Trombofilia, o cauza a infertilitatii -70-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Un reportaj de vazut duminica:
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=361231033910668&set=a.299677226732716.85740.299674613399644&type=1&ref=nf#!/RoTeIubesc


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex

Miha, iti raspund si aici:
E bine cum zici, duci dosarul + adeverinta de salariat, trimitere de la dr. de familie si copie CI, ele iti recolteaza si iti fac aceleasi analize ca tuturor fetelor. Le poti cere tu sa iti faca homocisteina, doar asta costa (din ce am aflat, in ultimul timp e 20 lei), restul sunt gratuite. Homocisteina arata ca ai o problema in absorbtia vitaminelor B in corp.
Da, spune ca nu esti din Bucuresti ca sa le lucreze mai repede, te vor chema in jur de ora 13-14.00 in aceeasi zi.
Mai suna totusi si intreaba ce documente iti trebuie, desi nu vad ce ar mai putea cere.
Facand analizele acolo, vei afla daca scartai la capitolul trombofilie, dar e posibil sa nu afli exact cauza si sa trebuiasca sa faci ulterior analize pentru depistarea mutatiilor ce dau risc de trombofilie (la clinici private: Synevo, Medlife).
Ne scrii ce ai facut si vedem ce si cum facem mai departe.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!



Ms frumos de rapsuns, am vb azi nu mai tb altceva sunt suficiente cele enumerate. Maine intru sa va spun ce am facut. Vreau sa gasesc motivul esecurilor si acum am sperante mari. Fac testele astea si altele cate mai tb facute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Fetele mee, intru si eu pe la voi sa va urez o primavara frumoasa, numai impliniri si bucurii.
Va doresc tuturor sa ajungeti in postura de mamica si sa fiti fericite!
Va pup si va imbratisez cu drag.
Funtea sus, curaj ca se poate. Aveti si exemplul meu in semnatura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanasi spune:

Danezza, felicitari din toata inima. Stiu ca erai cu 6 saptamani dupa mine si chiar ma gandeam cum esti. Sa fiti sanatoase si sa aveti grija una de alta. Ma bucur mult, si, asa cum ziceai, se poate.

Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_23 spune:

buna fetelor,
va scriu si eu rezultatul analizelor de azi.
Nu stiu ce inseamna, am sau nu trombofilie?
PT1 sec thromborel S(10.00-15.00) eu 10.4sec
PT1 % thromborel S(70.00-130.00) eu 101.31%
PT1 INR tgromborel S(0.90-1.20) eu 1.05 INR
Fibrinogen Multifibren U(200.00-400.00) eu 164.78mg/dl
LA 1(30.00-1.00) eu 33.75
PC=87%(>70)
Psf=65%(>60%)
AT III=108%(>80%>
Pro C Global =0.65 Cut off=0.8
Din toate astea singurul lucru pe care il inteleg este ANTICOAGULANTUL LUPIC ese negativ. Singura analiza in afara intervalului este Fibrinogen Multifibren U si nici nu stiu ce inseamna.
La rezultatele astea dr Usc mi-a dat un pumn de pastile, vitamine sa spregatim terenul si sa revin la dansa dupa 6 saptamani.
Am impresia ca azi nu am desoperit nimic, si eu totusi nu pot mentine o sarcina.Luptam pana la capat
Am cerut si Homocisteina si a iesit 7.48(3.7-13.9)
va pe toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikas spune:

Buna Miha,
Poti sa ne spui te rog ce tratament ti-a doamna U?
multumim,

Factor V Leiden hetero, ambele mutatii MTHFR hetero, tiroidita autoimuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Proc Global trebuie sa fie minim 0.8, faptul ca e mai mica arata ceva probleme cu coagularea, la fel si fibrinogenul mic. Cum iti mai ziceam, analizele de la Fundeni sunt primul pas, acum ar trebui sa iti faci analizele pentru mutatii la o clinica privata.
Vezi pe prima pagina ce scrie pe acolo, in general fetele au facut Profil trombofilie II si as adauga si gena PAI. Poti face la Synevo sau al Medlife, sunt aproape la fel ca pret.
Homocisteina OK arata ca nu ai probleme grave cu absorbtia B-urilor si ma hazardez sa spun ca ai cel mult o mutatie MTHFR heterozigota. O mutatie homozigota este mai grava decat un heterozigota, daca ai 2 mutatii heterozigote e la fel de grav ca una homozigota. Stiu ca iti suna ciudaty, dar te vei obisnui.
Tratamentul pregatitor e acelasi pentru toate fetele, cam ce am eu in semnatura.
LE: am scris prostii, m-am gandit la fibrinogen ca la un timp de coagulare, la timpii de coagulare, valorile mici arata o coagulare prea rapida...la fibrinogen e semn de tromboza, daca e mare.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

LA MULTI ANI de 8 MARTIE !!!


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010), a 2-a sarcina obtinut natural - oprit din evolutie la 6 sapt (2011)

MTHFR A1298C heterozigot, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot,insulinorezistenta

Tratament: femibion 1/zi, acid folic 5mg/zi,magneB6 1/zi, aspenter 75mg/zi, Glucophage 1000mg,Clexane 2x0,3/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_adina spune:

La multi ani!!!!!
Sa aveti o primavara frumoasa!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

la multi ani, fetelor!

Mergi la inceput