LMA Sabina,Ekaterina si Iustina! mai-iun 2010 (11)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aka spune:

neata.
Cata eu eram, am uitat sa schimb userul. de ce ai schimbat medicul?
Distractie placuta la proiect si bauta Nico .

ce mai fac floricelele, ce mai spun? sunt toate vorbarete sau mai sunt si ca noi cu 15 cuvinte in vocabular .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata!

Am o dispozitie ca si vremea de afara ... fara chef de nimic !

Cata : unde nasti , la privat sau la maternitate de ai schimbat medicul ?

Artu : noi avem din nou zapada, nu multa e drept dar eu fac alergie deja la ea !

Nico : distractie placuta !

Cris : simpatic pustiulica, noi acceptam caciulile , suntem intelegatoare

Aka : nu i-am numarat cuvintele Sofiei din vocabular, dar nu sunt foarte multe oricum si am vazut copii mai mici mult mai vorbareti decat ea, sau cel putin asa mi se pareau ( poate pentru ca spuneau alte cuvinte decat ea ).

si va doresc o saptamana cat mai reusita !

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 23
+


"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Am uitat sa va spun ca am fost la eco morfofetala .... si bebe tot fetita a ramas , o fetita grasunica de 660 de grame .

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 24
+


"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Servus,

la noi miroase a primavara! Si avem si peste 10 grade asa ca ne cautam hainele mai subtiri prin dulapuri. Asa ca, Rocsy, daca aici e primavara sigur vine si la tine!

Legat de vorbit, vai, avem o prietena, e mai mare fetita cu 8 luni deca S insa e totala; face cate un monolog uneori de te prapadesti de ras; si este atat de expresiva...zici ca e la teatru, nu alta; nu sunt f clare cuvintele dar e de inteles ca sta 8 ore in mediu anglofon la gradi apoi acasa in lb romana; dar este asa de dulce...

Sabina vorbeste clar, insa (inca) nu vorbeste mult; are vocabularul destul de marisor insa vorbeste strict la obiect, cu propozitii "la tinta". Mai nou a inceput sa puna intrebari "unde mergem?" "tu ce faci aici?", "asta ce e?". ii rapunzi si ea zice fie "a, da.." fie "ahaaa"

Cris, sa pregatesti pentru Nico, pe langa o cafea tare si un algocalmin dimineata! Distractie faina, Nico!
Cris, pupam baietu cu pletele'n vant!

Cata, antrenam majoretele....?

tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Neata!
Am cafea pentru toata lumea si limonada pentru Nico,sa treaca greata
Aka nici Sebi nu e prea vorbaret,v-am mai zis,acum a inceput sa repete mai multe cuvinte,dar nu le pronunta prea clar,mai mult caraghios
Rocsy ma bucur pt tine ca e tot fetitaIn rest.toate masuratorile ok,nu?
Sa muncesc putin si revin



Cris,mami de Sebi,copil poznas,din www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Neatza si de la mine!
Multumesc pt cafea si limonada!

Nu am tras la masea decat o Cola zero. Sa va spun ca mi-a "stricat" un austriac ziua ieri? Ajungem in Piata Romana si ma intreaba daca am terminat ASE-ul. Zic da, la care el: Si bila tot nedaramata a ramas!

Asta era tot ce stia despre Bucuresti! Legenda bilei de pe ASE!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Doi bancheri :
- Pe mine ma omoara criza asta, nu mai am somn... Tu cum ai dormit azi noapte?
- Ca un prunc..., am plans toata noaptea si m-am si cacat pe mine de vreo doua ori...


Cica pilotii au uitat microfonul de comunicatie cu pasagerii deschis: Zice unul:
-Ce facem? Facem sex cu stewardesa sau mancam?
Celalat raspunde:
- Mancam mai intai.
Stewardesa ii aude si se grabeste spre cabina sa-i avertizeze ca au lasat intercomunicatia deschisa, dar se impidedica si cade. La care o batrana zice:
- Nu te grabi maica, n-ai auzit? Mai intai vor sa manance

O fetita se duce la un magazin de animale si intreaba :
-Va log, aveti iepulasi dlagalasi ?
Inima vanzatorului se topeste brusc.
Se aseaza pe vine langa fetita, si o intreaba:
-Vlei un iepulas dlagalas alb, sau unul dlagalas moale si neglu si pufos ? Sau poate pe cel dlagalas si maloniu de acolo?
Fetita se inroseste, se leagana putin pe calcaie, isi pune
manutele pe genunchi, se apleaca in fata si raspunde in soapta...... .
- Cled ca pe pitonul meu il doale in cul de culoale!


Era o fetita care de la o vreme avea un permanent rinjet tembel pe figura. Parintii se duc cu ea la doctor:
- Domnul doctor, nu stim ce are de rinjeste asa...
Doctorul se uita si zice:
- Ati incercat sa ii slabiti coditele ?

Sotia e plecata in interes de serviciu. Sotul il scoala pe copilas de dimineata, ii face masa de dimineata si il ia de mana sa il duca la gradinita. La gradinita educatoarea ii spune ca acest copil ii este necunoscut. Il duce la o a doua gradinita si la a treia.
Cand ies de la a patra gradinita copilul ii spune:
- Taticule, inca o gradinita, si eu astazi chiar ca intarzii la scoala!

Intr-o zi, la usa unei batrane, suna un domn elegant imbracat, cu un aspirator in mana.
- As dori sa va prezint cel mai performant aspirator... , iar in acelasi moment arunca pe covorul din holul casei o cantitate considerabila de balegar, explicand:
- Daca acest aspirator nu va curata TOT in urmatoarele 2 minute, promit ca restul il voi manca!
Batrana, dupa ce asculta toata povestea, ii raspunde:
- Atunci sper sa ai pofta, ca nu am curent de azi-dimineata!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui NicoletaB




Cica pilotii au uitat microfonul de comunicatie cu pasagerii deschis: Zice unul:
-Ce facem? Facem sex cu stewardesa sau mancam?
Celalat raspunde:
- Mancam mai intai.
Stewardesa ii aude si se grabeste spre cabina sa-i avertizeze ca au lasat intercomunicatia deschisa, dar se impidedica si cade. La care o batrana zice:
- Nu te grabi maica, n-ai auzit? Mai intai vor sa manance

O fetita se duce la un magazin de animale si intreaba :
-Va log, aveti iepulasi dlagalasi ?
Inima vanzatorului se topeste brusc.
Se aseaza pe vine langa fetita, si o intreaba:
-Vlei un iepulas dlagalas alb, sau unul dlagalas moale si neglu si pufos ? Sau poate pe cel dlagalas si maloniu de acolo?
Fetita se inroseste, se leagana putin pe calcaie, isi pune
manutele pe genunchi, se apleaca in fata si raspunde in soapta...... .
- Cled ca pe pitonul meu il doale in cul de culoale!




Mamica unui buburuz




Cris,mami de Sebi,copil poznas,din www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Am revenit....
Pai sa o iau cu inceputul.....acum 2 sapt cd l-am sunat pe dr sa vedem cd ma mai duc la spital la o eco sau sa ma mai vada....raspunsul dansului a fost"vino pe 13, ca sunt de garda si oricum o sa ai 39 sapt atunci....deci poate nastem". Asta nu mi-a placut deloc cum a sunat, mai ales ca si la Miruna tot asa s-a intamplat. Si m-am zis ca de data asta nu va mai fi la fel. Sau. Cel putin incerc sa schimb, dc se mai poate. Am luat legatura cu o tipa cu care am facut data trecuta cursurile Lamaze si ea mi-a dat un dr de contact care lucreaza la alt spital. Am fost la el la o consultatie si m-a acceptat chiar dc sunt pe ultima suta. Si uite cum de la Pantelimon am ajuns la Polizu. Si chiar dc ambele sunt baby-friendly..macar de Polizu am info cat de cat recente (asta toamna) ca respecta unele din dorinte. Acum sunt putin confuza pt ca azi m-a sunat dr de la Pantelimon si nu i-am raspuns. Stiu ca trebuia si ca ar fi frumos sa-i spun ce m-a det sa fac alegerea asta. Si ca poate asa as mai ajuta la schimbarea unor mentalitati, dar nu am putut. Si ma gandeam sa-i dau un sms/mail in care sa-i explic pe scurt toate astea. Sau ma complic si imi fac eu prea multe probleme?
Eu oricum la noul dr raman si la Polizu!
Rocsy, sunt spitale de stat...aici este mult prea scump sa nasti la partic. Sau cel putin eu nu consider ca cei 7000-8000 lei pe care-i dai sa fie justificati 100% (chiar dc intra si comisionul dr si nu siu ce mai zic ei). Pararea mea! Mi-ar fi placut sa nasc la Brasov sau la C-ta, daca eram din loc respectiva.

Artu....eu zic sa mai lasi vreo 4-5 zile majoretele .....sau cel putin eu asa simt.

Miruna vorbeste....destul de mult....nu intotdeauna corect, dsar o inteleg in cele mai multe cazuri. Cateodata o vad asa dornica de comunicare si eu nu am subiecte pe care sa le discutam.....sau cheful necesar :(. Plus ca imi pierd rabdarea repede, ca ma misc ca o balena esuata and so on....

Nico....tot cu austrieci lucrezi....am si eu ceva experienta cu ei :(. Noi suntem rasa muncitoare iar ei rasa huzuritoare (la noi in tara). No comment in plus!

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca www.eticker.co.za/tickers/0d3lbs4fa7l4py2fpng" target="_blank">28.04.2010
39+Cezar Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Salut !

Rcata : lunga povestea schimbarii medicului, eu am crezut ca initial te gandeai sa nasti la privat si apoi te-ai razgandit si ca dr. tau nu lucreaza la maternitate si de aceea schimbai dr si spitalul . Sper sa te intelegi in timpul nasterii cu noua doctorita, in ceea ce priveste pe celelalt, corect ar fi sa il anunti .... sau cel putin asa vad eu situatia .
Uauuu .... cateva zile ... ce frumos suna !!!
Ce povestitoare mica ai langa tine; mie imi plac momentele in care ii explic una sau alta, e drept fara chef daca se intampla pentru a mia oara, dar decat sa alerg dupa ea prin casa mai bine asa .

Nico : ma crezi sau nu ma crezi eu nu stiu "legenda bilei de pe ASE " ...

Cris : eco a iesit ok, maine ma intalnesc si cu doctorita mea, cred ca i sa facut dor de mine ca nu m-a vazut din ianuarie ; e o diferenta imensa intre sarcina asta si cealalta, la Sofia o sunam ba ca ma doare in stanga, ba in dreapta, ba contractii ... acum liniste si pace .

si va doresc o seara placuta !

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 24+

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput