Alaptatul - Help Line (13)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

O sa-ti raspund eu dar pe baza la ce am citit la fetele de aici nu din experienta personala din pacate. Poti alapta pana nasti, si dupa se poate alapta...pe amandoi.
In cazul in care nu vrea biberon si nu vrea...cu lingurita cred. Sau cu paiul...zic si eu pana iti raspunde cineva mai in masura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui aly_k

buna fetele.
Sunt mamica unei fetite de 1 an si 3 luni si inca o alaptez.Sunt insarcinata in aprox 12 saptamani,intrebarea mea este pana cand ii bine sa o alptez pe fetita mea in condita in care sunt insarcinata.Iar o alta intrebare,daca o intarc datimi va rog un sfat cum pot sa o fac fara ca sa ii dau biberon,ea nu a suportat deloc bieberonul,nici macar cu ceai si nici suzeta.


O poti alapta oricat, in timpul sarcinii, alaptatul nu va face rau nici lui bebe din burtica, nici ei si nici tie.
Pana cand e bine sa o alaptezi, tu decizi, vezi la fata locului cat de bine va este cu continuarea alaptarii si cum ar fi daca ai intarca-o.

Unele din beneficiile alaptarii in sarcina este ca lactatia pentru bebe va avea laptic chiar de la nastere, tu scapi de ragate si sani sensibili si ca bebele cel mare va avea parte si el de o imunizare suplimentara, prin colostrul care se va forma atunci pentru nou-nascut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Buna mamici,
Trebuie sa ma operez de hernie ombilicala care a ramas destul de mare in urma celor doua sarcini, dar nu vreau sa intrerup alaptarea (bebina are 8 luni acum). De ce ar trebui sa tin cont, la ce sa ma astept? Am inteles ca e o procedura relativ simpla, nu implica mai mult de doua zile de spitalizare. Cam in cat timp se elimina anestezia generala din organism, aveti idee?
Multumesc anticipat.

Mergi la inceput