Mamici,gravide,aspirante dupa pierderi de ingeri27

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

Lau La multi ani si anul acesta sa iti aduca bebelusul mult asteptat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Va multumesc din tot sufletul pentru urari!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Mcrissa da mai este putin, sambata fac 37 sapatmani
suntem bine ... tot in formula 2 in 1.

Vroiam sa va povestesc de o dna de 42 de ani care de 19 ani incerca sa aiba un copil, acum 14-15 ani a ramas prima daca insarcinata si a fost extrauterina, iar acum dupa muuuulti ani fara tratament si ca o minune are in burtica un baietel de 34 de saptamani ... Pot sa va spun de ea doar ca pentru mine adevenit un exemplu de incredere, optimism, speranta, veselie ... nu cred ca am mai cunoscut pe cineva care sa fie atat de pozitiva, insa nici macar ea cu firea ei nu mai credea ca va fi vreodata mama. DECI SE POATE

Vesti de la noi ... cu intarziere ca nu am avut net.
La 35saptamani si 4 zile am fost la control, bebe bine, maaaaaaaaaare ne asteptam sa aiba cca 2800-2900g, dar bebe avea cca 3100g ... ne-a surprins pe toti inclusiv pe dna dr., col lung (42mm) inchis, bebe neangajat in nastere, membrane nefisurate, lichid ok, am facut si analiza pentru streptococ si a iesit negativa. singura problema … multe contractii dureroase … care m-au mirat pt ca acasa nu mai avusem in ultimele saptamani, mai mult de 10 contractii nedureroase. Apoi mi-am dat seama de la ce … toata ziua nu m-am odihnit, am sortat hainele lui bebe, inainte de a merge la control am fost sa cumparam cadita pentru bebe, la control pentru monitorizare a fost nevoie sa urc la etaj … iar burtica si bebe mare. Stiind ca nici la Gabriela colul nu a fost scurt nici macar cand intrasem deja in travaliu, dna dr a decis sa ma interneze pentru supraveghere si era destul de sigura ca data de 8 martie va deveni ziua in care va veni pe lume bebelusul nostru, am ajuns la spital, aveam contractii dureroase la 3 minute, intensitate maxima, de durata, insa eu eram tot sigura ca nu nasc pana la 37 saptamani. La controlul medicului de garda si a medicului sef de sectie mi-a confirmat col lung inchis, cap fetal mobil deci in afara de contarctii nimic nu ar fi dat de inteles ca bebe vrea sa vina … noaptea la 00.35 m-au mutat pe sectie in salon, a trecut o saptamana timp in care am mai avut contractii la fiecare monitorizare, chiar si la 3 minute intense, dar prin odihna stand in pat, fara alt tratament special, nu aveam decat putine contractii si acelea nedureroase … cu exceptia unei nopti cand am avut 2 contarctii dureroase, nu foarte intense, dar la monitorizare din nou contactii la 3 minute, intense si mai lungi … insa eu tot linistita si convinsa ca pana in 17 martie cand voi avea 37 saptamani nu nasc … asa ca ieri, neexistand modificari in pozitia copilului, colul tot lung inchis m-a lasat acasa, cu conditia ca la primele dureri ajung in 30 minute la spital. Asa ca ieri dupa ce am iesit din spital am fost la Gabriela, apoi direct acasa, sotul a pregatit din nou bagajele sa le am pregatite daca el nu e acasa si sa plec la spital … noaptea a trecut cu bine, fara contractii, doar cateva nedureroase dupa amiaza dupa ce m-am obosit cu drumul.

Oricum si acum sunt convinsa ca trec cu bine de 37 saptamani, iar apoi cand se declanseaza nasterea il vom cunoaste pe bebe, prin cezariana pentru ca e imens iar eu mica, plus HTA si tahicardia … La spital am avut parte de reactii foarte ciudate din partea moaselor, asistentelor, medicilor … nu ma credeau ca am doar 35 de saptamani de sarcina imi tot ziceau ca burta e pentru sarcina de 39-40 saptamani, ba ca am gemeni (ceea ce chiar ieri povesteam cu sotul ca la cata lume mi-a spus asta, inclusiv medici, am ajuns sa sper sa fie asa si mi-a spus ca la fel si el, insa sansele de a nu se fi vazut un fat sunt cam nule) … oricum nu mai e mult pana aflam exact ce se ascunde in uriasa burtica.

Mcrissa tie iti voi trimite cel mai probabil SMS dupa ce nasc, si te voi ruga sa scri pe forum, aici si la trombofilie si gravidute cu trombofilie, cand vei putea

O zi frumoasa tuturor
36 saptamani si 5 zile


MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi
Port in burtica darul ingerasului nostru DPN 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Paulici ce bine ca sunteti bine, Doamne ajuta

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

paulici ma bucur din tot sufletul ca sunteti bine.e bine ca ai rezistat pana aici.eu m-am internat la 34s si 5 zile, si eu aveam o burta imensa(bebe a avut 3750).La internare am mintit ca am 35 deja ca nu internau gravide sub 35 de sapt acolo si cu stat la pat si perfuzii am reusit sa mai rezist pana la 37 si 5 zile, m-am internat duminica si am nascut duminica.Ma cuprind emotiile cand povestesti, abia astept sa primesc mesajul tau, il astept la orice ora, eu am cam inceput cu insomniile si poate ma apuca scrisul pe forum la 3 noaptea

Am fost si noi la eco pentru triplu test, bebe mic e bine, eram cam ingrijorata pentru ca-i simt miscarile la 3-4 zile, in timp ce la Vladut de la 15 saptamani l-am simtit zilnic.


Cristina,fericita de baietel golanel Vlad-Stefan (3 ianuarie 2010) si 16+

Atat sunt de mare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Va multumesc
Mcrissa sa nu te sperii si eu pe Gabriela o simteam mai bine, mai constant decat pe bebe din burtica. Eu acum din fericire nu am avut nevoie de perfuzii, am continuat doar cu tratamentul care il aveam si acasa si am stat in pat (stau si acum) cred ca daca bebe nu era asa mare nici nu aveam prea multe probleme, dar asta e important este sa fie bine. Oricum faptul ca am ajuns pana aici e super. De exemplu azi inca nu am avut deloc contractii. Am sa iti trimit mesaj cand voi trimite la toata lumea, cand voi fi mai in putere.


MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi
Port in burtica darul ingerasului nostru DPN 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

LA MULTI ANI, TIZO!
Sa traiesti cea mai mare fericire, pentru ca meriti! Sa fii sanatoasa si fericita 100 de ani de acum incolo!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Multumesc mult Tizo, ce mai face minunea ta?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Am intrat sa va dau vesti: semne ca bebe da sa vina (cu exceptia a 2 contractii intense lungi la 5 min) nu sunt. Bebe are cca 3400g, placenta grad de maturare 0 spre 1, rezistente uterine pe cordon 0.47 iar pe cerebrala medie 0.7 deci bune, col 38mm inchis, bebe neangajat in nastere. Am discutat ca in saptamana 39 daca pana atunci nu vine singur bebe facem cezariana, asa ca cel tarziu in data de 2 sau 5 aprilie vine bebe pe lume, lichidul putin in exces, maine imi refac analizele pentru tiroida, poate fi de acolo problema. Cam astea sunt vestile. Saptamana viitoare din nou la control.
O seara placuta va doresc. Eu nu stiu cand mai intru, dar nu va faceti griji, dupa ce nasc ii trimit mesaj Mcrissei.
37 Saptamani si 3 zile




MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi
Port in burtica darul ingerasului nostru DPN 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Tizo Thea e o nazdravana si jumatate! E tot mai independenta (de fapt incearca sa faca ce-o taie pe ea capul si io ma razboiesc cu ea ca nu ma prea asculta), face dans si engleza, a crescut mult tare! A facut 4 ani in ianuarie, dar are dimensiunile unui copil de 5 ani (avea in toamna 111 cm si 19 kg), se supara tare daca o face cineva bebelusa sau ii spune ca e mica
Vorbeste o gramada, canta (m-a intrebat vineri: "mama, cand mergem la romanii au talent sa cantam?" m-am stricat de ras).

Edit: Paulici nastere usoara si un bebe sanatos!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput