Bobocei de Sept-Oct 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Danip si Simina asteptam cu nerabdare confirmarea sarcinii si doua liniute rosii-rosii!

11+

BB Zepa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

G_rainbow,felicitari pentru intalnirea cu bebica,ah pana joi nu mai e mult si-l revad si eu,

11+

BB Zepa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danageodoiu spune:

Dragi gravidute,
Am lipsit o saptamana timp in care s-a scris un intreg capitol, bineinteles ca l-am citit (citesc de 1h si ceva), avem colege noi, ceea ce e foarte bine.
Am fost in concediu la schi si am schiat 3 zile in care m-am simtit extraordinar, a fost si vremea insorita si bineinteles ca m-am dat doar pe partii usoare, de incepatori...desi mi-a fost un pic teama, cand am vazut ce bine ma simt am prins curaj si am bifat o experienta tare placuta. Bineinteles ca o intrebasem pe dr si mi-a zis ca e ok dar nu tb sa fac efort si sa am grija sa nu cad, ceea ce am si facut.
O saptamana frumoasa tuturor!

PS nu mi-a fost rau in concediu aproape deloc si cum am ajuns acasa iar m-au apucat greturile...sa fie doar in capul meu problema? ca am timp ziua sa ma tot gandesc la bebe?

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si
11+ ticker pe graviduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici burtici!
bun gasit in casuta noua!

simina, danip asteptam testele duble si facem galerie
gaitica iti dau eu cateva kile daca vrei...probabil de la femibion (mai exact b-urile din el) si mg+b6 am o pofta de mancare de numa'...am luat deja 4 kile si nici n-am avut greturi, voi stiti...cand termin trimestrul 1 las vitaminele ca asa nu se poate ..
as avea nevoie de o parere: sunt in concediu medical si din aprilie mi se da risc maternal..asa mi-au tot recomandat ginecologii la care am fost..voi ce ati face? ati sta acasa? ca azi ma gandeam ca ma simt bine, m-as intoarce la munca...pe de alta parte farmacia unde lucrez s-a mutat..unde era inainte era ok, ma ducea sau ma lua dani ca era in drum spre serviciul lui, daca nu, aveam autobuz direct..acuma e intr-o cu totul alta zona, mai departe, ar trebui sa merg cu 2 autobuze, orarul s-a modificat se lucreaza pana la 10 seara si inclusiv duminica..dup-aia iar ma gandesc ca ma plictisesc tare acasa...dar am lucrat ani de zile, aveam concediu doar cate o saptamana pe an, vara...toata lumea imi zice sa ma odihnesc acuma ca dup-aia ciu-ciu...apare si diferenta de bani, dar totusi nu e asa mare, daca stau acasa as lua cam cu 150 lei mai putin pe luna...ufff..scuze ca va plictisesc cu ale mele, dar ma sacaie chestia asta de cateva zile...
gabi ma bucur c-ai vazut bebitzul/a la eco!!
noi mergem abia pe 14, nu stiu cum o sa rezist pana atunci, obisnuita sa merg saptamanal la eco ...voi fi atunci in 10s5z..voi putea intreba de dublutest si morfologie?
pupici



9+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danageodoiu spune:

Adina, ma bucur sa vad ca te-ai mai revigorat si ca ti-ai regasit prietene mai vechi..
Ma ingrijoreaza si pe mine subiectul cu bolile ce le pot lua de la copii, pt ca o voi duce pe Simina la cresa luna asta ca incep serviciul din 26..desi am imunitate la majoritatea, mai putin toxoplasmoza...
Nu stiu ce sa fac, mi-e teama si pt ea sa nu faca cine stie ce boli urate, dar si pt mine...

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si
9+ ticker pe graviduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Dana bine ca te-ai distrat si te-ai relaxat,nu stiam cat stai si intrebam fetele de tine,

11+

BB Zepa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danageodoiu spune:

Corinuka, eu as sta acasa! Si eu credeam ca vor trece greu 2 ani si uite ca nu m-as mai intoarce la serviciu, gasesti tu ce sa faci, daca te simti bine e cu atat mai bine sa stai acasa ca poti sa faci multe lucruri, sa te vezi cu prietene, sa dormi, sa te uiti la tv...n-as risca, mai ales ca e o sarcina greu obtinuta!

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si
9+ ticker pe graviduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_rainbow spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinuka_g

pupici burtici!
bun gasit in casuta noua!

simina, danip asteptam testele duble si facem galerie
gaitica iti dau eu cateva kile daca vrei...probabil de la femibion (mai exact b-urile din el) si mg+b6 am o pofta de mancare de numa'...am luat deja 4 kile si nici n-am avut greturi, voi stiti...cand termin trimestrul 1 las vitaminele ca asa nu se poate ..
as avea nevoie de o parere: sunt in concediu medical si din aprilie mi se da risc maternal..asa mi-au tot recomandat ginecologii la care am fost..voi ce ati face? ati sta acasa? ca azi ma gandeam ca ma simt bine, m-as intoarce la munca...pe de alta parte farmacia unde lucrez s-a mutat..unde era inainte era ok, ma ducea sau ma lua dani ca era in drum spre serviciul lui, daca nu, aveam autobuz direct..acuma e intr-o cu totul alta zona, mai departe, ar trebui sa merg cu 2 autobuze, orarul s-a modificat se lucreaza pana la 10 seara si inclusiv duminica..dup-aia iar ma gandesc ca ma plictisesc tare acasa...dar am lucrat ani de zile, aveam concediu doar cate o saptamana pe an, vara...toata lumea imi zice sa ma odihnesc acuma ca dup-aia ciu-ciu...apare si diferenta de bani, dar totusi nu e asa mare, daca stau acasa as lua cam cu 150 lei mai putin pe luna...ufff..scuze ca va plictisesc cu ale mele, dar ma sacaie chestia asta de cateva zile...
gabi ma bucur c-ai vazut bebitzul/a la eco!!
noi mergem abia pe 14, nu stiu cum o sa rezist pana atunci, obisnuita sa merg saptamanal la eco ...voi fi atunci in 10s5z..voi putea intreba de dublutest si morfologie?
pupici



9+ Multumesc Doamne!



corinuka. dublu test eu nu l-am facut la niciuna din sarcini, dar cred ca in jur de 12 saptamani se face. poate stiu fetele mai bine. screeningul de trimestrul I se face intre 9 si 12 saptamani, in general se face la 11-12 saptamani. despre serviciu nu stiu ce sa-ti spun, vezi si u cum te simti, dar pana in iunie maxim, apoi incep caldurile si nu e bine sa stai in mijloacele de transport. e adevarat ca este plictisitor acasa, dar daca nu ai incotro...si e adevarat ca nu este ft solicitanta munca in farmacie, dar drumul pana acolo te termina si pana la orele 22 mi se pare ft tarziu. aici vad ca se lucreaza pana la 19, maxim 20 in farmacii, iar in weekend sunt 2 farmacii de garda in tot orasul (destul de mare) si fac pe rand. sper si eu poate voi reusi in 3-4 ani sa ma angajez in farmacie

Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si 13+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_rainbow spune:

Citat:
citat din mesajul lui danageodoiu

Corinuka, eu as sta acasa! Si eu credeam ca vor trece greu 2 ani si uite ca nu m-as mai intoarce la serviciu, gasesti tu ce sa faci, daca te simti bine e cu atat mai bine sa stai acasa ca poti sa faci multe lucruri, sa te vezi cu prietene, sa dormi, sa te uiti la tv...n-as risca, mai ales ca e o sarcina greu obtinuta!

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si
9+ ticker pe graviduta


dana, bine ai revenit. ma bucur ca te-ai distrat

Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si 13+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

mersi de pareri!
dana bine-ai venit acasa! ma bucur ca v-ati simti bine...
gabi nu-i munca grea in farma, problema-i statul in picioare...si faza cu orarul e pus de cei ce vor sa faca bani muuultii, aici o farmacie e o afacere, nu mai primeaza frumusetea meseriei de farmacist, de ex..
oricum aveti dreptate, probabil gandeam si eu asa, vroiam doar ca cineva sa-mi intareasca convingerile nu stiu ce-as face daca, Doamne fereste s-ar intampla ceva..



9+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput