Cel putin 10 kg jos (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Bonsai, da-ne si noua "reteta" de Colon Help, te rog!
Am luat si eu anul trecut vreo doua borcane si am slabit vreo doua kg. Nu l-am suportat la gust, mi se facea rau de la ea. Am ramas totusi, la taratele de psillyum, iau dimineata si seara.
Sanatate bolnaviorilor! Noi anul asta am scapat, nu stiu cum, e prima data cand nu mai raceste Stefan la inceput de an, si noi la fel.

Inca nu stiu cum e cu greutatea, parca mi-e frica sa ma cantaresc. Am inceput, insa, sa fac sport, ceea ce e bine, macar cate un pic ion fiecare seara.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Mai primiti in club? As vrea sa scap si eu de vreo 5 kg si mai ales de burtica reziduala din sarcina. Culmea este ca am dat jos toate kg acumulate in cele 9 luni, ba inca vreo cateva kile in plus, dar burtica tot ramane .
Vreau sa incerc o forma de miscare mai degraba decat dieta alimentara, dar sincera sa fiu nu ma trage ata sa ma duc singura la sala. As incerca inot... Ceva sugestii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hello si o saptamana frumoasa !

Si eu sunt dupa o raceala crunta ce a lovit pe rand pruncii apoi pe mine. Insa e bine ca e pe duca.

In cadrul activitatilor sportive cu cei mici a aparut si la mine patinajul; dupa 20 de ani am indraznit incerc din nou si culmea inca nu am cazut. Asa ca am urcat-o si pe cea mica pe patine si acum de vreo 3 ori pe saptamana suntem pe gheata.
Mai e si inotul insa de cand cu raceala nu am mai mers la piscina.

Ioana_Pos, inotul este un sport foarte bun si foarte frumos, lucreaza complet corpul; pentru burtica este bun masajul;

Laura pentru vointa de a fi o nasa asa cum iti doresti !

Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Ioana, bine ai venit, spor la dat jos kg.

este clar ca vreo 2-3 zile nu fac nici o miscare, nu pot.ma dor toate oasele, ma doare carnea pe mine, sunt varza - de orice feldar macar de la mancare ma abtin.

azi am mancat o banana la MD si la Pranz 3 felii de wassa cu zacusca. mai mananc acum un baton Fibrobar. altceva nu am putut, doar ceaiuri si un ness.

Laura
super.

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Multa sanatate, fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Ioana,spor la slabit!
Bagam carantina ,ca vad ca toata lumea e racita.
Azi nu m-am cintarit ca am fost ieri la restaurant si sigur nu e de bine.
Pina acum am mincat numai iaurt,dimineata si la prinz +1 banana ,dar acum sint turbata de foame.Vad ca mi-a aparut si o aciditate,nu stiu de la ce .O am de vineri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Multumesc pentru urari. Pana ajung la bazin am inceput sa fac abdomene, macar sa tonifiez muschii de sub burtica .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

pt cine e interesat:am dat un search pe googlesi pe un site un tip explica cum si-a preparat acasa acest amestec,cu ajutorul parca al unei farmaciste,asa ca am facut si eu cam ce a facut ei:
100 g tarate psyllium
100 g seminte in (macinate de mine in rasnita)
20 g argila(poate era bine sa fie 100 g ,dar si asa scartaie in dinti cand mananci)
50 g chimen macinat
20 g patruntjel
20 g oregano

am sarit peste coriandru ca nu eram sigura de gust......si cred ca puteam sa renunt si la chimen,tot nu-mi place gustul........

pt ca ma ajuta la tranzit trebuie sa-l laud....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:


Citat:
citat din mesajul lui bonsai

pt cine e interesat:am dat un search pe googlesi pe un site un tip explica cum si-a preparat acasa acest amestec,cu ajutorul parca al unei farmaciste,asa ca am facut si eu cam ce a facut ei:
100 g tarate psyllium
100 g seminte in (macinate de mine in rasnita)
20 g argila(poate era bine sa fie 100 g ,dar si asa scartaie in dinti cand mananci)
50 g chimen macinat
20 g patruntjel
20 g oregano

am sarit peste coriandru ca nu eram sigura de gust......si cred ca puteam sa renunt si la chimen,tot nu-mi place gustul........

pt ca ma ajuta la tranzit trebuie sa-l laud....



Bonsai, reteta ta mi s-a parut ca e pentru masca de pus pe fata, scrub ceva...
..pentru ca n-am citit cu atentie...

Daca aveti probleme cu constipatia va recomand sa incercati un supliment de magneziu glicinat (nu citrat!), intre 400-600 mg/ zi. Incepeti gradat cu 100 mg si cresteti zilnic pina la max 600 (ca sa fiti sigure ca nu va da diaree - se intimpla...)

Bonus: Magneziul ajuta la combaterea stresului, la un somn mai bun, la sistemul nervos, la absorbtia calciului, etc. Majoritatea sintem deficitari anyway...

De asemenea va sfatuiesc sa renuntati la (preferabil) sau sa reduceti glutenul din dieta... Veti impusca doi iepuri dintr-o lovitura: ajuta la slabit si la tranzit. Glutenul este catastrofal pentru sistemul digestiv pentru ca este "lipicios" ca un "glue" si intareste materia fecala. Multa lume e alergica si nu stie iar un procent covarsitor are sensibilitate la gluten si nu pot atribui simptomele niciunei boli pentru ca la doctor rar este un subiect luat in considerare... Trait, vazut si experimentat pe propria piele. Si a altora.



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“Today I will do what others won’t, so tomorrow I can accomplish what others can’t.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Ioana, bun venit! Si spor la slabit!
Bonsai, multumim pentru reteta.
Allure, e buna ideea cu glutenul. Teoretic , se gaseste in cereale, fainoase, nu? Eu oricum nu mananc din astea, desi am vreo doua zile de cand am o pofta nebuna de paine neagra sau se secara si nu stiu cu ce s-o mananc sau mi-e frica de faptul ca n-am sa ma pot opri din mancat .

Eu tot 62 de kg, cantarul meu se incapataneaza sa nu dea deloc in jos. Neaparat imi trebuie o dieta, dar nu mai stiu ce sa aleg, am tinut asa de multe, parca nimic nu mai functioneaza. Clar, imi trebuie ceva care sa nu ma limiteze la cantitate. Chiar daca n-am sa mananc un pui intreg odata, simpla idee ca n-as avea voie sa mananc decat 100 de grame de piept de pui imi provoaca frustrari.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Pentru micutul Andrei, pana pe 9 martie 2012 http://www.flickr.com/photos/23251288@N07/6805506300

Mergi la inceput