Strugurasi de Sept-Oct 2011 *44*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

lali ce sui tu acolo avem si noi in casa: una bucata ´´prefacuta´´ caruia ii sar okii de bucurie cand apare Dani in vizor, se pupa, se imping, se mangaie, se balesc unul pe altul, creste inima-n mine!!
Nu exista bebelus rasfatat sau invatat in brate. Am zis odata c-am citit un documentar unde ziceau ca sarcina la femeie dureaza 18 luni, 9 luni in uter, si 9 luni in brate. Este o nevoie vitala(de minim 9 luni) a bebelusului sa stea f aproape de inima mamicii. acolo primeste caldura si iubire si afectiune. Chiar si animalutele mici se cuibaresc in mama lor, nu¿
au facut odata un experiment la tv pe discovery mi se pare, cu un pui de maimuta. au adus 2 maimute, una fata lapte in tzatze, si alta facuta din plastic insa cu biberoane cu lapte atarnand. bebe-maimuta era derutat si nu stia unde sa mearga, la maimuta calda cu par si brate care sa-l protejeze, sau la maimuta cu lapte. s-a dus de-a tras 2 guri de lapte din biberoane, dar a ramas langa cea reala toata noaptea, chit ca aia n-avea cu ce sa-l hraneasca...deci nevoia de dragoste e mai mare ca si nevoia de hrana, chiar si la maimuci, darmite la copii...

aseara ma uitam cum a aranjat Dani soldateii in vana, pe fiecare sampon/sapun, cum imaginatia lui cu soldatei, dragoni, dinozauri si masinute care fac curse de foc imi umplu viata de culoare si fericire! si culmea, cu un singur copil am fost mai stresata decat acu´ cu 2

In alta ordine de idei azinoapte la o ora de adormit s-a trezit plangand cu lacrimi siroaie...mi-am adus aminte de bebe T de jade cand i-a iesit dintisorul...dar la noi nici urma de dintoc

may am uitat ceva...ai de gand sa fierbi apa pt biberoane¿ tre sa aveti in comert, apa f slab mineralizata, de scrie pe ele ca-i indicata in ´diete infantile´

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel

V-am spus eu ca ma amananca palma stanga si iau bani???!!!

am luat indemnizatia....Yupiiiiiiiiiii
Ma bucur de parca as fi luat suta de meleoane


Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)





mie nimeni nimic....

Sa ii strici cu chibzuinta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Referitor la ce ziceai LALI...
eu nu inteleg zau, de fapt ma enervez rau dar incerc sa ma abtin, cand zice cineva , sau mai bine zis ma intreaba daca Elena e cuminte, sau zice vai de ce est rea acuma.. imi e atrasa atentia ca fata ma santajeaza,ca sunt la picioarele ei..
Nu ma consum pt a explica,insa in opinia mea nu exista copil rau santajist, profitor...Normal ca ma oboseste cand e asa plina de energie ,plangacioasa si efervescenta.. insa de asta sunt acasa sa ma joc cu ea, sa o calmez cand plange si sa o savurez efervescenta..e o rasfatata? fie.. si ce? am un copil caruia ii dau totul din mine, de ce nu i-as da sufletul.. zicem ca facem orice? atunci de ce nu ii tinem in brate cand plang? de ce ne plangem ca nu dorm...
Nu exagerez, de fapt nu vreau sa exagerez, nu sunt pro co splepping, sau attachment parent.. dar .. daca imi cere sa dorm cu ea dorm.. daca vrea sa stea singura asa va fi,cand era mica doarmea singura pt ca in pat cu mine nu se odihnea, acum daca vrea sa ma tina de mana cand doarme fie...daca vrea brate.. de asta sunt mama ei nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Seidana eu sunt pro cosleeping ,daca o cere copilul, iar atachament parrenting o daa,sunt pro cu toata inima. Cum mai sa resping copilul cand cere atentie ,si sa las copilul sa planga ca se va calma singur,sa il exilez in patut la somn pentru ca asa as vrea eu,nu ca ar vrea sa doarma singur... doar pentru ca unii oameni considera ca e daunator psihicului copilului sa fie dependent de parinti? Pai acum doar in noi au baza,acum invata sa se formeze ca oameni,de ce as creste copii care sa creada ca a-ti arata dragostea fata de oameni este ca si cum ai spune lumii intregi ca esti smiorcait si dupa fusta mamei? Eu cred ca traim in romania nu in Sparta.
E doar parerea mea,nu dati cu pietre...prea tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Sei, pai din ce inteleg esti pro attachment parent. Asta inseamna conceptul: sa iti asculti copilul, sa il intelegi, sa vii in intampinarea nevoilor lui. Asta presupune ca avand copii diferiti au si nevoi diferite. AP nu inseamna sa il tii x minute in brate, sa ii dai fix atatea haine sau sa il obligi sa doarma cu tine 700 de ani ca sa fii tu asa... pur si simplu sa il asculti... atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Sei, pai din ce inteleg esti pro attachment parent. Asta inseamna conceptul: sa iti asculti copilul, sa il intelegi, sa vii in intampinarea nevoilor lui. Asta presupune ca avand copii diferiti au si nevoi diferite. AP nu inseamna sa il tii x minute in brate, sa ii dai fix atatea haine sau sa il obligi sa doarma cu tine 700 de ani ca sa fii tu asa... pur si simplu sa il asculti... atat


Mami fericita de Mihnea si de Tudor


am vrut sa zic ca nu pledez, si nu ma consider fana, insa snt pro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinush4u spune:

buna seara,

programul nostru de masa suna cam asa:
prima masa 6.30-7.30 cel tarziu lapte minim 90, max 120 ml
la 10am ii dau mar crud cu morcov(cateodata si para, si nectarina) ,pe care il mananca f bine(in paharul de la avent cam 150 ml si nu ramane mai nimic),alternez masa asta si cu cereale topfer cu zeama de la 2 mandarine
pe la 2 i-am bagat piure de cartof cu pui,si azi cu branzica facute in casa(ambele le-a devorat), completez cu lapte sa fiu sigura ca e masa completa.
am incercat legumele din supa pasate, ii venea sa vomite,am facut pauza, am reluat...acelasi rezultat.o sa incerc sa le adaug in piureul de cartof cate una sa vad care nu ii place.
pe la 17-17.30 biscuiti cu mar ,sau si cu banana
dupa baie(care e fix la 20.30) mancam lapticul in jur de ora 21.

ii mai dau o masa de lapte la 12.30-01 noaptea

daca spre dim se foieste f mult si nu mai adoarme ii mai fac un biberon spre dim asta inseamana in jur de ora 5 dim.

ma rog in concluzie mancam cam la 4 ore.seara fie se mai trezete pentru inca o masa fie nu.are perioade si perioade.avand in vedere ca e printre cei slabuti nu am incercat sa ii dau ceai noaptea intre mese.

o fi bine , nu o fi ...nu stiu,...insa si daca gresesc o fac tot in ideea de a ii fi bine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana
ma enervez rau dar incerc sa ma abtin, cand zice cineva , sau mai bine zis ma intreaba daca Elena e cuminte, sau zice vai de ce est rea acuma.. imi e atrasa atentia ca fata ma santajeaza,ca sunt la picioarele ei..
Nu ma consum pt a explica,insa in opinia mea nu exista copil rau santajist, profitor...Normal ca ma oboseste cand e asa plina de energie ,plangacioasa si efervescenta..



stai c-am auzit si mai ´grele´...cica, citez ´am fost in vizita cu bebe si ne-a facut de ras´ cum fras te face de ras un bebelus de cateva luni¿¿¿

ce-mi place cuvantul efervescenta

noi coslipuim cu Dani de 5 ani deja, dar aia nu inseamna ca nu mi-ar place un pat intreg pt mine(singura, nici macar cu una bucata sotz) macar odata la 6 luni, si uite ca pe Noa o pun in pat cu mine si se fatzaie si plange si nu adoarme, eu cred ca inca nu-s constienti de-a binelea cu cine dorm. I se cam rupe ei de mine, cand doarme rau e din cauza dintisorilor, gazelor, sau alte cele, stie ea ca daca are nevoie de mine sunt acolo 2OO%, am eu grija sa stie...

lali am uitat sa te intreb, ce probleme ai avut cu marul crud la paul¿

racheel dai de baut¿ sa-i cheltuiti sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Seidana,ai rabdare,intra si la tine banutii luna asta,iti zic eu !

O daa, Bunny , mor si eu cand au replica aia cu "ne-a facut de ras" ! E copil mic, casa noua,poate e indispus in ziua aia si nu vrea altceva decat sa stea in brate la mama lui,si in loc de asta are parte de galagie,fete necunoscute, oameni care vor ca el sa fie vesel si sa isi arate gingiile. Imi mai este ciuda pe oamenii care dau ochii peste cap daca plange un copil in autobuz,de exemplu, si mai auzi si replica "da fa0i dom'le ceva ca ma doare capul! Nu il stapanesti stai acasa cu el!" Jesus! E copil! Il deranjeaza ceva! Nu e deajuns ca sunt frustrata ca nu il inteleg,trebuie sa te aud si pe tine ca te deranjeaza? Ia sa te leg la gura si pe dumneata,sa nu poti sa imi spui ce te doare,si sa merg cu tine in necunoscut, unde sunt miscari multe ,bruste, oameni care se holbeaza la tine sau te iau de mana, si tu sa nu poti spune ca te deranjeaza , doar sa mimezi,cum faci?

Scuze,azi sunt ciufuta!

Bunny , pe Paul il durea burtica de la marul crud, eu si Vali avem aciditate de la mar pe stomacul gol,asa ca i-am dat aproape numai copt/aburit. Acum am grija doar sa manance mar dupa ce a mancat altceva,nu pe stomacul gol ,si e in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lali.. da ...
Sa fii Om e o intamplare, sa fii Domn e lucru mare ..

eu nu am avut ocazia sa o aud pe Elena sa plangand nici sa aud comentariile oameniilor din jur.. insa eu cred ca as rabufni urat ..

Buuny.. efervescenta pt se agita ca si titirezu, dar si imi topeste inima ...

Mergi la inceput