Strengari 44 - Hai Mada, Emmaella!Bv Strumfy!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Happy felicitari!!!
Bun venit pe lume Alexia Elena!

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Au aparut poze pe FB cu Alexia si Happy. Niste dulci!



34+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

buburuza chiar daca sotul renunta la luna aceea, in acea luna nu mai iei tu bani... deloc. Stiai, nu?

La mine e mai nasol, ca lucrez in invatamant si eu nu mai am post in luna februarie ca sa stea sotul in martie. Indiferent tot n-am unde sa ma duc in mijlocul anului... Iar eu nu-l scot luna aia deloc caci pierd oricum.

Totusi am auzit ca in cazul meu as putea cere somaj, stie cineva?



Multumesc Bunului Dumnezeu!
36 Victor Gabriel

AMR 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Amy, eu zic clar sa incerci la somaj, mai iei 9 luni, parca, nu? Sau 6?

Voi ce stiti, din cei 2 ani, pentru cine sta 2, trebuie cate o luna din fiecare an sa stea celalalt parinte? Adica o luna in primul an si o luna in al doilea an?



34+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy25

buburuza chiar daca sotul renunta la luna aceea, in acea luna nu mai iei tu bani... deloc. Stiai, nu?


daca nu si-o ia, va trebui sa ma intorc la munca in februarie, nu in martie pt ca cic-ul se va termina cu o luna mai devreme... deci voi lua salariu nu indemnizatie. asta doar daca nu conteaza pentru ei treaba ca oricum eu voi sta in cic doar 22 de luni din 24...

nu m-am lamurit inca cu treaba asta... legea am inteles ca ar fi asa: daca mama opteaza pt 12 luni va avea dreptul doar la 11 + 1 luata de sot; daca se opteaza pt 24 luni va sta de fapt doar 23 + 1 luata de sot; eu voi avea oricum de luat doar 22 pt ca inca 2 luni am concediu postnatal... deci 2 luni la mine oricum se "pierd" din cic... sunt curioasa daca si din astea 22 imi vor lua o luna...

oricum mie personal mi se pare o porcarie... inainte era ok pt ca oricum putea si tatal sa intre in cic daca asa era convenabil pt familie... nu era nevoie sa ii oblige... dpmdv daca un tata vrea sa se implice o va face oricum; nu era nevoie de legi si obligatii...

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Eu am auzit ca tatal isi poate lua o luna di cele 12 luni sau 24 luni, deci nu e o luna pe an din cei 2. Insa daca tatal nu isi ia luna respectiva, e o luna pierduta practic si mamica se intoarce la serviciu primind salariu normal. Deci nu e o luna neplatita. Si practic aceasta luna poate fi lasata la sfarsitul concediului, adica sta mamica 11 luni si se intoarce la serviciu pe salarius, iar tati sta a 12-a luna in cic dupa care merge si el la munca.
Mie mi se pare insa aiurea ca inseamna o alergatura inutila, acte multe, adik tot alea care le depunem noi acu pt cic o sa trebuiasca sa le depuna si tati.... Eu sigur ma lipsesc de luna asta din cei 2 ani pt ca sunt sigura ca birocratia va fi in floare.

Dorina, mami de Stefan (14 mai 2008) si 33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Da bubu, eu zic ca iti ia luna si din alea 22 de luni, practic nu ia niciuna din noi 12 luni sau 24 luni intregi fiindca avem minim o luna si 10 zile postnatal, eu tot vreo 2 luni o sa am de postnatal si cic-ul se incheie cand face strumful 1 an/2 ani fix

Dorina, mami de Stefan (14 mai 2008) si 33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dorinutza82

Mie mi se pare insa aiurea ca inseamna o alergatura inutila, acte multe, adik tot alea care le depunem noi acu pt cic o sa trebuiasca sa le depuna si tati.... Eu sigur ma lipsesc de luna asta din cei 2 ani pt ca sunt sigura ca birocratia va fi in floare.

Dorina, mami de Stefan (14 mai 2008) si 33+ cu


exact... ca sa nu mai zic ca banii se iau cam dupa 3 luni de la depunerea dosarului... retroactiv, adevarat, dar luna aia o fluieri ca nu i-a nici salar nici indemnizatie...

oricum ce ma enerveaza e ca nu sunt date concrete ca sa inteleaga toata lumea ce si cum se face... e o nebuloasa totala mai ales pt cele care oricum isi iau mai putine luni cum e cazul meu...
si mi se pare aberanta faza ca sa imi mai i-a inca o luna din cele 22 avand in vedere ca oricum nu ii pun sa ma plateasca 24 luni cum scrie ca e cic-ul intreg...

nu mai stiu cum sa ne incurce ...

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Felicitari, Happy! Bine ai venit, Alexia!

Mi/a facut sotul azi niste pzoe cu burta cand am iesit la plimbare, dar nu se vede prea bine. Oricum e mare. Ca tot ma plangeam ca nu se vede si bebe e mic.

Sotul meu ar fi cel mai fericit sa stea acasa cu copiii si sa merg eu la serviciu. Dar la ce lene m/a cuprins stie ca nu are sanse. Doar daca i se indeplineste visul si ii merge firma bine, in cativa ani se retrage si se dedica scrisului.

Finn Constantine 15.10.2009 si 33+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Buna fetele mele,

Happy felicitari!!!
Bun venit pe lume Alexia Elena!

Raportez o noua zi plina de treaba cateodata ma gandesc la alea 48 de ore de energie intensa inainte de nastere dar o tin asa lunga de vreo saptamana jumate inca nu nascuse Monna ( ea imi tot spunea sa ma potolesc).

Azi am calcat hainute, m-am tuns, am fost la cumparaturi, am gatit, am facut paine, am spalat. Multumesc lui Dumnezeu ca maine e duminica!

Am dat in sfarsit comanda de ce ne trebuie ca sa modificam sifonierul lui bebe Edu ca sa fie cat mai functional..s-au strans o groaza de hainute nu cred ca o sa le poarte pe fiecare mai mult decat o data.Sper ca pana la urmatoarea intalnire cu doctorul si cu bebe Edu sa termin si eu treaba si curatenia.

Va pup pe toate

Mamica de Bu minunat si de strengar +36

Mergi la inceput