Lucruri uimitoare

Lucruri uimitoare | Autor: Maria_1

Link direct la acest mesaj

Cateva lucruri uimitoare despre corpul uman

1. Fatul viseaza aproape tot timpul.
2. La nastere, un copil are 300 de oase; la maturitate – 206.
3. Fiecare persoana are un miros unic. Exceptie fac gemenii identici care au acelasi miros.
4. In momentul primei respiratii un nou nascut trebuie sa inspire cam de cincizeci de ori mai puternicdecat un adult.
5. Creierul creste si se dezvolta continuu incepand din viata intrauterina si pana cand copilul implineste varsta de 15 ani.
6. Nou-nascutul, dupa cateva zile de la nastere, isi va recunoaste mama dupa miros.
7. Fatul este receptiv la muzica inca din trimestrul al II-lea de sarcina.
8. In perioada sarcinii timpurii, apar cate 250 000 de neuroni pe minut.

9. Forma creierului se schimba la adolescenta.
10. Un creier uman genereaza mai multe impulsuri electrice intr-o zi decat toate telefoanele din lume.
11. De-a lungul unei vieti, o persoana isi petrece 6 ani visand.
12. Impulsurile nervoase “calatoresc” prin corpul uman cu o viteza de 400 km/h.
13.Pentru a face un singur pas, un om foloseste 200 de muschi din corp.
14. Corpul utilizeaza 300 muschi pentru a tine corpul in pozitie stabila, dreapta.
15. Nasul uman poate percepe pana la 50.000 de mirosuri diferite. Femeile pot detecta mai mutle mirosuri decat barbatii.
16. Ochii pot distinge aproape opt milioane de nuante.
17. Urechile pot distinge peste 300 000 de tonalitati.
18. La fel ca amprenta digital#259;, amprenta limbii fiec#259;rui om este unic#259;.
19. Corpul uman produce zilnic un miliard de celule rosii
20. Zilnic, avem in jur de 70.000 de ganduri.
21. Femeia secolului 17 dadea nastere in medie la 13 copii.
22. Oamenii sunt singurii care fac sex stand fata in fata.

23. Inima continua sa bata dupa ce este scoasa din corp. Chiar daca este taiata in bucati, muschii inimii vor continua sa bata.
24. Cand o persoana moare auzul este ultimul simt perceput. Vazul este primul care dispare.
25. Creierul continua sa transmita semnale sub forma de impulsuri electrice timp de aproximativ 37 de ore dupa moarte.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Punctul 22 este fals. Si aricii fac amor fata in fata. Nici nu imi pot imagina alta pozitie pentru arici.

Lasati-va de fumat, renuntati la alcool, treceti la o dieta sanatoasa, nu mancati seara tarziu si in doua saptamani o sa pierdeti 14 zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Punctul 21 m a lasat fara cuvinte



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Pe mine 24...mi-am amintit de tata cand a murit. Pulsul abia ii mai batea, eu cu mama vorbeam cu el, ii spuneam cat il iubim si lui ii curgeau lacrimile pe obraji...atunci ma intrebam de ce...acum stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24

Punctul 21 m a lasat fara cuvinte

Pai in mod sigur nici la inceputul secolului 20 nu erau departe de asta,cu precizarea ca din atatia copii nascuti,poate doar jumatate traiau - selectia naturala,neexistand antibiotice.De exemplu bunicile mele amandoua au fost nascute in jur de anul 1905 (ambii parinti sunt mezinii dintre frati).Bunica materna a nascut 11 copii,din care au trait 6 ,restul au murit f. mici (sau la nastere).Bunica paterna a nascut doar 4 copii,dar a ramas de doua ori vaduva ,ca altfel poate avea si ea mai multi ... Ganditi-va cum e si azi la familiile uultrareligioase care-s anti-contraceptie.Noi avem in bloc o familie de penticostali care are 9 copii.Deocamdata


AKAMANAH din cate vazui io aici http://realiatealuipetria.blogspot.com/2008/03/cum-fac-sex-aricii.html e valabil si punctul 22 .

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


interesant...cind mentionam si sursa de unde plagiem rindurile:

http://bagy2.blogspot.com/2011/09/lucruri-uimitoare-despre-corpul-uman.html





http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Pe mine 24...mi-am amintit de tata cand a murit. Pulsul abia ii mai batea, eu cu mama vorbeam cu el, ii spuneam cat il iubim si lui ii curgeau lacrimile pe obraji...atunci ma intrebam de ce...acum stiu.


pur si simplu...

Hobby
calator de profesie


depinde de tipul de moarte. Daca e cerebrala, corpul traieste, creierul e mort.
Daca e moarte cardiaca, creierul mai supravietuieste inca 10 min(oh well, aici exista o intreaga polemica asupra timpului) inimii...
daca se administreaza CPR, si mai mult de atat...

De aia aici nu se face transplant de la copii decedati prin moarte cardiaca (is pot reveni daca au avut administrat CPR) ci doar de la copii decedati in moarte cerebrala.
Stiati ca moartea se diagnostigheaza?






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe


interesant...cind mentionam si sursa de unde plagiem rindurile:

http://bagy2.blogspot.com/2011/09/lucruri-uimitoare-despre-corpul-uman.html


Sa-mi fie cu iertare, dar sa nu incurcam sursele si sa inducem pe cineva in eroare:

Sursa este www.scribd.com/doc/47210423/Secretele-corpului-uman-120-de-lucruri-uimitoare-despre-Om" target="_blank"> aici + alte cateva culese de pe alte site-uri.....altele decat cel postat de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Pe mine 24...mi-am amintit de tata cand a murit. Pulsul abia ii mai batea, eu cu mama vorbeam cu el, ii spuneam cat il iubim si lui ii curgeau lacrimile pe obraji...atunci ma intrebam de ce...acum stiu.



Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Unele sunt tampenii, de exp punctul 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Citat:
citat din mesajul lui delsim

Unele sunt tampenii, de exp punctul 2

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer


punctul 2 este foarte adevarat. se poate verifica in carti de medicina sau pe internet.



Finn Constantine 15.10.2009 si 32+ Euan Tudor

Mergi la inceput