Si azi citim. 2

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Are cineva 'Elogiul femeilor mature' in varianta electronica? Nu o gasesc pe net de comandat iar in librarii nu mai am nicio speranta sa fie, ca e din 2003.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ioana, uite pe scribd http://www.scribd.com/doc/63573447/elogiul


Si aici nu zice ca ar fi stoc 0: http://www.biblios.ro/elogiu-femeilor-mature/detalii-carte-148.html



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Unde ati disparut? Ce mai cititi?
Eu am inceput Carnetul auriu, Doris Lessing - ma astepta de ceva vreme in biblioteca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Multumesc Laura.

De vreo saptamana sunt la dieta de citit . Dar imi iau revansa acum cu 'Intoarcere la Bucurestiul interbelic' a Ioanei Parvulescu si 'O istorie a lumii in 10 capitole si 1/2" a lui Julian Barnes.

Vreo lectura primavaratica propuneti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

ce bine ca ati mai dat un semn de viata !
rrox3,astept un verdict de la tine cu "carnetul ".
e un titlu de care cititori se apuca in general cu asteptari mari
ultima mea lectura :"Hibiscus purpuriu "/Rao ;mi-e imposibil sa-i scriu autoarei numele,e nigerianca
initial nespectaculoasa ,cartea a capatat de la un punct tensiune si chiar mi-a placut ;subiect misto : ce poate face dintr-un om fanatismul religios.
fetele din club: monixy,mik,corap,maria-alexia,buflea / pe unde sunteti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

ce bine ca ati mai dat un semn de viata !
rrox3,astept un verdict de la tine cu "carnetul ".
e un titlu de care cititori se apuca in general cu asteptari mari
ultima mea lectura :"Hibiscus purpuriu "/Rao ;mi-e imposibil sa-i scriu autoarei numele,e nigerianca
initial nespectaculoasa ,cartea a capatat de la un punct tensiune si chiar mi-a placut ;subiect misto : ce poate face dintr-un om fanatismul religios.
fetele din club: monixy,mik,corap,maria-alexia,buflea / pe unde sunteti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu chiar nu am mai citit nimic, ma apropii de licenta (pierdere de vreme si energie necesara, vorba Roxanei, noroc cu formarea).
Am o lista lunga lunga de titluri pentru "dupa".

Rox, ce formare faci? (daca e ok sa-mi spui)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Galisia, .

Am citit mult vacanta asta (am avut 2 saptamini), carti politiste (2 - una excelenta si alta vai de capul ei - nu va recomand Carol Higgins Clark), o multime de reviste , un roman excelent de Carla Guelfenbein (scriitoare din Chile), am continuat o ceata de carti incepute.

Va scriu de Carla Guilfenbein daca vreti.

Eu n-am carti de sezon. Cind sunt necajita citesc Ionel Teodoreanu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Buna , dragi cititoare

Si eu ma intrebam de ce nu mai scrie nimeni ....
Sper sa fie toata lumea sanatoasa si ocupata si cu lucruri placute

Eu citesc Mind's Eye de Oliver Sacks , autorul cartilor "Muzicofilia" si "Omul care isi confunda sotia cu o palarie " , afectiuni neurologice si rezultatul lor , comportamente si perceptii bizare , neobisnuite , cu ecou puternic asupra personalitatii/vietii pacientilor , dar mai ales asupra fragilitatii si vulnerabilitatii substraturilor constientei (constiintei) (am si un pitic stiintific pe creier , frate vitreg cu ceilalti , fantastici :)-nici o legatura cu profesia mea ) .

N-am citit Carnetul auriu , dar sunt curioasa ....

Dintre cartile lui Julian Barnes , cel mai mult mi-au placut Trois si Iubire , etc. (astea-s legate , o poveste de dragoste care se termina bine in prima carte -fata se desparte de sot si se marita cu prietenul , iubire mare , si prost in a doua - actualul sot devine depresiv si si fostul cauta sa-si ia revansa , amar) si Nimicul de temut , un soi de eseu (ateu) despre moarte (si literatura). In toate , inteligenta si umor (englezec) de zece , dar si atmosfera conform stereotipului , cam innorata si rece ; personal nu-mi place prea tare din cauza ca pe alocuri insera nonsalant niste detalii vulgare .

Despre Istoria lumii in 10 capitole si 1/2 stiu ca e povestita din perspectiva cariilor de lemn , inca n-am citit-o , dar sunt curioasa ...

Din cartea Ioanei Parvulescu , ar putea sa se inspire candidatii la primarie , deoarece e acolo un portret al primarului Dobrescu , care a urbanizat cu adevarat capitala . Dar nu numai acest lucru e de actualitate , ci si remarca lui Rebreanu din 1925 (citata in carte):"cititorii romani sunt mai putini decat automobilistii romani ". Cel mai frumos este ca si viata si stilul sunt luminoase , elegante , optimiste , ca o lume din povesti .

Ce sa mai citim impreuna ?
Ceva tangential cu domeniul in care se formeaza Roxana si JG ?(sau nu e acelasi?)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

JG- iti tinem pumnii,ce ai terminat,psihologie ?
MIK -/ah si eu m-am ars cu aceasta Carol Higgins Clark
monixy,pe mine cazurile din "Omul care isi confunda sotia cu o palarie " m-au siderat.Mi s-a parut SF curat,nu am dus pana la capat cartea.

Chiar asa, mai citim ceva impreuna ?

Mergi la inceput