Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (26)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Am fost la o scoala langa noi sa o inscriu pe Adri ...toate bune si frumoase, numai ca... noi trebuie se ne mutam si oferta imobiliara de aici n-arata bine deloc, plus ca au oamenii astia o organizare - pe comune; si pe o raza de 2km in jurul nostru poti nimeri in 5-6 comune diferite; si cum scoala e "comunala" trebuie sa locuiasca copilul in comuna respectiva; cu alte cuvinte o incsriu acum, dar daca ne mutam 2 strazi mai incolo in comuna de langa nu mai poate merge la scoala asta.
Daca am scapat de nebunia cu clasa I si clasa 0 am dat alta

Deci pe zilele (saptamanile) urmatoare se anunta activitate intensa rau de studiat oferte imobiliare .

Maraki, ma bucur ca Angelos e mai bine; daca electrolitul e doar pentru hidratare si reusesti sa-l hidratezi ok altfel, ma gandesc ca e ok...si daca ati scapat de varsaturi o sa reintre totul in normal destul de repede!

Ca principiu la noi cu medicamentele nu se discuta: daca trebuie luate, trebuie luate si punct, indiferent ce crize presupun din partea d-soarei.
Acum din fericire copiii sunt mai mari si nu mai e asa stresant cu deshidratarea, dar noi de la o gastroenterita am ajuns cu Adri la spital pentru rehidratare intravenoasa 2 zile ... a fost un cosmar ingrozitor si foarte foarte traumatizant si pentru ea si pentru noi; asa ca daca se poate preveni astfel de episoade prin medicatie, se administreaza medicatia fara ezitare, chiar daca asta presupune indopat cu forta.

(recunosc si ca evitam medicamentele atat cat se poate...si daca exista mai multe variante le cautam pe cele pe care le accepta mai usor...dar cand nu se poate fara, asta e...ii explicam cu calm ca o intelegem si ca nu stim pe nimeni care sa ia medicamente cu drag si de placere, dar organismul ei are nevoie de ele ca sa lupte impotriva virusilor si bacteriile care ii fac rau...sic a uneori in viata nu ai de ales si mai trebuie sa faci si ce nu-ti place..;)

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna ziua si de la noi,

Am fost astazi la spital la ORL la recomandarea dr-ului de ieri. Spunea ca trebuie curatat in urechi si ne.a dat trimitere. Vestea buna este ca nu a fost nevoie sa il curete. Are putina apa inauntru si ne-a dat picaturi pt urechi. Cum s-o fi intamplat sa faca otita dupa ce l-am spalat pe cap ca doar in toti anii astia am folosit aceeasi metoda. Sta cu capul pe spate si il limpezesc cu dusul fara probleme. Astazi am intarziat la sv. 10 minute pt ca am stat la spital, era o coadaaaaa A facut sefa ca trenul si i.am spus : pt 10 min??? chemase deja pe altcineva si a venit in jur de 13.00 Astazi am luat si eu nr de tel de la sv. Are dreptate ca nu stia nimic de mine; vin, nu vinTotusi nu trebuia sa faca asa ca am intarziat si eu dupa 6 luni, 10 min.S-a obisnuit cu mine sa fiu cu 15 min. mai devreme la sv. Asa e cand le inveti cu narav
Angelo se alimenteaza bine, bea multa apa dar a slabit.Parca e somalez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Hop si eu!

Pe-aici.. prin jurul casei.Copilul posesor de varicela se comporta f bine. Doamne Ajuta sa nu se umple mai rau de-atat. Am auzit ca se pot face si in gura si ca poate da disconfort la mancat. Slava Domnului ca are N o pofta de mancare... mananca tot ce-i dau , ba mai si cere in plus. Macar atat ca ma gandeam cu groaza la ce "somalez" e si-al meu... sa refuze mancarea din cauza de varicela... brrr.
Dragul de el nu se scarpina deloc si chiar imi spune ca nu-i nevoie sa il dau cu mixtura ca se poate abtine. Azi dimineata ii iesise o bubita in talpa si alta in palma.

MARAKI - sanatate lui Angelos. Uff ce rau imi pare de el... dragul de el se subtiaza si mai tare acum . Poate reusesti sa recuperezi cu el dupa ce trece de faza asta. Tu ai grija cu solarul ala ca te prajesti cam mult din cate ne zici.

GIO - sanatate si lui Edi. Asadar v-ati stricat programul de club.

Noi suntem cu inscrierea.. si deh ca asa e tipic romanesc si pt ca am trait vremuri pe care vad ca din ce in ce mai multi vor sa si le aduca aminte... lumea s-a dus sa faca liste de inscriere la scoala inca de la 5 dimineata. Asa e cand ai trait vremuri in care te trezeai la 5 dimineata sa stai la rand pentru carnea care venea seara la 19 ... in fine... Deci.. o nebunie cu sistemul asta de inscriere la scoala de care apartii, sistemul on line care este f dificil pt cine nu l-a utilizat pana acum si de-asta merge totul fff greu. Pai cum dracu sa nu te apuce scarba de toate cele si sa nu te-apuci de homeschoolimg, emigrat, invatamant particular sau ce ne-om mai permite ficare. Si ca sa ma apuce dracii si mai tare azi la TV facea Andreea Marin lobby pt International School of Bucharest... Pai da' cum nu mi-as duce si eu copilul acolo...sa invete in joaca si multe altele, mai ales ca e si la o aruncatura de bat de casa mea... da' de unde fras aproape 5000Eur/an ?!?
Mda... in consecinta m-am hotarat sa ma duc sa ma inscriu in ultima zi. Asa am facut si la gradi...

Silvia - mi-a placut casuta ta. Si gradina... ca e mult gazon. Cine il tunde?!? Alain e un frumos si inalt... seamana mult cu Nicolas . Nu degeaba ii cheama la fel.

IRINA - unde e maica tabelu' ala sa ii evaluez si eu pe somalezii mei. Auzi tu.. Mario e obez?!? Mda... poate daca il raportez la somalezu' meu.. as putea considera. In realitate sunt destui copii cu coordonatele lui M si nu mi s-au parut obezi. Dar al meu e subnutrit clar.

DIA - iti tin pumnii sa gasesti oferta dorita. Bun moment v-ati gasit si voi sa va mutati (vorba vine... am inteles ca propr. e de vina)... da' tu mai ai putin si nasti, Adriana incepe scoala... v-au bulversat astia cu "evacuarea". Ai grija de tine.

Gata.. piua... noapte buna!

Pe maine!


LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:


Noi tot asa.....ieri a fost mai rau...nu s-a ridicat din pat si tot cu febra....am sunat pediatra si mi-a zis sa-l trec pe amoxicilina, sau sa merg in dim asta la cabinet.
Noi am mers aseara la urgenta, ne-au inut acolo pana au vazut ca cedeaza febra sub antiermic si a zis ca e doar viroza, nu e nevoie de antibiotic....sa-i dau sa manance cand e febra scazuta...ca eu ma plangeam ca nu a mancat mai nimic de vineri.
ne-am mai linistit, si pediatra noasra tot viral a zis ca e...gaul rosu, fara puroi, asa ca ot nu am luat anibiotic, mai ales ca am inceput si cu vaccinul ala homeopat, sa nu stricam iar tot.

Acum vad ca e mai bine, a si papat puin si a baut laptele....astept sa vad cand apare febra :).

revin mai incolo, sa va si citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Neatza si de la mare!
Sanatate copilasilor bolnavi!
Maraki sper ca e mai bine Angelinos! Si tu la fel, deci te-ai prajit pe fata! Hm...
Ana nici vorba sa pape prune uscate.Cand le-a vazit a spus...bleah, eu nu pap gangaci.
Dia pana la urma ai inscris copilul la scoala sau mai astepti?
Liliana nu mai stiu pe unde e tabelul ala , ca e plin de tabele unde poti baga vartsa greutatea si inaltimea.Da search si gasesti multe.Ai inscris cupilul?Doar noi suntem la clasa 0?
Ioana voi cum mai sunteti , mai bine?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

Buna dimineata!


offf, numai copilasi bolnaviori pe la noi. sanatate multa si recuperare rapida!!!

noi am fost ocupati cu diverse : am reinceput activitatile, am inceput exercitii de recuperare cu edi la ochi...la spitalul de oftalmo trebuie sa mergem de 3 ori pe saptamana, pe langa ocluzorul care il poarta 6-8 /zi....eu mi-am facut abonament la o sala de langa noi , merg de la 9 seara si stau pana la 10, am fost de 5 ori.


sa va zic ceva informatii sper fff utile ( cel putin pentru mine sunt pretioase ) legate de prezenta streptococului beta hemolitic.


dupa cum stiti sebi a facut scarlatina in decembrie, a facut tratamentul spitalicesc adcevat, 3 doze de moldamin, in februarie a iesit iar prezent streptococul iar i-am dat 10 zile ospen, si acum in martie am facuit iar exudatul + analiza de sange pentru ASLO...si bineinteles a iesit iar prezent streptococul si ASLO 620 la sebi si 450 la edi...am mers la dr pediatra la care am tot fost noi si ne-a zis ca trebuie sa le dam 3 luni ospen sau timp de 3 luni sa facem moldamin cate o doza pe sapmana...mi s-a ridicat parul in cap...am zis ca EU NU FAC ASA CEVA...am citit pe net , pe forumuri, cam asa ziceau si alte mamici ca au facut...nu puteam sa cred ca asta e solutia, am vb si cu un homeopat si zicea ca indiferent ce medicatie ar lua, inclusiv homeopata, nu se poate garanta ca va scapa de acest streptococ...

ideea este ca toti in jurul meu ziceau ca trebuie sa luati asta si asta, ca trebuie sa scape de el, ca ii poate provica reumatism, cardiopatie etc...

ieri am fist la prof florea iordachescu de la budimex, care se zice ca e parintele pediatriei si ne-a linistiti...copiii mei sunt purtatori sanatosi de streptococ care nu se trateaza cu absolut nimic...si nu este cazul sa-i indop cu antibiotice degeaba, atata timp cat nu au nimic - febra, tuse, alergie etc....

i-am cerut si o adeverinta in acest sens pentru a o prezenta la gradi ( ieri au facut exudatul si la gradi ) si ne-a dat...deci, zic eu, ne-am linistiit cu problema asta care treneaza de 3 luni.

revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

in legatura cu scoala, la noi din 4 clase I cate au fost preconizate initial, acum au postat pe site-ul lor ca vor fi 7 ...cand am fost sa duc adeverinta de la gradi, mi-a zis directoatrea ca anul acesta efectiv au fost asaltati, nu s-au asteptat la asa ceva si ca va trebui sa angajeze multe invatataorae ( atat pentru clasa o, cat si pentru a acoperi numarul celor 3 invatatoare ce ies la pensie, cat si cele care preiau clase nou-infiintate )...

presimt eu ca vor fi mari presiuni si la alegerea invataoarei, la care tot directoarea va avea puterea de decizie...

am uitat sa va zic, sambata copiii au avut examen la karate si au luat centura albastra...si chiar au fost scosi in fata de sensey ( 5 copii din 30 ) ma laud si eu cand am cu ce...am si altele de care ...asta e, sunt copii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

liliana, tabelul cu pricina e pentru tine...

sebi are 25 kg si 118 cm si edi are 19 kg si 103 cm


Varsta Īn#259;l#355;imea (cm) Medie Īn#259;l#355;imea Limite de normalitate Greutatea (kg) Medie Greutatea(kg) Limite de normalitate
Nou nascut 51,7 49,7 - 53,6 3,5 3,1- 3,9
6 luni 67,6 69,8 - 70,4 7,8 7,0- 8,6
1 an 75,3 72,2 - 78,4 9,9 9,1-10,8
2 ani 86,2 82,7- 89,6 12,1 11,4-13,0
3 ani 94,8 90,6- 99,1 14,7 13,3-16,1
4 ani 101,0 96,2-105,8 16,1 14,2-18,0
5 ani 108,2 103,2-113,2 18,2 15,9-20,5
6 ani 114,6 109,4-119,8 20,3 17,5-23,1
7 ani 121,5 115,9-127,1 22,9 19,5-26,3
8 ani 126,3 120,3-132,3 25,1 21,1-29,1
9 ani 131,8 125,6-138,0 27,8 23,2-32,4
10 ani 137,1 130,6-143,6 30,7 25,3-36,1
11 ani 147,4 134,9-148,1 33,9 27,8-40,0
12 ani 147,4 140,0-154,8 37,7 30,4-45,0
13 ani 154,0 145,5-162,5 42,1 34,2-50,0
14 ani 161,3 152,4-170,2 49,0 39,7-58,3
15 ani 170,4 163,1-177,7 57,8 48,7-66,8


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

GIO - imi pare rau de Edi. Sper ca este mai bine. Uff...

IRINA - m-ai distrat cu "gandacii" lu' fiica-ta.
Noi am depus ieri dosarul la scoala.. clasa pregatitoare. Batalia la noi e pe clasa a I-a .

BUMBI - merci de tabel... deci al meu are inaltime de 8 ani si greutate de 6.. nah... ce sa zic.. e de bine atata timp cat este sanatos ca in rest...

Si la noi la scoala e cam nebunie... Ce sa zic.. am vb ieri cu o invatatoare pe lista careia ma "inscrisesem" prin ianuarie. Da' ea zice ca va lua clasa I... si ca TOATE invatatoarele din scoala vor lua DOAR clasa I-a. Cica pt pregatitoare vor da concurs pentru noi posturi. Mda... .

Felicitari karatistilor tai pentru centura albastra. Bravo lor! Al meu a mers la karate cu intermitente si pauze.. doar din noiembrie a inceput. Voi la ce club faceti? Al meu nu cred ca va reusi vreodata sa ia vreo centura. Cel putin din ceea ce imi exemplifica mie acasa parca face balet. Nu mai vorbesc de faptul ca nu poate sa faca flotari.
Eu as vrea sa faca karate pentru el... sa stie sa se apere. In rest nu imi pun baze prea mari il el cu acest sport.

Piua... o zi buna tuturor!



LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Bumbi, pai am dreptate ,si in tabelul ala sunt cu un copil pe sub tabel si cu unul peste tabel
Felicitari karatistilor.Ai o preferinta pentru o anumita invatatoare?

Mergi la inceput