Clopotei de Ian-Feb 2008 (1)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ramonici, io cred ca-s pe alta lume In partea stanga scrie:
Perete
Informatii
Fotografii
Notite
Prieteni
Abonari
Apoi mai jos sunt enumerati cativa prieteni si atat

Edit: M-am prins si am apasat pe "acasa", dar jos la grupuri tot nu am clopoteii ci imi scrie doar: "creeaza un grup...", nimic altceva.

Edit2: Am tot butonat si vad ca mi-a aparut si grupul clopoteilor, chiar nush ce s-a intamplat Sper sa nu imi mai dispara!



Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura Ioana

Ramonici, io cred ca-s pe alta lume In partea stanga scrie:
Perete
Informatii
Fotografii
Notite
Prieteni
Abonari
Apoi mai jos sunt enumerati cativa prieteni si atat

Edit: M-am prins si am apasat pe "acasa", dar jos la grupuri tot nu am clopoteii ci imi scrie doar: "creeaza un grup...", nimic altceva.



Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt



Nu stiu de ce nu iti apare ca m-am uitat acum la membrii adaugati sapt asta si apari si tu adaugata de Madalina Laura ieri.

(slideshow)
Razvan 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ramonici multumesc pt ajutor. Am facut si edit2, ai sa vezi


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_heart spune:

Fetele...fetele...Laurici ceruse sa faca parte din grup,dar pt a putea face parte din el trebuia ca cineva care facea parte din el sa ii dea acceptul.
Ramo acolo unde scrie cati mebri noi sunt intr-o saptamana ,dedesupt scrie si daca cineva vrea sa faca parte din grup...si oricine din grup ii poate da accept ...sper ca v-am lamurit,asta pt viitor.
Eu inca mai intru si caut subiectul la scutece...abia apoi realizez ca am gresit categoria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui codrutaa

eu sunt strsata in general cu imbracatul . Cum e acum timpul cred ca o imbrac cu geaca/vesta si caciula de 10 ori si tot de atatea o dezbrac. Ba e vant, ba e cald si transpira.... iar doamnele nu cred ca sunt stresate de aceste aspecte. Asta, bineinteles, pe langa stresul cu siguranta pe strada. Dar nu vreau sa fiu lupul moralist. Eu insami am lasat-o anul trecut, in grupa mica, pe Alexia in excursie de o zi cu autocarul. Nu va spun de cate ori am sunat-o pe educatoare! In sensul asta, eu o apreciez pe Roli pentru curajul de care da dovada.

......
Eu ma strofoc sa o dau la niste ore de germana, dar credeti ca gasesc o profesoara dispusa sa faca cu un copil de 4 ani si libera? Cica se incepe in septembrie odata cu noul an scolar.

Pup si imbratisez toate mamicile si toti clopoteii!







Codruta mami de Alexia (21.01.2008)

http://community.webshots.com/user/codrutaa


Codruta, merci de apreciere .
Si eu sunt stresata cu plecarile lor, dar imi calc pe stres ca e spre binele lor. Crezi ca am stat pre linistita cand erau in tabara ? Dar cand ii auzeam seara la telefon ca sunt fericiti, ma linisteam si eu.
Despre iesit/imbracat la gradi eu sunt pro iesit. Nu mi-ar conveni sa plece pe strada, la cum se circula prin Bucuresti, dar sa-i scoata in curte, as vrea, indiferent de vreme.
Pe mine ma enerveaza ca stau toata iarna in gradi. Abia acum au inceput sa-i scoata in curte si am avut o discutie cu educatoarea care vroia neaparat sa-i dau caciula, cand afara sunt peste 10 grade. Cu greu am convins-o ca eu nu ii dau caciula la vremea asta , ca fiecare copil iese asa cum e obisnuit de parinti.

Ref. germana: si eu vreau sa inceapa, dar inca nu stiu daca o fi mai bine la un curs sau cu profesor acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

In alta ordine de idei eu ma aflu in plina perioada de nervi si framantari cu inscrierea la clasa 0 .
E o lege data pe genunchi, fara sa aiba o baza solida de aplicabilitate. Trec peste asta, ca trebuie sa ma conformez, vreau nu vreau, Marc e nascut in iunie, deci la scoala obligat, fortat.
Dar problema inscrierii e spinoasa rau.
Pentru fetele care lucreaza in invatamant si ma pot lumina, copiez si aici postul meu de la topicul de scoli:

"Noi ne-am inscris in etapa 2. Acum astept rezultatul. Nu stiu insa la ce sa ma astept, in conditiile in care dupa etapa 1 au ramas:
- 1 loc, care va fi ocupat de copilul unei invatatoare din scoala (are prioritate ca si copil de cadru didactic);
- 17 locuri pe care au fost recenzati copii din circumscriptie care nu s-au inscris in etapa 1.
Secretara mi-a spus ca acele 17 locuri au obligatia sa le tina - atunci de ce mi-a facut inscrierea online???
Pe de alta parte, verisoara mea mi-a spus ca a intrebat la ismb daca se mai poate intoarce la scoala de circumscriptie si i s-a spus ca NU, daca nu raman locuri libere dupa etapa 2.
Care e adevarul, ca nu mai inteleg nimic ?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Ceau fetele!

Pfoai Roli ce incurcate-s itele pe acolo.Un talmes-balmes


Laurici ma bucur ca ai reusit sa vezi clopoteii.

Ceska eu as vrea sa ramanem, incepe sa imi placa aici.
Nu stiu poate pentru ca incep sa se aranjeze lucrurile sau pt ca incep sa ma obisnuiesc cu tara.
Referior la sistemul de sanatate sa stii ca exact la asta ma gandesc si eu.Mi si frica Domane feri sa ma andesc ca unu dintre noi s-ar putea imbolnavi de ceva mai grav, in Romania, e moarte sigura si umilitoare pe deasupra.Aici altfel sunt ingrjiti bolnavii.O spun din auzite doar.Din fericire inca nu am avut de-a face cu medicii de aici.
Cu Razvan am fost la doctor intr-un an doar o data pt un control de rutina.Si asta a fost anul trecut in iunie parca.
Deci gandul asta ma face sa inclin spre a ramane aici.
Cu invatamantul... se face treaba si in Romania,ca se face altfel, asta e partea a doua
Si imi mai place ca am unde iesi cu Razvan departe de masini, de praf de zgomot, fara sa merg in pustietate.
Chiar ieri am fost intr-o parte a oraselului unde nu mai fusesem inca si am ramas profund impresionati de ce am vazut.Un spatiu imens cu f multi copaci, e undeva sus ca de pe marginile ingradite vedeai cat colo departe, un peisaj de deal si paduri de brazi absolut fantastic.
Nu am avut ieri ap foto la mine da next time o sa fac cateva poze sa vedeti ce minunat loc de a-ti petrece timpul in aer liber.


Ooo, am uitat Razvi va merge in sfarsit la gradi din 2 aprilie.M-a sunat una dintre educatoare in numele directoarei.Dc educatoarea? pt ca e romanca Acuma nu stiu daca la ea in grupa va fi sau nu Razvi da mi-ar placea sa fie.Joi mergem sa semnam nush ce hartii si vedem atunci.
La noi urmeaza o saptamana ocupata:azi mergem sa luam cheia de la apt pe care l-am inchiriat, maine ne vine mobila comandata, joi ne intalnim cu dir de la gradi, si sambata ne mutam.
Sapt viitoare in 6 plecam spre Rom

sper ca nu v-am plictisit prea tare




(slideshow)
Razvan 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Mamici de clopotei mi s-a aprobat cazul fiului piretenei mele la umanitare:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171382&nm=Stefan-si-Apert va rog sa treceti si pe acolo si daca puteti sa ajutati.

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Helo girls!
Codruta si pt mine e un stres cum sa o imbrac dimineata cu atatea pecari, mai ales ca unele sunt neanuntate. Nu afisaza niciunde programul, iar la 12.30 cand o iau de la gradi, uita sa anunte programul de a doua zi. Pe 24 iamuarie, era frig de crapau pietrele la Craiova, dar i-am dat rochita si paltonas pe ea, deh, era sarbatoare. Cand am ajuns in gradi mi-au zis ca pleaca sa joace hora Unirii in centru. Asa ca n am avut decat sa le rog sa ii dea peste strampi si colantii pregatiti pt ora de sport....si asa a plecat mica de ea. Pt Roli. Am toata aprecierea, si recunosc cand sunt stresata cu plecarile imi fuge gandul la ea si la taberele baietilor. Despre inscriea in cls 0 nu stiu prea multe Roli, dar stiu ca multe colege si au inscris copiii la alte scoli decat cele de care apartin. Au mers si au vb cu directorul si si-au ales inclusiv invatatoarea.
Ramo succes mult saptamana asta cu mtatul! Cat despre gradinita, eu cred ca e o piatra de temelie la ramasul vostru acolo. Eu una cred ca e ma bine. Cu tot sistemul lor, cu toate obstacolele, cred ca pt voi si Razvi e un lus in viitor.
Ceska si la noi e o piscina tare frumoasa, acoperita, incalzita si tare moderna...dar surpriza.... Primesc la cursuri copii de 6+ ani. De ce oare? Eu nu stiu sa inot, asa ca nu am cum sa merg cu ea sa o invat...taica'su nu prea are timp sa stabilim ceva care sa ramana batut in cuie....nu vad de ce nu se poate cu un instructor. Deh...lasa ca se fac ei mari si isi vor alege.
Alina sanatate multa la fetite. Sper sa le treaca cu antibiotic, stiu caci ganglionii sunt semn de infectie, nu?
La noi la gradi saptamana asta se lucreaza din greu la niste planse desenate, colaje pentru un simpozion la care participa doamna. Avem de lucru si acasa. Ce ziceti, sa o ajut - adica sa i le fac eu, desi o sa se vada, ca sa iasa teaba bine, sau sa o las mai mult pe ea s atunci va iesi ... O nebunie ca sa nu zic altfel?
Am o intrebare....incomoda, dar rog maxima seriozitate. Ai vostri copii sunt indragostiti la gradi? Daca da, ce pvestesc? A mea place doi baietei, pe unul mai mult, pe altul mai putin, a inceput sa-l uite ca tot lipseste.
Ps. Vineri au mai facut o iesire la muzeu , astept cu nerabdare sa vad care mai sunt ideile pt saptamana asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Ceau fetele!
Uite un link aici cu raspunsurile la intrebarile voastre in legatura cu inscrierea copiilor in grupa preg si cls I
http://comunitate.eduteca.ro/posturi-comune/inscrierea-copiilor-in-clasa-pregatitoare/

(slideshow)
Razvan 3+

Mergi la inceput