Alaptatul - Help Line (13)

Alaptatul - Help Line (13) | Autor: oana1984

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=244792" target="_blank">Alaptatul-Help Line-(1)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26640" target="_blank">Alaptatul-Help Line-(2)
Alaptatul-Help Line-(3)
Alaptatul-Help Line-(4)
Alaptatul-Help Line-(5)
Alaptatul-Help Line-(6)
Alaptatul-Help Line-(7)
Alaptatul-Help Line-(8)

Alaptatul-Help Line-(9)

Alaptatul-Help Line-(10)

Alaptatul-Help Line-(11)


Alaptatul-Help Line-(12)


www.youtube.com/watch?v=cSb3XT88YxY" target="_blank">Primii pasi spre alaptare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25770" target="_blank">Alaptatul si carentele vitaminice si de minerale ale mamei care a alaptat indelungat


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26054" target="_blank">Mastita si tratamente naturiste


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20163 " target="_blank">Menstruatia si alaptatul


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25792" target="_blank">Laptele de inceput, cand vine, cum e, etc.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25454" target="_blank"> Pentru intarcare, cum oprim lactatia


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=24989" target="_blank">Plansul bebelusului in timpul suptului


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26199" target="_blank">Mamicile care au alaptat mult peste un an sau doi


Salutare, mamici!
Am si eu o intrebare: in perioada alaptarii, v-a aparut vreodata un nodul la axila? Al meu e dureros si se simte la palpare. Presupun ca daca e dureros nu e grav, dar tot ma cam sperie.



Sondaj: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171049

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana1984

Salutare, mamici!
Am si eu o intrebare: in perioada alaptarii, v-a aparut vreodata un nodul la axila? Al meu e dureros si se simte la palpare. Presupun ca daca e dureros nu e grav, dar tot ma cam sperie.

Mandra a Lidiei Stefania

Sondaj: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171049

noi nu putem decat sa ne dam cu presupusul. mai bine du-te sa te vada un doctor, mai ales daca zici ca e dureros...




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

am si eu nevoie de un sfat, sau macar sa ma vait putin sa ma descarc. am un bebe de aproape 6 luni, alaptat exclusiv. probabil ca acum suntem intr-una din perioadele de crestere accelerata si dureaza cateva zile pana se obisnuiesc sanii sa produca mai mult lapte, pt ca acum e foarte putin. stiu ca solutia e ca bebe sa suga cat mai mult, sa stimuleze productia de laptic, la mine problema e ca nu vrea. se repede cu mare pofta spre san, trage de doua ori si daca vede ca iese prea putin se enerveaza si nu mai vrea si se pune pe plans. incerc la celalalt san, aceeasi poveste, se vede ca vrea sa suga, cauta sanul cu disperare, dar cand vede ca e gol incepe sa urle. il mut iar la primul, in speranta ca s-a mai strans putin lapte si tot asa. in ultima vreme doarme foarte putin, se trezeste de nenumarate ori, asta cand a reusit sa adoarma satul de plans(el era obisnuit sa adoarma la san). suntem obositi si eu si el, ma gandesc ca e si un cerc vicios, la mine scade cantitatea de lapte daca sunt obosita, agitata. am zis sa-mi calc pe inima si sa-i dau o data putin lapte praf, sa adoarma si sa ma odihnesc si eu o noapte, poate imi revin, dar e baiat destept, stie ce e cel mai bine pt el, nici n-a vrut sa auda de asa ceva.am zis sa ma mulg, sa incerc sa stimulez eu sanul daca el nu vrea sa suga in conditiile astea, dar daca mulg eu nu iese nimic, se preling cateva picaturi si gata. e vreo solutie? sau incerc in continuare sa-l fac sa suga pana se regleaza cantitatea de lapte? am mai patit asa si la ceilalti copii, in general se regla dupa 2-3 zile, dar la ultimul a durat la un moment dat vreo 7-8 zile si acum nu stiu ca mai sunt in stare sa trec iar prin asta. ma doare rau spatele, ca stau numai cu el in brate si trebuie sa ma ocup si de fratiorii lui.si as vrea sa gasesc o metoda minunata sa treaca repede perioada asta si sa revenim la alaptatul cu liniste si bucurie pt amandoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1984 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui oana1984

Salutare, mamici!
Am si eu o intrebare: in perioada alaptarii, v-a aparut vreodata un nodul la axila? Al meu e dureros si se simte la palpare. Presupun ca daca e dureros nu e grav, dar tot ma cam sperie.



Sondaj: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171049

noi nu putem decat sa ne dam cu presupusul. mai bine du-te sa te vada un doctor, mai ales daca zici ca e dureros...




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz



Da, m-am programat la endocrinologie pt saptamana viitoare. Eram insa curioasa daca a mai avut cineva asta.



Sondaj: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171049

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

adita in primul rand wow... 6 copilasi? felicitari
imi inchipui ca ti-e greu. nu stiu ce sfaturi sa dau, poate e in greva suptului, poate mai dureaza o zi nelinistea lui, sau poate mai dureaza o saptamana. daca nu vrea sa accepte LP, nu prea vad alternativa, decat sa te "chinui" cu sanul in continuare.
sper ca-si va reveni in curand.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

azi a fost mai bine, am inceput sa ne intram in normal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Eu beam muuuuuulta apa,ceai,lapte, luam Nutrinatal, polen,miere,terci de cereale si ar lichide ,chiar fara sa imi fie sete!Stiu nu e tocmai comod ca faci nspe mii de ture la baie,dar la noi a functionat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

da, si eu m-am plimbat zilele alea cu sticla dupa mine, am baut multa apa, am incercat sa ma odihnesc mai mult si mi-am revenit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns si_monna spune:

adita - ma bucur ca ti-ai revenit. sa-ti traiasca copiii si sa fie sanatosi, sa te bucuri de ei! pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Am o prietena cu bebe de 1 luna si rani la san de 10 zile. Ce sa-i spun sa foloseasca? Eu nu am experienta, nu am avut rani niciodata.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

La mine a functionat de minune Garmastan (farmacie), am vazut ca altele zic ca e apa de ploaie...nu stiu ce sa zic.

Mergi la inceput