Ajutor!

Ajutor! | Autor: Mar_inna

Link direct la acest mesaj

Buna, din nou!
Am aflat ce avea fetita mea! Din pacate era ceva medical, reflux gastroesofagian si esofagita. Vestea buna este ca se va ameliora, vestea proasta este ca tot atreaul prin care am trecut(investigatii medicale, branule, internari, medici carora putin le pasa de noi) m-au lasat fara nici un strop de lapte si la limita unei depresii pe mine, iar pe fetita au facut-o sa refuze alt fel de alimentare decat sanul. Asta seara e de cumpana, din sanii mei nu mai iese absolut nimic(a tras saracuta cam o jumatate de ora in gol), iar ei ii e foame, dar refuza cu indarjire si biberonul si lingurita. Nu stiu ce am mai putea face, si eu si sotul auntem disperati iar fetita este la limita deahidratarii - a avut azi doar 4 scutece ude. Astept idei cum am putea sa o convinge sa ia biberonul cu laptele de la congelator. Multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Multa sanatate fetitei tale!

Si eu am aceeasi problema cu fata, refuza biberonul cu laptele meu. Eu lucrez o zi pe saptamana si in ziua aia merge la cresa unde sta nemancata in jur de 10 ore (de abia au reusit sa o faca sa bea in jur de 50-60 de ml toata ziua).

Incearca sa schimbi tetinele, locul unde o hranesti ( de exemplu Nadia accepta cat de cat cand sta in pozitia culcata sau intr-un bouncy seat).
Noi in ultima instanta i-am "stors" tetina in gura astfel incat sa bea ceva lapte, am incercat si cu lingurita dar nu a mers.

Incearca sa ii dai cu o seringa.

Sa incerce sotul tau sa ii dea biberonul si tu pleaca din camera ca sa nu te simta.

Astea sunt sfaturi pe care le-am primit de la lactation consultant, din pacate la noi nu au functionat inca, poate tu ai mai mult noroc.



www.youtube.com/watch?v=qJXut4el9pQ" target="_blank">Nadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

Marina,
e foarte important sa te relaxezi. Acum stii ce are, poti trage o gura de aer. Daca bebe suge in continuare cu indarjire, tu poti face lapte. Singura conditie este ca tu sa te relaxezi. Poti face asta? Te poti relaxa cand o pui la san? O poti privi in ochi si vorbi cu ea? E cea mai buna metoda.

Exista un sistem pentru a hrani 'la san' copilul, cu lapte praf. E un tubulet care se pune pe mamelon si atunci cand bebe suge, curge si lapte praf. Insa nu stiu exact cum se numeste, poate te ajuta fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

sistemul este acesta si poate fi folosit si cu lapte matern
http://www.amazon.com/Medela-00901S-Supplemental-Nursing-System/dp/B000NEDGB8



www.youtube.com/watch?v=qJXut4el9pQ" target="_blank">Nadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mar_inna spune:

Stiu sistemul, este de la madela, si exista inatructiuni si pentru un home made. Il voi incerca. Stiu ca mai am un pic de lapte, ce nu reusesc este sa-l fac sa coboare. Stau cu fata la san si cate 15 minute si nimic. Pana la urma se satura si fie adoarme, fie plange. Incerc sa ma relaxez cat de mult pot, o privesc, vorbesc cu ea, ma rog....dar nimic. Am incercat faza cu prosopul cald, cu masatul, cu stimulatul sfarcurilor...iar nimic. Cred ca isi pune amprenta si presiunea, avand in vedere ca alta modalitate de a o hrani o refuza categoric - cu urlete, plans cu lacrimi pana la invinetire. In ceea ce priveste biberonul cu laptele meu, nu vrea sa-l suga, doar il molfaie si-l plimba prin gura, iar daca insistam...plange. O sa incercam si alte forme de sticle, alte tetine si SNS -ul. Daca stiti voi alte modalitati de a o hrani.... Sotul meu zice ca atata timp cat o dau la san, nu o sa ia biberonul. Nici nu stim cui sa ii cerem un sfat, vom merge si la pediatra ei sa vedem ce va spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Daca totusi face 4 scaune, desi e putin, inseamna ca totusi trage ceva. 15 min este extrem, extrem de putin, stai cu ea la san si 2 ore daca e nevoie, ca sa te stimuleze si sa iti creasca productia de lapte.

Uite www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=128:inserting-a-lactation-aid&catid=6:video-clips&Itemid=13" target="_blank">aici un video cum sa aplici sistemul cu tubul.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Cum sunteti?
cand suge te doare? din propria mea expetienta, atunci cand nu mai e cu adevarat lapte, apare o durere ascutita si o senzatie intens neplacuta. daca nu inseamna ca laptic mai este.
cand incerci sa-i dai lichide (laptele tau, apa sau saruri de deshidratare) pune pe altcineva sa-i dea si tu dispari din zona. daca ai vreo prietena buna care alapteaza roag-o sa ii dea ea san de vreo 2 ori pe zi.
stresul impiedica reflexul de ejectie a laptelui. las- o mult la san, inregisteaz-o cand plange si asculta la casti in timp ce suge, plansul copilasului declanseaza ca un reflex neconditionat ejectia laptelui sau stimuleaza sanul celalalt prin muls in timp ce suge pana declansezi reflexul. iti tin pumnii si mult succes!

Mergi la inceput