Cel putin 10 kg jos (5)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Buna fetele,

Deci Esthera nu s-a barbierit azi.... dar s-a bucurat de soare! Bravo tie, si aici a fost soare si frumos dar eu am lucrat in birou si am vazut soarele pe fereastra doar... fetele s-au jucat insa in gradina...

Arturicii, felicitari de prefix!

Si Zubi bun venit si la cat mai putine kilograme...

Eu m-am purtat bine, zumba am facut, am mancat ok(fructe, legume, peste).

Fetele, maine plec la Londra cu dragul meu (doar noi, fara prunci), asa ca nu va supraveghez, aveti grija ce faceti in weekend... mancat moderat si sport mult!!!! Eu nu promit multe ca sigur mergem printr-un pub, prin Hard Rock Cafe (in orice oras care are asa ceva mancam o data acolo, e slabiciunea dragului meu)... va pup si bucurati-va de primavara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

mneatza, desteptarea!

Iris, drum bun, sa aveti un week-end frumos si cum va doriti voti.

Ralcat, vin la masa, vreau supa crema de rosii.o ador.cred ca imi fac si eu ptr saptamana viitoare sa imi iau la birou.ma aprovizionez in week-end cu branza tofu si zacusca, si targ o saptamana de legume si fructe.impusc doi iepuri, si dieta si postul.

zubi, cum ti-au propus sa scapi de kg?

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Lulu, cum mananci branza tofu? Pe wasa, cu rosii? Am avut si eu o perioada cand mancam, am abandonat-o de ceva vreme.
Zubi, bine ai venit!

Nu m-am mai cantarit, insa ma simt bine, spre marea mea satisfactie. Si cam atat. Astept primavara. A batut vantul ieri pe aici de am zis ca ma ia pe sus. Ah, si mi-am schimbat infatisarea... m-am tuns scurt, un fel de bob, in scari. Inca imi vine greu cand ma uit in oglinda, parca nu sunt eu, nu prea am avut parul scurt pana acum. Dar merg pe ideea ca parul e par - si creste, si prinde bine cate o schimbare din cand in cand.

Laura, vezi ce faci in wk!

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

branza tofu pe care o iau eu, este in cutie, in saramura, bucata intreaga, simpla sau cu marar, de la Dr Otker.o mananc cu rosii/castraveti, sau in salate.

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Lulu, a ajuns si la mine acum semnalul tau de desteptare

Iris, sa aveti o calatorie placuta si sa va intoarceti cu multe amintiri minunate.

Zubi, Bun venit!

Laura, unde te ascunzi????

Ellinia, sa iti fie de bine tunsoarea; cred ca face bine si la psihic.

Sa aveti o zi faina



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Aici sunt!
am avut treaba cam multa azi si nu am apucat sa scriu. sunt ok. Dimineata avem 65.5kg, adica cu 2 kg mai putin decat luni dimineata. Aseara am sclantit-o putin cu 2 maini de seminte si un pahar de vin. Dar asta mi-a fost cina, m-am abtinut cu brio de la spagettele pe care le infulecau ai mei. Am si pedalat 30 de minute.

Azi am mancat legume. Maine ma duc la dat cu grebla si alte activitati de astea prin gradina, deci activitate fizica voi avea. Sa vad ce imi iau de mancare la mine, dar promit sa fiu cuminte!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Felicitari Laura!!!! 2 kg de luni, uau, asta da hotarare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:


Laura
, bravo...si sa nu te prind ca o dai in bara dupa acest wee-end

eu am mancat la cina un castron de salata, rosii+castraveti+ceapa verde+si mult patrunjel(ca asa vrut si Luca la masa) si lamaie.
cam mare castronul, zic eu, dar nu are ce sa imi dauneze. numai salata, fara nimik.am fost nervoasa

la MD am mancat 1 piersica+nuca
la pranz 3 felii wassa cu masline si zacusca.
gustare o portocala.

nu imi este foame, ba mai mult, ma simt f plina...doamne, si cate prostii mancam inainte, si mult si prost

am nevoie de o parere, poate off-topic la subiectul nostru, dar sunteti prietenele mele de suferinta, deci....
Luca merge la o gradinitza pana la ora 12. nu am ce reprosa. nimic, nici gradinitei, nici dnei, nimic.
de cateva zile, de saptamana trecuta, in fiecare zi, la plecare i se reporseaza soacre-i mele cand il ia, ca sa nu ii mai aduca lui Luca diverse chestii de mancat, ca au primit reclamatii de la alte mamici ca poftesc copiii si ele nu au posibilitati.
bunica-sa il asteapta mereu cu cate ceva- o piersica/un mar/para/banana, o cutiuta cu cateva boabe de struguri sau cereale, o bucata de placinta facuta in casa, o briosa, un Barni. chestii comune/sanatoase.
azi chiar a rectionat urat dna, a smuls lui Luca din mana piersica si a zis bunicii sa o puna in rucsac, sa o manance pe drum spre casa.
el o cauta imediat in geanta, si mananca cat il imbraca.
pana acum am tacut, dar sunt decisa sa nu tac luni.
si Luca pofteste la toate balariile cu care cei din grupa lui vin la pachet- chips, corn Chipicao, bomboane cu cioco, si niciodata nu am facut scandal, am satisfacut acasa pofta copilului sau i-am explicat ca nu sunt sanatoase.
nu cred ca este o avere o piersica ptr copil, si apoi nu este vina mea ca ele nu muncesc, si unii copii chiar au tati navigatori, ceea ce inseamna un minim de 2000 euro/luna salariu.
zau ca am avut niste nervi cand am ajuns si mi-a zis soacra-mea.
cand e cald, il imbraca rapid, adica doar schimba incaltamintea si se opresc in parculetul din curtea gradinitzei, si mananca acolo, dar acum a fost frig, ger si ajung acasa dupa 1 ora.

luni sunt hotarata sa stau de vb putin altfele cu doamna.
nu e prima data.Gresesc? cu siguranta imi pun in cap toata gradinitza, dar....
anul trecut mi-a zis sa incerc sa il trimit cu altceva la pachet, ca nu au ceilalti la fel.nu am bagat-o in seama
pachetul lui zilnic este ori un sandwich cald cu cascaval, ori cu cascaval+salam sibiu, ori oua de prepelita fierte, zilnic cu cate 2 bucati de castravete, ceva masline si poate cate un Actimel.

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Lulu, mergi si vorbeste cu exact exemplul dat de tine (chipsuri, etc); daca ceilalti se opresc in mai aduce mancaruri nesanatoase atunci le vor pune copiilor mancare corecta asa cum pui si tu.

Eu pot sa iti dau doar exemplul de la noi de aici - la scoala fiecare pune copilului ce mananca de-obicei insa sunt absolut interzise chips, bomboane, ciocolata, etc....
In plus nimeni nu are voie sa ia nimic de la altul pe motiv de alergii cunoscute sau nu.

La tine la gradi, ceilalti parinti trebuie sa isi indrume copii sa isi vada de cutiuta lor si mai ales, sa ii incurajeze sa ceara acasa sa li se puna in pachetel ce le place pe la altii (din optiunile sanatoase).

Mananca luni o salata mare (ca sa nu fii nervoasa ), incarca-te cu mult calm, explica-le ca o piersica e cat un corn chipicao si lasa-le sa se urce unde vor in capul tau pentru ca nu au dreptate. Evita insa sa te iei de alti parinti sau sa arati ca stii cu cine e unul sau altul si ce salarii au.

Cu bunica vorbeste tu si roag-o sa astepte pana pleaca din gradi sa ii dea ce i-a adus.

edit: nu suntem off topic, vorbim de mancare sanatoasa vs mancare nesanatoasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

arturici, multam.
este car ca nu ma duc sa vb cu parintii, si nici sa fac abuz de cunostintele mele, nu ma leg de salarii/ meserii, asta am spus-o aici, ca sa stiti cum sta situatia.

am mai pus problema chips-urilor, cornurilor, si au avut ca explicatie: copilul nu mananca altceva, si decat sa stea nemancat......ii punem la pachet ce vrea.

bunica incearca, draga de ea, sa nu ii ofere imediat cum ajunge, dar....
din motive ca este si destul de batrana, 70 ani, si ca Luca este un copil care mananca bine, o cauta prin sacosa si cere, si ea nu rezista tentatiei.
nu este singura, asa procedeaza majoritatea, ii asteapta pe copii cu ceva, dar depinde ce este acel ceva...aici este problema lor..ca de ce el are piersica/struguri (de ex)in sezonul rece

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput