motz... in Prahova

motz... in Prahova | Autor: Ioana_Pos

Link direct la acest mesaj

Dragilor,

O sa taiem motul finutei noastrede 3 ani la finele lunii. Pentru ca motul este o sarbatoare laica fiecare zona oserbeaza un pic diferit. As fi foarte recunoscatoare daca m-ati ajuta, in special cu traditii din zona Valenii de Munte, Prahova.

Stiu ca nasii cumpara turta pe care o rup deasupra capului fetitei si o sa ii mai dam un cadou (bani sau chiar cadou, nu prea mi-e clar nici acest aspect). Mai trebuie un banut de argint sa ii legam in par, sau asta e numai la taiat de mot la baieti? (in paranteza fie spus, noi i-am rupt si turta si i-am taiat si motul fetei noastre deci nu am o problema sa combin).

Orice sfat este binevenit.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

Mai trebuie sa cumperi fetitei de imbracat si de incaltat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Multumesc Magdalena. Da, stiam de asta, ca o imbrac 'de la piele' .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

peste o luna si noi o sa "luam motzul" finului nr.3

banutul de argint il voi folosi pentru parul taiat,par pe care il voi lega cu un fir rosu si-l voi lipi cu ceara din lumanarea de botez pe banutul de argint.
asta stiu ca se face la baieti.

rand complet de hainute si incaltari.
vreau sa-i cumpar tricicleta cu ghidon de impins si controlarea directiei de catre parinti,cu cadru metalic si roti de cauciuc.
o carte personalizata dedicata evenimentului,in care sunt prezenti copilul,parintii,bunicii,nasii...etc etc intr-o poveste.
carti cu animale domestice si salbatice si cu sonor.
si probabil vom pune si ceva bani pe tava de pe care copilul va alege.

cam asa am procedat la fiecare fin.




Mergi la inceput