experiente mistice - (6)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zer spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

cand ne-a "predat" metoda de vizualizare constienta, la un curs, ne-a povestit ca una dintre studente, si-a perfectionat atat de mult tehnica alpha incat la examen a scris de zece perfect, pentru ca a iesit in alpha si a copiat cuvant cu cuvant informaita. a picat-o , bineinteles, era un clarvazator de exceptie si a putut sa "vada" de unde se inspira. sper si va doresc sa cunoasteti aceste amanunte, care va pot oferi un confort si securitate personala...la urma urmei, de ce numai un organism social sa aibe securitatea lui, si omul are acelasi drept, sa isi asigure propia securitate in domeniul psi, in lumea asta plina de energii, intentii malefice.

am inteles ca dealungul timpului au fost domnii care s-au revoltat si au incercat sa ma determine(verbal-prin mesaje scrise indirect aici sau la alte topice) sa nu mai scriu pe acest subiect. foarte elegant ca s-a procedat vizibil, scris. acum insa s-a trecut la "convingeri" psi. mai ales pentru o persoana care si-a cultivat profesional aceste capacitati! imi pare rau sa constat ca prin intermediul forumului s-a ajuns la un astfel de tratament individual. libertatea se pare ca nu mai este libertate, ci o constrangere care ataca propia sanatate, si nu numai.


Acum vreo 15 ani, pe vremea cānd eram adolescent am avut o perioada īn care crdeam īn paranormal, energii si alte asemenea lucruri.

Ce mi s-a parut mereu suspect e ca toti vorbesc din auzite, iar nici unul dintre cei care sustin aceste idei, daca pretinde ca el e capabil de chestii paranormale, nu a reusit sa colecteze premiul de un milion de dolari al Fundatiei James Randi.

http://www.skepdic.com/randi

Asta spune mai multe pentru mine decāt orice altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Daca ai capacitati paranormale si mergi sa iei milionul de la nenea ala inseamna ca esti fake, asta sigur..dar cand ai puteri paranormale intelegi cine invarte lumea si ce inseamna reputatia

Poate te intereseaza principiul one dollar salary man.

Si poate poti face ceva conectiuni logice intre cele doua situatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:


ceea ce mi se pare mie arogant, este faptul ca, cineva care experimenteaza in fiecare picosecnda "realitatea" PSIHICA, se accepta pe sine ca "ganditor", si judecator al variantelor de manifestare psi, fara sa sa-si ceara nici cea mai mica "dovada" a existentei propiului psihic. culmea, crede in el, il foloseste, il aplica, il sustine prin simplu gest de a fi!

sigur, o sa mi se raspunda, psihicul este o realitate. iar eu intreb. da? dovada unde este? ca se face o tomografie, sau se citeste unda cerebrala? omul cunoaste manifestarea psihica, si nu natura lui, originea lui.cine il sustine? de unde vine? ce propietati senzoriale are(culoare, miros)? cum apare? de unde ia nastere? din creier? pai, creierul a fost disecat si studiat...si nimeni nu a putut sa "puna mana" pe psyche!

Se da atentie psihicului, incadrat intr-un sablon de "normalitate", chiar in propia lui ograda, in timp ce experientei onirice nu prea i se da mare atentie(de, nu ias banii-daca ma gandesc bine se fac bani si pe seama lor)! se judeca natura si credibilitatea capacitatile psi, dar se accepta instrumentul de baza care expune experienta psi, tot atat de misterioasa, psihicul insusi.

psihicul este O REALITATE INDIVIDUALA, UNICA. ca doi, trei, se unesc la un loc si se accepta, recunosc,resping sau jignesc, nu exista nimic stiintific in asa ceva. singura realitate este in UNICITATE, celelalte, sunt iluzii, acceptari, credinte.

cine doreste sa citeasca natura propiei mele convertiri, de la credincios de ocazie, la mistic, calatoria de la sceptic la mistic fara manastire, il invit sa citeasca aici, unde am postat un comentariu. nu il mai scriu aici, ca deja mi-am luat "pumni sub centura", metaforic vorbind, tot prin capacitate psi! Dumnezeu sa ii binecuvanteze!

http://experientemistice3x3.wordpress.com/about/#comment-8







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

nu inteleg de ce nu ne acceptam unul pe altul asa cum suntem.fiecare va plati dupa cum face.daca nu place cuiva acest subiect de ce il citeste??? ce il obliga?? aceasta intrasigenta a omului fata de om a provocat atatea suferinte de-a lungul istoriei. si unii nu invata nimic.him
pt tot, 3x3 iti multumesc.Dumnezeu sa te aiba in paza sa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

3x3, multumesc pt linkul la blog. Acolo scrii altfel, pt mine e mai clar ceea ce spui si regasesc informatii pe care le-am acumulat de-a lungul timpului din diferite surse. Am gasit si notiuni noi, chestii care se leaga altfel care 'make sense' dintr-o data. Probabil fiindca am putut sa leg ceea ce spui la persoana care esti, informatie personificata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Fetelor aveti cumva o harta a punctelor de presopunctura pe care sa mi-o trimiteti pe PM sau sa puneti un link la harta? M-ar interesa pentru mine si pitic. Am cautat pe siteuri din RO dar nu am gasit nimic relevant. va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandyksch

Fetelor aveti cumva o harta a punctelor de presopunctura pe care sa mi-o trimiteti pe PM sau sa puneti un link la harta? M-ar interesa pentru mine si pitic. Am cautat pe siteuri din RO dar nu am gasit nimic relevant. va multumesc.

"A nu obtine ce iti doresti si cand iti doresti, este din cand in cand o mare sansa"


Cu toata placerea!

Aici un link
http://www.yinyanghouse.com/basics/acupressure_points_self_treatment

Daca vrei sa stii ceva specfic vreodata, poate pot sa te ajut.
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Iata un link, poate te ajuta.Amonar este un inger. asa ca, pune-l la treaba!
http://www.scribd.com/doc/56857749/Acupuncture-Acuchartbook-Atlas
atlas de puncte de acupunctura pe corpul uman. de regula sunt desene. aici o fata pozeaza cu punctele de acupunctura pe corp.
Amonar, ce culoare vibranta...ce frumusete! ma captiveaza de cate ori o vad. Se apropie de culoare din lumina transcedentala. Acolo, culorile sunt de o frumusete inimaginabila, cum numainatura poate "replica".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Multumesc mult fetelor.Amonar iti timit PM pentru cateva probleme punctuale si pentru ca nu vreau sa fiu off-topic.

Mergi la inceput