Ce stiti despre procedura de insolventa?

Ce stiti despre procedura de insolventa? | Autor: Angelinne

Link direct la acest mesaj

Stie cineva ce se intimpla cu un apartament cumparat de la o firma cu plata integrala si pentru care inca nu s-a facut intabularea deci exista doar un antecontract de vinzare cumparare exista riscul ca acum intrind firma vinzatoare in procedura de insolventa sa fie posibilitatea sa il ia banca??? Am inteles ca ceea ce se poate face acum este o incheiere de data certa la un notar si apoi acel antecontract inscris in cartea funciara... insa din cite stiu eu,,, banca are prioritate....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu il ia banca chiar daca ea a produs efectul de insolventa. Exista o procedura. Insa faptul ca acest imobil nu a trecut in fapt in proprietatea platitorului (neexistand contract de vanzare cumparare) poate fi "recuperat" de lichidator ca fiind un bun de drept al firmei aflata in insolventa. Pe scurt da, pierdeti imobilul care defapt nu este al vostru oficial.
Problema este si alta, nu mai puteti sa incheiati nici un act cu firma in acest moment. Nu trebuia lasat asa ceva.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Pai ne-au tot amagit ca nu sunt iesite Cf-urile, apoi ca se face intabularea o data cu recuperea diferentei de TVA... anul trecut ne-au pus sa mergem la notar sa declaram ca nu am beneficiat de cota de 5% TVA la alt imobil si acuma sa aflam ca in curind in aprilie intra in procedura de insolventa. Cum sa iti ia cineva ceva ce ai platit deja integral?Va trebui sa ne judecam pt asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu. Intrati in randul celor care au de recuperat de la ei. Alaturi de banca sau altii. In aceeasi procedura de insolventa. Desigur exista probabilitatea sa nu recuperati.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Am fost la un notar sa faca o incheiere de data certa pe antecontract,,,, si mi-a spus sa merg sa il notez si in Cf.
Zicea ca prin articolul 93.1 din legea insolventeiLg 85/2006... suntem protejati de banca si ca intrunim toate conditiile

Art. 93.1. - Obligatiile rezultand dintr-un antecontract de vanzare-cumparare cu data certa, anterioara deschiderii procedurii, in care promitentul-vanzator intra in procedura, vor fi executate de catre administratorul judiciar/lichidator la cererea promitentului-cumparator, daca:- pretul contractual a fost achitat integral sau poate fi achitat la data cererii, iar bunul se afla in posesia promitentului-cumparator;- pretul nu este inferior valorii de piata a bunului;- bunul nu are o importanta determinanta pentru reusita unui plan de reorganizare.
Am fost si la un avocat care se ocupa de insolvente... au trimis o notificare firmei sa se prezinte la intabulare... dar sigur nu vor venii...
Acum nu cred ca mai putem face nimic decit sa ne inscriem la masa credala.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa este, intrati in masa credala... asa cum am spus la prima mea postare.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput