Cu dragoste din Iasi (104)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns herra spune:

sau de vorbit cu medicul sa o interneze cu o zi inainte?
ati mai fost la spiridon?
ea va fi obosita de pe drum, este destul de aglomerat la internari dimineata, eu de ex am stat eu la coada si mama in salon, inainte de o interventie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Buna fetelor,

cine imi recomanda un pediatru, care nu face abuz de antibiotice, care recomanda aerosoli...herra, imi dadusei tu un nume la un moment dat, dar atunci nu am mai avut nevoie si vad ca nu mai am pm de la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Buna.
Va rog, vreau si eu sa stiu ce pediatru bun mai avem? sa mearga pe produse naturale, daca e posibil. As prefera sa nu recomande la orice aerosoli dexa si tot neamul lor.

Ary: mergem la medicul de fam. (care e ft. bun), recomanda antib. doar dupa antibiograma, aerosoli si produse naturale(daca e posibil). La pediatru nu am mai fost de mult timp si nu stiu cum procedeaza acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Citat:
citat din mesajul lui Darria

Buna.
Va rog, vreau si eu sa stiu ce pediatru bun mai avem? sa mearga pe produse naturale, daca e posibil. As prefera sa nu recomande la orice aerosoli dexa si tot neamul lor.

Ary: mergem la medicul de fam. (care e ft. bun), recomanda antib. doar dupa antibiograma, aerosoli si produse naturale(daca e posibil). La pediatru nu am mai fost de mult timp si nu stiu cum procedeaza acum.


Darria, ce aerosoli va recomanda/ V-a dat vreodata adrenalina, eu as vrea ceva de genul asta pentro o bronsiolita la un bebe [avem o fetita de 3 luni]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Ary: nu stiu daca recomanda adrenalina si ce anume indica la bb.
Am folosit doar acc, dexa sau flixo la rec. pediatrei, a med. de fam. sau alergo. Acum as vrea sa evit dexa si tot neamul sau.
Nici pediatra si nici medicul de fam. nu mi-au rec. adrenalina. Doar alergologul imi vorbise despre adrenalina si alte subst.

Sa-ti fie sanatosi copilasii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Multumesc, Darria1

La ce alergo mergeti/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alipiticot spune:

Buna,
Noi mergem de aproximativ 2 ani la d na Dr Bodi,pediatru pneumolog.
Am plecat de un pediatru destul de bun,dar ne saturasem de raceli si antibiotice...Copii sunt cu istoric de alergii,astm si luam singulair de mult timp.
De cand suntem la ea, am dat doar de cateva ori antibiotic la copii si atunci eu le am dat,de frica....
Medicamentele principale cu care am scapat de raceli si am mai crescut imunitatea copiilor au fost spirulina,zinc,Ca si cordiceps.Toate de la firma Tianshi,nu stiu sigur daca asa se scrie.Am dat o multime de bani pe aceste medicamente,nu sunt f ieftine, nici acum nu sunt sigura ca acest cordiceps e alegerea cea mai buna,dar am scapat de antibiotice....
Ca si medic,fara a lua in calcul costul medicamentelor recomandate si costurile consultaiilor merita zeci de
La copii mei nu prea a recomandat aerosoli,dar de mult timp eu stiu,din pediatrie de la Dr Rugina,ca dexa nu se pune la aerosoli,exista flixotide nebules,special creat pt aerosoli (tot cotizon),iar in loc de acc am folosit prospan solutie.
In rest in functie de fiecare raceala,am avut arsenal de produse naturiste date de ea....ceaiuri de la fares,inhalatii cu sare,etc tot felul de tratamente.La ultima raceala printre toate chestiile date, a insistat si pe sarea calda pe piept.Culmea,a mers....si a trecut fara antibiotic viroza.
Cam asta e experienta mea cu Dr Bodi,pe care sincer o recomand.

O seara buna! si multa sanatate tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Paula: multumim

Stiam despre doamna dr. Bodi ca este ft. buna dar nu am ajuns la dumneaei. Mai este un pneumo bun care recomanda naturiste(lucreaza si cu Cordyceps) dar nu am mers. Cu Cordyceps si Zinc am curatat amigdalele si am evitat scoaterea lor(domnul dr. Cozma imi spusese sa le scot ca nu se mai pot recupera). E o intreaga poveste, nu ma intind.
Cum ati folosit prospan la aerosoli? de la ce varsta?


Aly: am inceput cu doamna dr. Rugina, apoi doamna dr. Gotia si am finalizat cu doamna dr. Popescu(pe care o recomand). De la fiecare am invatat ceva dar tabloul complet l-a inteles doamna dr. Popescu(s-a implicat mai mult, a vorbit cu un pneumo pt. fetita, etc...). Daca vrei iti explic in privat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Vi-l recomand pe domnul doctor Moscaliuc de la Spitalul Militar. Este ORL-ist. Am ajuns acolo cu baiatul de 4 ani, dupa o operatie de polipi si un istoric medical impanat cu antibiotice recomandate ferm de medicul de familie (pediatru!). Pot sa spun ca l-a pus pe picioare. La recomandarea lui i-am facut, la 5 ani, si vaccinul inpotriva pneumoniei si de atunci nu mai avem nici un fel de problema, eventualele raceli (foarte rare) le tratam cu oscilococcinum si ceaiuri cu lamaie...
Imi pare rau ca am gresit (prin exces de zel)in primii ani ai copilului si ca nu am gasit mai repede medicul potrivit.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alipiticot spune:

Scuze de intarziere cu raspunsul...prospan solutie ( nu sirop) pacaturi,parca 10 sau 20 la 2ml ser+2 ml flixotide.De pa la 3 ani am folosit.E natural,cel putin din eticheta...

O seara buna!

Mergi la inceput