Strengari 43 - Hai Strumfy, Magddalena, Happylica!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Hai Happy, Hai Alexia Elena!
Multumesc, fetelor pentru urari! maine e ziua lui Rares, deci Dorinutza, nu e prea tarziu...probabil ca m-am exprimat aiurea eu...de ati inteles ca a fost pe 9...oricum va multumesc.
Noi mergem la un gratar in afara Bucurestiului si cred ca maine mai intru un pic...deci sa nu ne dati la disparuti.
Scot niste motate pentru bebeii ce se hotarasc sa ne surprinda :


Un weekend frumos, va urez!

Miha, mamica fericita de Rares si 35+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

eu sunt trista azi fara motiv... (de fapt am motiv - stresul)

iar sotul de 4 zile e intr-o ciufutenie ce nu am vazut... zici ca el naste! nu vorbeste, sau daca vorbeste e numai cu sarcasmuri dupa el...sta si se joaca la calculator de m-a terminat si il oftica orice il intrerupe...
fi-miu vrea sa stea cu el ca toata saptamana nu si-a facut "programul" daca a fost la servici ta-su, iar asta se oftica ca il deranjeaza de la joc!
si ca sa fie treaba treaba se pare ca imi bat gura de pomana! am tot incercat sa il "instruiesc" din timp, i-am dat sa citeasca si el cum e cu aparitia noului membru in famile, cum sa ne purtam cu cel mare sa nu se simta exclus , etc, iar el ce credeti ca face azi?! cand ii cere piciul in brate el ii zice ca e mare si ca ce o sa faca cand vine sor-sa?
i-am facut observatie si i-am zis "cand vine sorsa la inceput eu voi sta cu ea in brate iar tu cu el, punct!" reactia lui a fost, "ia da-te tu jos din pat si ai grija de copil daca nu iti convine!" i-am zis ca e nesimtit...

ma gandesc cu groaza la ce ma asteapta... si la primul, primele saptamani a fost numai miere si m-a ajutat enorm, dar cand s-a intors la munca, dus a fost si din viata de familie... eu si acum trebuie sa il rog sa ii faca baie la baiat, si asta se poate numai in functie de bataliile lui din jocuri... de iesit la plimbare nu se pune problema, decat daca sunt cumparaturi de facut... atunci il ia. niciodata nu a iesit doar el cu baiatul la leagane...

nah, ca m-am racorit si eu!

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dara , Dana, daca si voi sunteti la fel cu durerile si cu urinatul asta aiurea, atunci m-am mai linistit. Eu am crezut ca sunt dureri ingrozitoare de la taieturile mele dar vad ca e normal ca voi n-aveti operatii anterioare, deci... m-am mai linistit.

Happylica sper sa fie bine, deci asa a vrut Alexia pana la urma , sa-si aleaga singura data.

Buburuza, nu-s psiholog, dar ma gandesc ca sotul e in criza aia in care se gandeste ca va fi cam exclus si nu mai are timp sa faca ce doreste. Adica, nu mai e el "bebele" din familie.

Fetele, eu nu pot face mai nimic, parca sunt zuza, daca ma aplec imediat am o contractie si gata. Acum parca si miscarile lui bebe sunt mai dureroase caci s-a marit,banuiesc ca are vreo 3100 g. Vedem luni cand mergem la ultima eco la Bucuresti.
O intrebare: acum in ultimele saptamani ati avut secretie mai abudenta? Cred ca e normal zic eu.



Multumesc Bunului Dumnezeu!
36 Victor Gabriel

AMR 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy25

O intrebare: acum in ultimele saptamani ati avut secretie mai abudenta? Cred ca e normal zic eu.



dap. si eu o am... si am inteles ca e normal!

cu sotul... de aproape 3 ani e in starea aia de care zici, de m-am si saturat! mai rau ca un copil e uneori! i-am si zis ca eu am 2 copii nu unu, iar acum voi avea 3! 'ai de capu' meu! dar mi-ar fi prins bine un sprijin in sot si nu un alt copil mare si egoist...

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

Mai durerile astea la vezica le am si eu,e o senzatie de usturime aproape,ma duc la baie si fac pic pic de doua ori si gata..e enervant!

Of Buburuza..barbatii astia cateodata sunt mai imaturi ca cei de 5 ani!!eu dupa caracterul care il am,cand e plecat la munca iau calculatorul si ori il ascund ori il arunc in gunoi..la mine e ori alba ori neagra,are o responsabilitate trebuie sa si-o asume.Sotul meu a avut si el o tentativa de asta cu jocurile,doar ca era cu FIFA ,eu i-am zis o ora pe zi(cand e acs) imi sta bine dar nu mai mult,nu ii zic nimic si intelege.Cum noi ne vedem cam rar,ca e plecat mai mereu de luni pana vineri,incerc sa nu stau pe net in weekend pt a petrece timpul cu el si ma astept si de la el acelasi
lucru,e un fel de intelegere muta intre noi,stie cat de greu imi e fara el in timpul saptamanii si nu prea comenteaza ,asa e la noi.
Eu sunt de parere ca o discutie deschisa cu el fara ton ridicat e indicata pana vine bebe 2 ca dupa e mai greu cu hormoni si tot.multe si curaj!

Gata fug afara e o zi de primavara superba!!!!

Mada 40+ MAYA-ELENA
hai Maya la mami..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

ooofff, Bubu Imi pare rau ca treci acum prin asta. SI cred la fel ca Amy, ca e modul in care sotul tau intelege sa-si exprime si el frustrarile ca i s-a cam terminat perioada in care se putea alinta, si ca acum el e cel care alinta. Stiu ca e mult ce spun, dar eu cred ca aproape toti sunt la fel - copii mari. Mister ii cumpara lui Gaza numai jucarii si costume de ski Desi i-am zis de nenumarate ori ca avem alte prioritati acum.. nu pricepe si punct.
Eu nu as lasa situatia asta sa treaca. As vorbi cu el non stop pana intelege ce simti, ce trebuie sa faca, ce astepti de la el, etc. Si i-as mai explica ce s-ar putea intampla daca el NU face toate astea.

Amy, da, secretia abundenta e normala acum. Cantitate + consistenta. Bafta la eco

cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Dana daca ai stii de cand imi bat gura... am incercat pe toate tonurile posibile in functie de situatie si nervii mei! degeaba! zice "da, ai dreptate!" si dupa doua zile face la fel. am senzatia ca vorbesc cu peretii! nici nu mai stiu cum sa abordez problema! si eu sunt plina de frustrari si nemultumiri dar familia si copiii sunt pe planul principal si nu las alti gargauni sa afecteze asta... am pretentia si de la el sa fie asa, dar ...

eu de cand am nascut baiatul nu am avut nici un ajutor! am fost doar noi in hora asta de la inceput... mama e in alt oras (abbia acum am adus-o temporar sa ma ajute de cand cu amenintarea de nastere prematura si consemnul la pat) soacra e doar de vizite si alea rare ca v-am mai zis eu cum e cu ea si e mai bine asa; asadar 2 ani am stat non stop cu piciul fara sa fac nimic altceva fara el. sotul la munca iar cand vine acasa seara se infige in calculator si daca ii zic ceva spune ca el munceste si are nevoie sa se destinda spre deosebire de mine care stau acasa toata ziua... lui i se pare ca stau si frec menta daca stau acasa...

nu mai stiu cum sa abordez problema... chiar nu mai stiu! s-a ales praful de psihologia mea invatata la facultate pt ca comparativ cu realitatea, parca nu functioneaza nimic... bine e si vba de subiectivism si implicarea emotionala aici, deci "tehnicile" nu pot fi aplicate! hormonii, oboseala, frustrarile sunt la ele acasa, iar eu nu mai pot fi chiar obiectiva si sa port o discutie la rece cu el...
si nu de putine ori se ajunge la amenintari gen "iti arunc calculatorul de la balcon!"



mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Bubu, ia pune-i copilul in brate un weekend intreg sa aiba doar el grija lui.. si spune-i sotului ca in acelasi timp te astepti ca seara sa fie fresh, eventual curat in casa si mancare pe masa.. cred ca doar asa o sa-si dea seama cam ce faci tu toata ziua.. DIn exterior e bine sa vorbesti, stiu, si toata lumea are sfaturi si pareri care nu se pot aplica mereu, insa zic si eu.. ca daca o sa continui asa, sotul tau va fi in continuare menajat si tie iti va fi si mai greu cu 2 copii..

cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

buna fetelor!

buburuza, se pare ca avem aceeasi stare; eu am avut fetita internata, a facut pe fond viral o pneumonie, eu am reusit sa racesc cobza si eu si cand o vad pe ea asa trista, mereu somnoroasa, cu cearcane, ma apuca depresia.....sotul vine tarziu.....

ma mandream ca ea nu racise si uite ca acum deodata e lata, insa sunt disperata si speriata ca de luni nu ii trece; singura ameliorare se observa la tuse, nu mai face crize de tuse; ii face doar dexametazona prin branula si acasa ii fac si aerosoli; fetele cu doi copilasi poate ati trecut prin asa ceva, ca tare imi prinde bine un sfat.

amy, sunt normale secretiile

ma bucurasem si eu ca activez aici mai mult si uite ca acum problemele ma tin departe....

o zi frumoasa!

mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) printesa noastra, minune mica si 36+ Octavian
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana_cp

Bubu, ia pune-i copilul in brate un weekend intreg sa aiba doar el grija lui.. si spune-i sotului ca in acelasi timp te astepti ca seara sa fie fresh, eventual curat in casa si mancare pe masa.. cred ca doar asa o sa-si dea seama cam ce faci tu toata ziua.. DIn exterior e bine sa vorbesti, stiu, si toata lumea are sfaturi si pareri care nu se pot aplica mereu, insa zic si eu.. ca daca o sa continui asa, sotul tau va fi in continuare menajat si tie iti va fi si mai greu cu 2 copii..

cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!


inevitabil se va ajunge aici acum cand voi naste ca el va ramane cu copilul cat sunt in spital! sincer mi-e si frica!!! am ajuns de i-am lasat un perete intreg in bucatarie cu post-it-uri despre unde sunt hainutele, cum sa il imbrace cand ies pe afara ( ca va trebui sa iasa dupa acte ), orele de masa, cantitatile, bibicele de lapte, cate masuri la fiecare masa (al meu inca bea LP), ritualul de mers la nani, etc... nimic nu stie! o sa stau cu o grija acolo...

l-am lasat o data juma de zi si s-a prins cu jocul si uitase de ora de masa a copilului si se mira de ce bea atata apa (pe atunci piciul nu vorbea si nu stia sa ceara decat apa). noroc ca am ajuns eu acasa si cand l-am intrebat daca a mancat, nu stia cum sa scoata camasa!

am mari emotii pt perioada cand voi fi internata!
poate am gresit si eu (de fapt cu siguranta am grasit) si mi le-am luat pe toate pe cap, dar am facut-o tocmai ca sa fie liniste pt ca urasc scandalurile si asa gura mare are cand se simte incoltit...

cateodata ma si umfla rasul cand il vad ca se comporta exact ca o "ia o pauzare' din aia nesatisfacuta care pufaie si tranteste si pocneste, dar nu zice nimic concret din ce il deranjeaza!

mda, se vede ca sunt hormonata rau! am inceput sa imi bodoganesc barbatu p-aci! sunt zile cand imi vine sa il pup dar trebuie el sa faca ceva sa ma oftice si sa incep cu bodoganitul...

dar calculatorul ala cred ca foarte curand o sa zboare de la balcon



mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput