viziona "confruntari" la genul:

"si eu i-am spus-o ei/lui"
"si ea/el mi-a spus-o mie"
"si atunci eu i-am spus-o lui"
"si el mi-a spus-o mie"
" si atunci iar ..."

Intrebari retorice: Are timp un om de stiinta sa stea pe net, si mai cu seama pe site-uri de copii? Daramite sa se duca la casa altora la mistice cu scopul unic de a-i "educa" pe cei de acolo prin expresii gen: bateti apa in piua ... ? Care ar fi scopul stiintific urmarit de asemenea expresii sofisticate? To get a reaction? To get some attention? One's desperate attempt to perceive his or her own internal chaos as normal by stirring things around?
Who are these people and why are they doing what they are doing?

A fost o vreme cand apreciam virtual f mult un anumit user pe DC. Consideram aceasta persoana hazlie prin felul cum raspundea altor useri - cu "sare si piper". Cum persoana respectiva era din Montreal, am decis sa ne cunoastem si in viata reala. Intalnindu-ne la o cina, sotul meu si cu mine am fost socati sa constatam ca acea persoana a baut la masa, de fata cu noi, 4 beri si 2 sticle de vin. BTW, tot ce depaseste 2-3 pahare de alcool la o masa, deja nu mai intra in definita de "social drinking" . Si atunci am realizat de unde venea verva, sursa de inspiratie si dorinta acestei persoane de a-i pune pe toti la punct prin deraderi si sarcasme. Am simtit compasiune fata de aceasta femeie. Aflata in primul rand out-of-balance cu ea insasi, cauta sa "indrepte" lumea din jurul ei prin a o contamina cu dizarmonia ei si a o aduce la un numitor comun cu ceea ce simtea in sufletul ei: haos.

Pentru mine acea intalnire a fost o lectie re: aprecierea omului ca OM dincolo de un ecran de calculator. Atunci am constientizat ca un OM isi alege cuvintele cand se exprima (mai ales virtual) fara sa ironizeze 'defectele' unui presupus adversar. Un om in armonie cu el insusi e in armonie cu toti semenii lui exprimand compasiunea si iubirea aproapelui in ceea ce spune chiar si dupa "scutul" ecranului de calculator.

Cum am mai spus, consider ca toti suntem in aceeasi barca si cand aleg sa "ignor" pe cineva care disemineaza dizarmonie nu fac decat sa-i dau timpul si spatiul (virtual) necesare, insotite de binecuvantari (asa cum m-a invatat 3x3), de a reflecta la ceea ce a gandit si a spus.

Consider ca argumentele aduse drept raspuns argumentelor acelor persoane care si-au exprimat in prealabil (direct sau subtil) dispretul fata de misticism, paranormal, si tot ceea ce nu tine de palpabil si conventional, nu pot duce la nici o iluminare spirituala a participantilor la 'dialog'.

In aceste cazuri TACEREA E DE AUR caci iluminarea vine din interiorul nostru, din felul in care procesam evenimentele si cum constientizam lectiile invatate. Si apoi nu e nici o graba se ne iluminam in aceasta viata: avem ETERNITATEA la dispozitie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Cand am inceput sa scriu la acest subiect, habar nu aveam definitia exacta a misticismului, si nici n-am cautat-o pana acum, insa a venit ea la mine

Deci: " Toate traditiile releigioase majore ale lumii includ si miscari mistice. Poate va intrebati ce este misticismul. El reprezinta dorinta pentru un anumit fel de uniune cu Divinul. [...] Altfel spus, miscarile mistice nu urmaresc alteceva decat contactul direct cu Realitatea Divina"
Cap. 35,pg 323, Puncte de vedere mistice, din cartea - de care va spuneam: Religiile lumii - ghid esential, de Brandon Toropov si Luke Buckles

Si acest capitol pe care de abea astept sa il citesc vorbeste despre:
- Cabala (sistem de gandire din iudaism)
- Sufism (traditie mistica din islamism)
- Traditia mistica crestina: Thomas à Kempis (autorul unei foarte
influente scrieri mistice crestine, Imitatio Christi)

Despre Cabala auzisem, dar de ultimele doua habar nu aveam. Pana acum consideram ca misticismul e ... misticism, ceva unic in toata lumea, si valabil probabil numai ptr. crestini. Omul toata viata invata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

OK, voi reveni cu citate din carticica mea care ma fascineaza - sunt atatea lucruri pe care nu le stiam!

Citind despre alti oameni, alte culturi, alte mentalitati, alte religii, imi vine din nou sa rad de cum m-am simtit la primul meu contact cu o lume diferita de cea pe care o stiam eu in Romania. Asta s-a intamplat in 1993, la prima emigrare spre Israel, unde am ramas surprinsa ca pe un petec mic de pamant conlocuiau evrei, crestini, arabi crestini, arabi musulmani, si arabi druzi. Si prima intrebare pe care mi-am pus-o a fost, si nu glumesc: Oare astia au auzit de Stefan cel Mare?? Eh, asta a facut brainwah-ul patriotic al lui Ceausescu din mine... dar ce sa mai vorbim de ce a facut brainwash-ul multor religii si guverne (dictatoriale fatis sau subtil) din multe popoare? Oamenii sunt oameni peste tot, si numai religia si politica incearca sa ne eticheteze si divizeze in tot felul de partide si grupari cu scopul de a-i face pe unii ... mai egali decat altii

Am parcurs din cartea "Religiile lumii - ghid esential" , Brandon Toropov & Luke Buckles religiile mari ale lumii: crestinismul, islamismul, iudaismul, hinduismul, confucianismul, taoismul, budismul zen, si shintoismul.

Am fost foarte impresionata si am rezonat cu filosofia hinduismului, a budismului zen, dar mai ales cu shintoismul (religia principala in Japonia). Imi propun sa aprofundez aceste religii - si ma voi reantoarce asupra lor.



Mergi la inceput