Strugurasi de Sept-Oct 2011 *45*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Fetele, stie cineva daca e contraindicata folosirea uleiurilor esentiale intr o camera cu bb. am us niste ulei de bergamota in 2 dulapuri. prinsesera miros de mucegai . acum am scapat de mucegai dar mirosul persista. si am pis in 2 farfurioare cateva picaturi. oare e ok?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Uleiurile esentiala pot da alergii. Pot da nu inseamna ca toti copiii o patesc. Alegerea e a mamei/parintilor daca sa le foloseasca sau nu.
Bafta !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut

Ooka, s-a aprins becu' ma uitam eu ca mi se pare ceva cunoscut ce spui tu. Am vazut-o de 2 ori la Totul despre Mame. Like it.
si mie mi se pare scump cursul. Oricum, ideea e simpla: tb sa descoperi ce nevoie a determinat comportamentul si sa vorbesti cu copilul.


Da, Pinky eu ziceam sa nu iei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Fetele, stie cineva daca e contraindicata folosirea uleiurilor esentiale intr o camera cu bb. am us niste ulei de bergamota in 2 dulapuri. prinsesera miros de mucegai . acum am scapat de mucegai dar mirosul persista. si am pis in 2 farfurioare cateva picaturi. oare e ok?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Uleiurile esentiala pot da alergii. Pot da nu inseamna ca toti copiii o patesc. Alegerea e a mamei/parintilor daca sa le foloseasca sau nu.
Bafta !




Mami fericita de Mihnea si de Tudor


am pus de vreo saptamana.pana acum niciun semn de alergie. cred ca e ok.il tolereaza. oricum e in dulap si se simte putin cand deschid. sunt dulapuri la care umblu rar..

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

la noi au fost vreo 15 grade azi.. ne-am dus la oras cu autobusul la 13 si am ajung acasa la 18..
Am experimentat primul alaptat in parc (cu ochii babelor atintiti spre noi.. mi-i s-a rupt! cine ar fi crezut asta acu 1 an)
ela a facut obrajori rosii.. ne-am plimbat pana ne-a sarit talpa de pe papuc..
Vin vine primavaraaaaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Buna seara fetele

nu mai stiu cine vorbea de ochisori< ca daca are albul de la ochi spre albastru ce inseamna? ayu chiar are albastru:(, oare ce inseamna?

eu ii dau la o masa doar fructe, adik ori un mar cu un biscuite, ori o banan intreaga cu un biscuite, ori o para, ori o portocala, adik un fruct intreg plus un biscutie, dar mi se pare ca el nu se satura.....sa ii dau doua fructe sau sa ii dau mix, de ex banana plus mar?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Am pus poze de la intalnirea de duminica. Enjoy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

natalia merci frumos pt raspuns
din pacate eu nu am posibilitatea sa procur carne/lapte /oua de tara
in schimb am bagat la cap fiecare cuvintel din ce ai scris

zubi ce fel de biscuiti ii dai ?
si eu i am cumparat dar inca nu am deschis cutia
ce mancacios este Ayu ! legume papa ?
T nu mai este deloc mancacios :(

seidana si la noi e pe vine primavera

rach sa fie sanatoasa finuta
de ce nu ti vine a crede ?

mariana f frumu pozele si protagonistii !

_


de T 6+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

In primul rand.. pinkysor ai dai join la grup?

Zubi
.. eu ii dau cam o treime banana cu un mar, suc e portocala i jumatate d biscuite de bebe.. deci clar sunt 2 fructe nu unul.. si sunt cam 90-110 gr odata
]
JAde.. a stii ca nici noi nu mai savuram atat mancarea, incerc insa sa ii ofer diversitate, am obs ca se plictiseste de aceeasi mancare

fug sa savurez pozele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Multumim Jade pt aprecieri! Erau asa de simpatici cum stateau ei aliniati pt photo shooting! In fotografia de grup erau asezati in ordine cronologica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

la mine merge forumul ca naiba

kora de cate ori pe saptamana ii dai branzica ?
carnea ai introdus o ?

va pupez pe toate

_

de T 6+



Jade, pana acum eu i-am dat zilnic piureul de mar cu avocado si branzica.

Carnita (curcan sau vita) incep sa-i dau de pe la 6 luni jumate. Cantitatea initiala aprox. 20gr si apoi maresc treptat la 40gr.

Sa iti zic ce program mi-a recomandat dr pediatru cam de la 6 luni jumate:

- Dim: Lapte

- 9.00 - 10.00 - piure din mar/para/banana + avocado + branzica sau mar ras cu biscuti (speciali ptr bebelusi sau din aceia populari pe care ii ard in prealabil la cuptor 10-15min)

- 13.00 - 14.00 - legume (morcov, dovlecel, pastarnac, patrunjel-radacina) cu carne sau galbenus de ou fiert tare mixat cu piureul de brocolli/dovlecel si cu un pic de iaurt

- 17.00-17.30 - suc de mar/morcov sau 1 iaurt (poate fi si din lapte de capra)

- 19.00-19.30 - cereale la lingurita - aprox. 150-200gr

- la culcare - lapte

Mi-a zis sa nu-i dau in aceeasi zi si carnita si galbenusul de ou.

Tinand cont ca Dimitris e destul de grasunel/pufos, nu vreau sa-i dau inca cereale. Mai vad pe la 7 luni daca e cazul.




Mergi la inceput