Strengari de 2012-Hai Gabriela!Hai Maria Elisa! 40

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

am dat o cautare pe net si la 32 de sapt arata ca trebuie sa aiba 1750 gr exact cat avea fetita mea.

Cristina 33+ Karina, fetita noastra draga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Buna fetele!

De saptamana viitoare intram si teoretic si practic :) in concediu si incep sa activez si eu pe aici, asa ca va rog sa ma reprimiti in grup :*

Urez refacere rapida celor ce au nascut si nastere usoara celor ce li se apropie momentul!

Fetelor, stiti cumva pe cineva care a avut prima nastere prin cezariana si a doua NATURAL? Imi doresc tare mult sa nasc natural acum....:(

Ca sarcina, per general, m-am simtit extraordinar, usoara ca o pana, insa de saptamana trecuta ma cam incearca nicte contractii (am avut si multe deplasari cu serviciul) si acum sper sa ma linistesc.

Va imbratisez si va urez o PRIMAVARA FRUMOASA!

mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) printesa noastra, minune mica si 35+ Octavian
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Cristina, la tine e perfect, esti fix pe medie, uite pentru 32 de saptamani:
http://www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart



33+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Monna ce mult mi-as dori sa o incante si pe domnisoara mea "ceva" si sa iasa afara... ca nu mai am rabdare...
Anca cum esti... pe unde esti???

Mami fericita de Strumfita si 39+ cu Motzata
AMR < 11 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Laurra, bine ai revenit. Eu am auzit si citit de multe cazuri de VBAC (nastere naturala dupa cezariana), dar cred ca e nevoie de evaluarea medicului la fiecare in parte.



33+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

laurraa bine ai revenit
Cristina stai linistita ca e ok printesica
Strumfy pai de aia te-am si pus acolo poate ii dam ganduri strengaritei, poate vrea sa fie asteptata cu majorete, pai cum altfel?

Monica, fericita 37+ cu Cezar-Andrei

AMR: 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Am aruncat o privire sa vad si eu care zile sunt ocupate cu nasteri... multe... si am vazut si mesajul de incurajare... mc Monna(nu vreau sa fiu pesimista pesimistilor dar...cred ca mesajul o sa stea mult acolo...o sa oboseasca majoretele)



Mami fericita de Strumfita si 39+ cu Motzata
AMR < 11 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

si eu citisem ca media e la 1750 cat imi iesise si mie, dar ecograful a zis ca e in urma cu o saptamana ... baiatul la nastere fusese in urma cu 2 saptamani, saptamani "pierdute" intre 34 si 38 ca pana atunci imi mersese in grafic.

acum nici eu nu mai stiu! am abia sapt viitoare o noua eco sa vedem la ce greutate am ajuns.
ma gandesc ca poate acum mergem mai bine ca la baiat am avut o artera uterina marita si nu isi "tragea" cele trebuincioase cum trebuie... de aia m-au si bagat inainte de termen in ceza ca nu mai crestea si i se si micsorase pulsul si miscarile.

acum la 22 sapt aveam iar o artera marita dar la 32 isi revenise, de unde trag concluzia ca picea isi trage tot ce ii trebuie si s-ar putea totusi sa creasca mai bine...

naiba stie.
doctorul mi-a zis ca e ok chiar daca va fi micuta. la baiat nici nu si-a facut probleme cand l-a vazut de 2600...a zis ca e perfect sanatos si asta conteaza!



mami deSerban Alexandru 15.07.2009
36+ cu Mara Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

laurraa si pe mine ma batea gandul la o VBAC dar doctorul mi-a taiat din start elanul. a zis ca e periculos la mine ca e cicatricea nush cum si risc sa plezneasca in travaliu. plus ca mi-a motivat ca spitalul nu e dotat cu aparatura de monitorizare performanta ca sa ma tina cum trebuie sub observatie in timpul contractiilor.
dar pe de alta aprte a zis ca daca ma apuca nascarea inainte de ceza si e un travaliu super rapid si nu au timp de pregateli as putea si natural in cazul de copil micut... dar el ca medic ar fi tare speriat...

singura clinica din cate am auzit (nu bag mana in foc ca ar fi singurii) care accepta VBAC e Isis din constanta. au avut cateva mamici care au nascut natural dupa ceza.

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
36+ cu Mara Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

mona , la ora 9 mi-a spus sa fiu la maternitate, mai intai imi va face analize si pe urma va fi operatia.

38+ Maria Elisa

Mergi la inceput