oligoastenoteratozoospermie - ajutor!!!!!!

oligoastenoteratozoospermie - ajutor!!!!!! | Autor: lylygry

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Azi am primit rezult spermogramei sotului si am ramas fara cuvinte cand am vazut rezultatul pe care l-a avut in urma trat dat de Uscatescu ( vit C 1000mg, L-arginina 1000mg, omega 3 1000mg, L-cartinina 440mg, selezin ace, magne B6, magneziu cu B6, B12, si acid folic). Inainte de trat era mult mai bine (spermograma din vara 2011) si acum au iesit varza
- concentratia: 22 mil/ml - inainte era 66mil/ml
- nr total de spermatozoizi 33 mil - inainte era 113,05 ml
- motilitatea 52,2% - inainte 74,4%
- tip - a+b= 45,4% - inainte era 70%
la morfologie formele normale sunt de 3% - inainte erau de 24%
formele anormale sunt 97% - inainte erau 76%
- numeroase defecte de cap - inainte erau de gat si coada
Rezultatul final este de Hipospermie si oligoastenoteratozoospermie severa - inainte era doar de teratozoospermie usoara.

intrebarea mea este daca a mai urmat cineva trat ptr sot dat de dr Uscatescu si cum a fost posibila aceasta evolutie.
Va rog din suflet spuneti-mi cei care au avut acest diagnostic, cum sau tratat. Noi ne pregatim ptr fiv cu Albu.
Astept cu nerabdare raspunsuri, ptr ca de 7 ani de chin asteptam o minune in viata noastra...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loretta76 spune:

Aici poti scrie despre problema ta http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169922&nm=oligoastenoteratozoospermie-15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

lyly

eu nu pot sa-ti dau relatii in probleme "masculine", dar ce pot sa-ti spun sigur, ca exista un topic intreg cu acest nume, moderat de tannoo la sectiunea "asteptand o minune in viata noastra"..daca postezi acolo, sunt sigura ca vei primi si feedback..

numai bine


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Of, mai fetita, nu dispera. D-na. Dr. Uscatescu este hematolog, nu androlog. Unele tratamente fac mai mult rau decat bine. Intra pe topicul indicat de fete mai sus. Hai ca se poate remedia si, oricum, nu te speria, ca pentru FIV, sotul sta inca bine, deci puteti deveni parinti

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylygry spune:

Va multumesc din suflet ptr raspunsuri
eu acum astept raspunsul dr Albu, dar cred ca este ocupat si inca nu a vazut rezultatul.
pana acuma am fost eu cu probleme si cand eram si noi bucurosi ca e el bine...

PCOS, MTHFR 1298 HETEROZIGOTA, PAI 675 4G - HETEROZIGOTA, PAI 844G - HETEROZIGOTA. 5 INSEMINARI NEREUSITE, O SARCINA LA PRIMA INSEMINARE - AVORT SPONTAN. PREGATIRE PTR FIV SPERAM...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

lyly sa sti ca Albu nu prea poate sa-ti spuna un tratament exact, ca e ginecolog. Dar te poate indruma spre Mihalca, care e androlog. De ce nu suni la MMF, la receptie sa-i faci programare sotului direct la Mihalca? iti trimiti sotul cu spermograma in mana (ii va face un consult amanuntit, care nu e tocmai placut, mai ales pentru prostata, dar asta e, trece o singura data prin el...). Apoi Mihalca va cheama la o intalnire pe amandoi si ii da tratament. Pentru ca o spermatogeneza sa incheie un ciclu complet, este nevoie de 72 de zile. Deci dupa ce sotul tau tine tratameentul 72 de zile (timp in care poti tine si tu tratamentul dat de Uscatescu, ca-s sigura c-ai primit acid folic, femibion 1, Mg+B6, 1000 g CeTeBe,etc. nu?), veti repeta analizele si veti fi pregatiti pentru FIV. Eu zic sa nu te demoralizezi, sa gandesti pozitiv, caci sotul tau nu sta rau (nu sta foarte bine, dar nu are un rezultat dezastruos), sa te gandesti ca are destui spermatozoizi pentru foliculii pe care-i vei produce tu la stimularea pentru FIV si sa iei lucrurile pe rand. Vei vedea ca in final, totul va fi bine.

Exista pe acest forum un topic dedicat http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=170814&nm=Fiv-cu-Dr-Dragos-Albu-57FIV-ului cu Dr. Albu Dragos[/url, unde vei gasi sprijinul de care vei avea nevoie cand vei face FIV

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylygry spune:

draga aristica, iti multumesc ptr sfat si sa stii ca il voi urma. Astept sa vad ce imi spune si Albu...
Am mai citit si postat acolo unde mai trimis si tu si fetele...
Inseamna mult ptr mine ca sunt oameni care imi acorda un minut din viata lor si ma sustin. Iti multumesc si le multumesc tuturor

PCOS, MTHFR 1298 HETEROZIGOTA, PAI 675 4G - HETEROZIGOTA, PAI 844G - HETEROZIGOTA. 5 INSEMINARI NEREUSITE, O SARCINA LA PRIMA INSEMINARE - AVORT SPONTAN. PREGATIRE PTR FIV SPERAM...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

lyly e usor sa faci un FIV. Insa e greu sa astepti pana cand totul se uneste in viata voastra: hormonalele trebuie sa fie in limite, organismul sa fie pregatit cu vitamine, psihic sa fiti intr-o stare buna, sa va si rugati putin...Nu va grabiti. Asteptati pana cand totul va fi aproape de perfectiune pentru a avea sanse maxime de reusita.

Desigur, nimic nu va opreste acum sa faceti un fiv, am detaliat putin la OATS.

Si bine-ai venit!

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylygry spune:

Bine v-am gasit Aristica, asa cum vei vedea, am si postat la OATS si.........ai dreptate, trebuie sa avem rabdare
Si inca o data multumesc ptr sprijin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylygry spune:

LA MULTI ANI TUTUROR FEMEILOR ASPIRANTE, VIITOARE MAMICI SI DEJA MAMICI, ACUM DE 8 MARTIE! MUUUUUULTA SANATATE SI FERICIRE IN FAMILIILE NOASTRE

Mergi la inceput