Va rog:ajutati-ma sa nu gresesc iar!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Ramonika...pai cam din doua ore in doua ore jumatate maximum mananca..

am zis ca la 4 ore mi se umplu pentru ca se intampla sa doarma si cate 4-5 ore ziua...ca acum.si atunci ii simt cel mai plini.

eu oricum nu renunt la alptare orice ar fi.




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091


eu oricum nu renunt la alptare orice ar fi.




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Iti tin pumnii!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Raportez.S-a trezit la 15.20.A supt pana la 16.10...am vrut sa-i dau completare.A supt 20 gr. pe care i-a regurgitat.

Acum plange ca vrea in brate!

Cu toata lumea cu care am vorbit...m-a sfatuit sa nu renunt la laptele meu orice ar fi!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Lady, nu dispera ! Eu am avut noroc, incepusem la fel ca tine, noroc c-a fost copilul mai destept ca mine si impingea biberonul sau rontaia tetina...tot asa, eram disperata ca nu am suficient lapte. Dupa 3 saptamani nu mai voia sa vada bibe, e drept ca ma transformasem in suzeta dar a crescut...in ritmul ei, a crescut insa. Nu te lua dupa medici, dupa familie, dupa nimeni !

Ia uite aici :

Citat:
10. Mit: Daca sānii mamei sunt moi atunci ea nu are suficient lapte

Realitate: Multe femei se īngrijoreaza ca nu au suficient lapte daca sānii lor sunt moi sau nu simt ca "suie laptele". Dupa primele saptamāni corpul mamei se adapteaza la nevoile copilului si senzatia de plinatate de la īnceput dispare. Aceasta īnseamna ca productia de lapte este sincronizata cu nevoile copilului. Perceptia "suirii laptelui" nu este un indicator al productiei de lapte. Multe femei nu au niciodata aceasta perceptie.


Toate miturile pe

www.spital-prieten.ro/informatii/parinti/mituri-despre-alaptare.html" target="_blank">http://www.spital-prieten.ro/informatii/parinti/mituri-despre-alaptare.html

Rabdare de fier iti urez !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

o metoda babeasca: storci intr-o lingura lapte si o asezi deasupra flacarii. Daca se branzeste,e ceva cu laptele tau.
Cum spuneau si fetele. Incearca sa te linistesti, sa te odihnesti, cere ajutorul cuiva la treburile din casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Lady, iubita ce spui tu acolo de toncanit si agitatie mie imi suna tare cunoscut a colici...de foame tipa incontinuu fara oprire.
Cu proba cantarului face fiecare cum vrea, pe mine m-a ajutat la Leyre ca tot asa nu lua in greutate dar facandu-i proba asta m-am linistit ca mananca. Cred ca daca esti un om cu capul bine pe umeri nu cazi in nu stiu ce directie cu cantaritul...tre sa fii puternica mami!Peste cateva luni o sa razi daca o sa iti amintim de perioada asta! Hai diseara cand vine sotul paseaza pisicutele si fa si tu o baie cu spuma...plsss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Lady, nu dispera ! Eu am avut noroc, incepusem la fel ca tine, noroc c-a fost copilul mai destept ca mine si impingea biberonul sau rontaia tetina...tot asa, eram disperata ca nu am suficient lapte. Dupa 3 saptamani nu mai voia sa vada bibe, e drept ca ma transformasem in suzeta dar a crescut...in ritmul ei, a crescut insa. Nu te lua dupa medici, dupa familie, dupa nimeni !

Ia uite aici :

Citat:
10. Mit: Daca sānii mamei sunt moi atunci ea nu are suficient lapte

Realitate: Multe femei se īngrijoreaza ca nu au suficient lapte daca sānii lor sunt moi sau nu simt ca "suie laptele". Dupa primele saptamāni corpul mamei se adapteaza la nevoile copilului si senzatia de plinatate de la īnceput dispare. Aceasta īnseamna ca productia de lapte este sincronizata cu nevoile copilului. Perceptia "suirii laptelui" nu este un indicator al productiei de lapte. Multe femei nu au niciodata aceasta perceptie.


Toate miturile pe

www.spital-prieten.ro/informatii/parinti/mituri-despre-alaptare.html" target="_blank">http://www.spital-prieten.ro/informatii/parinti/mituri-despre-alaptare.html

Rabdare de fier iti urez !

Dana & Amelia (21.06.2011)

prin acest link mi-ai raspuns la toate intrebarile!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Scuza-ma, si imi pare tare rau, dar atatea prostii despre alaptare ca cele debitate de doctorul respectiv, zau ca e greu de gasit... Sincer, nici nu stiu cu ce sa incep, miturile alea de pe pagina anterioara scriu totul negru pe alb. O sa raspund mai degraba la mesajul de mai jos:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Ramona...si ce fac daca, dupa ce mi-a golit ambii sani, tot plange de foame...tocaie in gol din ei?o las asa..nu ii dau completare.Am incercat si varianta asta.A plans in disperare o zi intreaga.

nu am zis nicio clipa ca laptele nu e BUN ci doar ca s-ar putea sa nu acopere nevoile ei.

Stiu ce se militeaza despre alaptare.Stiu importanta ei.Insa sa ne aplecam si asupra cazurilor.Poate aici dau cu bata in balta sau poate nu...dar e posibil ca laptele meu sa nu fie satios...adica sa nu contina destula grasime?Teoretic este posibil?Sau nu?

Pe mine nu ma intereseaza neaparat greutate pe cat ma intereseaza sanatatea|!


Nu este posibil ca laptele tau sa nu fie satios! Este posibil sa fie putin, dar daca produci, atunci produci lapte bun. Asa cum explicau si fetele, daca sta in san grasimea din lapte se separa, se conglomereaza, si din cauza asta la inceputul suptului laptele pare mai apos. Apoi, pe masura ce grasimea se desprinde, laptele devine mai gras.

Lapte se produce tot timpul, nu ai nevoie de sani plini. Practic nu am avut sanii foarte plini decat rar, si totusi bebe a luat spectaculos in greutate. Crede-ma ca daca ar suge in gol, ai simti durerea pe canale pana in rarunchi. Mi s-a intamplat dupa o mastita in timpul caruia sugea si bebe si ma mulgeam si eu cat dormea ea; si cand tragea din sanul golit complet simteam cum mi se colapseaza canalele in interior.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Ai primit o gramada de sfaturi bune, dar daca tot am fost pomenita musai sa spun si eu cate ceva.

Lady, spui ca vrei sa alaptezi. Te cred. Atunci trebuie sa te gandesti de ce sunt asa de putine femei care alapteaza in Ro. Din lipsa sustinerii si asta in special din partea cadrelor medicale. E disperant si moooor de fiecare data cand mai aud vreun medic care spune ca sustine alaptatul (sau ma rog n-are nimic impotriva) dar procedeaza dimpotriva. Si doctorita ta de familie se poate lua de mana cu cea care ti-a spus ca laptele tau s-a zaruit (spun bine???) sau poate e aceeasi? Vezi doamne laptele tau e pretios, sa mai pastram ceva ceva dar nu prea mult ca de fapt ii apa chioara. Neonatoloaga la fel... Ce trebuie tu sa faci? Sa te gandesti ca tu vrei sa alaptezi, ca tu stii mai multe decat ele in privinta asta (si crede-ma ca asa e!) si sa inchizi frumos urechile cand iti dau sfaturi "geniale".
Pana acum a luat 1 kg de la scaderea fiziologica (ca de acolo se calculeaza si cam 250-300 scad dupa nastere). Deci minunat. Primele 3 luni daca iau 500 de grame/luna minim e super. Chestia cu laptele "apa" e iar o prostie, nu exista lapte de mama care sa nu fie potrivit nevoilor puiutului ei. Lasa incet completarea, ai mai multa incredere in tine, fa rost de un wrap si stai mult cu ea in brate si in acelasi timp te poti ocupa si de Rebeca, pune-o pe burtica sa doarma ziua cand o poti supraveghea. Las-o sa suga cat vrea, si ore intregi, acum mameloanele s-au obisnuit cu suptul si nu mai cedeaza asa usor, dormi cu ea impreuna in pat.
Vrei sa alaptezi? Atunci ai incredere in tine si in bebelusa ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Lady, ti-am raspuns pe fb dar iti copiez si aici ce am scris acolo:

Deci ce scri tu aici este problema tipica pe care o aud eu de peste tot si pe care nici nu stiu de unde sa incep sa "demitizez" problemele.
1. Sanii moi nu denota ca nu ai lapte. Culoarea si consistenta laptelui nu spun nimica despre calitatea lui. La inceput iti iese oricum un lapte mai "subtire" care astampara setea, urmand apoi cel ce tine de foame. Exemplu bun de vizualizare, daca pompezi si astepti un timp vei vedea cum ti se separa.
2. Verifica pozitia de supt, ca sa suga activ, si sa o trezesti intr-una daca adoarme. ranile la san apar tot din supt incorect
3. La mine la semnatura cu perioada de crestere erau si retete de sporire de lapte.
4. Colicii sunt mai rar decat crede toata lumea si provin de la lapte praf mai ales.
5. Caca poate sa faca si o data pe saptamana la copilul alaptat exclusiv, constipatia e problema cea mai deasa a copiir ce primesc lapte praf. Consistenta si culiarea este aprox. relativa la copii alaptati, numai daca este apos sau f tare edte o problema.
6. Ti-a analizat doctorul laptele pe bata de proba sau a aruncat-o din burta ca laptele tau nu e bun?
7. Un copil la san satul tot mai reuseste sa bage in el si o sticla de lapte de 30 ml, fara a fi neaparat flamand
8. Completarea iti strica alaptatul pt ca sanul tau produce cantitatea mai putina pe care tu o completezi. e cerc vicios, cu cat completezi mai mult cu atat produci mai putin si deci intarci. In plus se obisnuieste sa-i curga din sticla"para malaiata" si isi strica si mezoda de supt la san. Inclusiv suzeta faca acelasi lucru.
9. Eu am alaptat f f des, si dim ora in ora in pusee. apropo, voi dupa calculul meuu sunteti in unul, asta inseamba ca acum oricum nu iti va creste in greutate. Vezi la celalalt link de la semnatura mea.
10. Daca are 4-5 scutece ude pe zi si e vioaie atunci e ok.
Parerea mea este ca trebuie sa te hotaresti ce doresti, daca vrei sa alaptezi mai departe, atunci scoate-i complet lp, si dai sa suga urmatoarele zile numai la san, chiar daca asta inseamna si din ora in ora. Dupa cateva zile ar trebuie sa se refaca laptele.
Asteptatul de 3 ore "sa se faca lapte" e gresit, la inceput corpul produce inca lapte mai mult si da senzatia de plin, dupa care, dupa cateva zile se prinde ca produce aiurea si reduce cantitatea "senzatia de pierdut laptele ca sanii sunt detensionati"
Ah, 7 mese pe zi noi am avut pe la 8-9 luni, pt ca le-am redus nr la diversificare...cam atat legat de nr mese dat de tine...
Cam asta ar fi acuma pe fuga din tren.
Revin mai incolo..capul sus!!!!

Prune uscate pt caca sa nu mananci tu pt ca provoaca colici la bb, doar seminte de in cu coaja sfarmata si cereale integrale! Daca alaptezi exclusiv zilele urmatoare sa mananci si din astea mai mult, ca sa poti sa renunti treptat si la "stimulare pt caca".

Perioadele temporare de suplimentare care sa functioneze fara sa afecteze alaptatul sunt in majoritatea cazurilor aproape...inexistente...




Mergi la inceput