Omologul Infanrixului

Omologul Infanrixului | Autor: Marioara1980

Link direct la acest mesaj

Buna
la vaccinarea de 2 luni am facut pt vaccinul obligatoriu Infanrixul (platit in sistem privat pt ca nu inscrisesem inca bebelusul la un medic de familie). Acum l-am inscris iar dr ne-a spus ca la 4 luni il putem face pe cel decontat de stat, altul decat Infanrixul (nu am retinut cum se cheama). Eu stiam ca dc am inceput cu Infanrixul trebuie continuat cu el? Cum este bine sa procedam?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Din ce am inteles, acum gratuit de la stat se face Pentaximul. Fata de infanrix, el nu are componenta pentru haemophilus influenza, care ar trebui facuta separat. Dar doctorul nu ti-a zis nimic, el vaccineaza asa, ce primeste aia face? El ar trebui sa te sfatuiasca in primul rand.



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

pentaximul are componenta hib in compozitie.
Pentaxim si Infanrix-IPV Hib sunt vaccinuri care au acceasi compozitie si fabricate de producatori diferiti.
Singura diferenta intre vaccinarea gratuita si cea de cumparat e ca la 2 si la 6 luni s-ar intepa copilul de 2 ori (Pentaxim+cel contra hepatitei) fata de schema cu infanrix, care are si varianta hexavalenta(1 singura intepatura).

Faza cu daca incepi cu infanrix, continui -era valabila acum 4-5 ani, cand intre vaccinurile de la stat si cele cumparate erau niste diferente:
- vaccinul antipolio la stat era oral, nu inactivat ca cel din Pentaxim/Infanrix IPV-Hib
- vaccinul pertussis (anti tuse convulsiva) era pe baza de celule inactivate, fata de acum cand e acelular
- vaccinul contra Haemophilus influenzae (Hib) nu era cuprins in schema.

Acum ramane sa te hotaresti ce alegi. Si sa incerci sa nu mai schimbi vaccinurile.






Mad cu Robert si Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marioara1980 spune:

Noi am facut Infanrix Hexa la 2 luni, plus Prevenarul care era optional, adica 2 intepaturi, asta inseamna ca la 6 luni va avea parte de 3 intepaturi??? Mi se pare destul de mult pt el si sincer acum nu mai stiu pe ce varianta sa merg, as vrea sa nu il chinui pe copil asa de tare.

Mergi la inceput