"Sondaj": kg lui bb la nastere

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Adita, sper sa fie asa si la noi, primii doi au avut 3.800 si 3.750, desi am luat kg diferite in sarcini (21 si 15), numai ca greutatea finala a fost cam tot acolo, cu un kg diferenta. De data asta sunt muuult mai mare :(.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

fata cea mare la nastere a avut 3950g, ingerasul 3000 g la 37 de saptamani de sarcina, iar la cea mica mi-au spus la 36 de saptamani jumate ca are 3000kg si la 38 si 4 zile cand am nascut-o a avut 2870, dar avea si are picioarele f lungi, femurul era cu 3 saptamani mai mare decat varsta fetala la masuratori, la noi in odisee a fost caz sa-i zica ca e mare si sa nasca copilul sub 3 kg si invers sa-i zica ca e mic bb si sa fie de 3500...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

fata cea mare la nastere a avut 3950g, ingerasul 3000 g la 37 de saptamani de sarcina, iar la cea mica mi-au spus la 36 de saptamani jumate ca are 3000kg si la 38 si 4 zile cand am nascut-o a avut 2870, dar avea si are picioarele f lungi, femurul era cu 3 saptamani mai mare decat varsta fetala la masuratori, la noi in odisee a fost caz sa-i zica ca e mare si sa nasca copilul sub 3 kg si invers sa-i zica ca e mic bb si sa fie de 3500...

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)



eu am ales sa nasc prin cezariana la 38s+4z, iar la eco dinantea nastere( cu 2-3 zile inainate, nu mai retin) dr mi-a zis ca se pare ca bb are avea peste 4 kg si exista sanse sa ajunga la 4.5kg daca mergem pana la 40 de sapt, numai k la nastere a avut 3.75kg!!!
cred ca depinde mult si de ce aparat are dr la efectuat masuratorile, nu putine sunt cazurile knd cele din maternitate iti scot par alb cu masuratorile pe knd cele de la cabinetele particulare sunt asha de sensibile, incat nu poti intelege de ce asha o diferenta mare intre datele obtinute!


kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Kmy, eu nu voi naste in Ro, insa spitalul de aici la care ma voi duce este de stat. Totusi, si medicul care mi-a urmarit sarcina (la un eco performant, la o clinica particulara) mi-a spus ca bb va fi mare (daca asta inseamna ca bb nu va avea 3 kg, de acord sa fie mare; 3.800 ar fi perfect :P) la prima masuratoare acum ceva vreme bb avea 3 si la a doua, imediat dupa prima, 2.880. La spital am avut parte de-a lungul sarcinii de 3 masuratori cu 2 medici diferiti, 2 ecografe. Ultima ecografie a fost facuta tare in graba... eu una nu ma bazez pe ce a zis doctorul... Sper ca inainte de nastere sa aiba timp sa-mi faca o eco asa, in tihna... :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nicoleta

Kmy, eu nu voi naste in Ro, insa spitalul de aici la care ma voi duce este de stat. Totusi, si medicul care mi-a urmarit sarcina (la un eco performant, la o clinica particulara) mi-a spus ca bb va fi mare (daca asta inseamna ca bb nu va avea 3 kg, de acord sa fie mare; 3.800 ar fi perfect :P) la prima masuratoare acum ceva vreme bb avea 3 si la a doua, imediat dupa prima, 2.880. La spital am avut parte de-a lungul sarcinii de 3 masuratori cu 2 medici diferiti, 2 ecografe. Ultima ecografie a fost facuta tare in graba... eu una nu ma bazez pe ce a zis doctorul... Sper ca inainte de nastere sa aiba timp sa-mi faca o eco asa, in tihna... :)

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Rasul este ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)


nastere usoara pe cand va fi ceasul!!!!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Mie mi-au zis ca va avea peste 4 kg la nastere dar l-am nascut cu 2 saptamani mai devreme la 3.300. La ultima ecografie facuta prima de nastere mi-au zis ca va avea in jur de 3.400 si asa a fost .
Iti doresc nastere usoara !!

https://picasaweb.google.com/102421590206055963392/08Dicembre2011fotoGiuliPiazzetaSassari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Multumesc, sper sa fie ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

la fix 38 saptamani "ecograful a zis" 3500gr peste 3 zile cantarul a aratat doar 3062gr (48cm)... altfel cica daca nu imi prestau cezariana inainte de trmen ajungea bebe gigant

ps. nu pot spune ca cezariana nu era necesara, am avut doua motive medicale care o indicau dar as fi preferat sa o lase in burtica pana la termen...ca nu crapam

desi era singura mea sarcina eu am zis ca nu are mai mult de 3 kg, simteau eu ca nu poate fi prea mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Nadaflorilor, la tine au fost si cele 2 motive medicale... dar ai dreptate cand scrii ca bb ar fi putut sta fara probleme pana la termen... Eu sunt pe ultima suta, curand voi merge iar la masuratori... semne inca nu sunt ca vrea sa vina bb la noi in brate... sper sa reusesc sa va spun cum a fost de data asta :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

La noi doctorul a spus 4 kg si am avut 3.6 kg si 57 cm. Din cauza lungimii a calculat ecograful atat.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011

Mergi la inceput