Canal de lapte blocat

Canal de lapte blocat | Autor: anisoara901

Link direct la acest mesaj

Buna, a trecut cam o luna si jumate de la nastere, s-a blocat un canal de lapte...a trecut deja o luna si inca n-a trecut...am facut masaje sub dus, am pus mai des bebe sa suga si oricum nu trece, nu a fost rosu ...nu m-a durut si nici acum nu ma deranjeaza ...dr mi-a zis sa fac in contunuare masaje, dar nu foarte apasat. Credeti ca o sa se mai desfunde? nu e prea tarziu deja? mi-e frica ca nu va trece pana la urma si sa ajung la operatie? Ce sfaturi imi puteti da?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

este topic alaptarea.acolo fetele iti vor da repede raspunsul solicitat.
sunt f de treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

1.Scurge din san putin lapte, amesteca cu faina alba de griu , fa o turtita cruda - necoapta si aplica pe zona inrosita a sinului , sa cuprinda toata zona unde este localizata mastita . Pune turtita asta pe san direct , pune peste ea un prosopel , stai cu fata in sus cat poti , o ora, doua,nu dauneaza daca stai mai mult , seara si dimineata,in citeva zile mastita dispare .
2. In fiecare dimineata intr-un pahar se pun doua lingurite de otet de mere peste care se toarn 200 ml de apa. Pentru imbunatatirea gustului poti sa adaugi si o lingurita de miere de albine.Otetul de mere impiedica coalgularea laptelui pe canalele galactofore, iar toate substantele nutritive din mar trec nealterate in otetul de mere si apoi in organism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisoara901 spune:

Multumesc pentru sfaturi....insa la mine nu e mastita...e doar un canal blocat...nu e rosu si nici nu ma doare...doar ca nu se desfunda....si-l am de o luna dar aia cu otetul chiar n-am auzit ...interesant...mai ales ca am mai auzit ca la unele femei se blocheaza des canalele...la mine e la sanul drept unul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Eu am mastita fibrochistica si am avut probleme destul de des. Reteta cu otet chiar mi-a prins bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

ce ai tu se numeste galactocel. este o colectie ca un chist cu lapte. in timp apa din lapte se resoarbe si se reduce in dimensiuni, de obicei se rezolva prin punctie aspirativa. uneori se reface si sunt necesare mai multe punctii sau chiar o mica interventie chirurgicala. este insa perfect compatibil cu alptarea si complicatii de genul suprainfectiei cu formare de abces sunt f rare. poti gasi informatii pe net cu o cautare pe galactocele + breastfeeding.
am avut si eu la primul copil, se micsora. iar se forma, a disparut de la sine in timpul celei de-a doua sarcini. a aparut dupa primele 6 luni si l-am simtit inca un an cu intermitente.

Mergi la inceput