Si azi citim. 2

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Acuma-s la volumul 4 si ma gindesc cu groaza ca 5 e ultimul publicat... Am inceput cu serialul intr-un weekend, dupa care m-am apucat de carti "ca sa vad ce se mai intimpla". Intre timp m-a prins stilul si-am luat-o mai incet, sa nu se termine asa repede... (adica mai citesc si pe DC). Mi-am cicalit sotul pina s-a apucat si el de citit, dar pe el il cam plictiseste, n-am cu cine sa dezbat :)
De unde incepusem ca lupii sint aia pozitivii, pe la jumatea volumului doi ma gindeam.. nu mai bine se abtinea Catelyn de la capturarea piticului.. ca uite la ce razboi "mondial" s-a ajuns...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Am terminat de citit "Cazul Jane Eyre" de Jasper Pfforde. Absolut superba carte. N-as putea defini genul, sau stilul, e destul de apropiat de Philip K Dick (pe care eu il ador), scris intens. LA un moment dat era sa intens ca am lasat-o deoparte vreo 2 zile, dar cred ca trebuie sa fii genul care sa ia Jane Eyre pe o insula pustie, cas a simti asta...
Oricum, recomand.

Next, "Memoriile unei supravietuitoare" de Doris Lessing.

Peste cateva zile plec pentru 2 saptamani si as vrea sa-mi mai cumpar niste carti. Ce ziceti de Jurnalul Annei Franck? Vreau si Eleganta ariciului... mai aveti idei?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Oz dupa Doris Lessing suna tare masculin
Sa nu pronunti: noapte
Mi-a placut atmosfera, mi-au placut personajele, am invatat chiar si cateva cuvinte noi (in ebraica), insa mi-a lipsit ceva din personajul feminin. Noa e doar reflectia ei in Teo, chiar si in capitolele unde "are microfonul".

Mi-am extras din biblioteca Ismail Kadare Amurgul zeilor stepei, dar inainte sa apuc sa o deschid m-am lipit de o carte cu titlu nu prea imbietor si totusi foarte interesanta.

Nu-i beletristica, dar fiind un forum cu parinti, m-am gandit ca va poate interesa si pe voi.
Socul educatiei aparuta la paralela 45, o colectie de idei despre educatie si parentare, sustinute de studii si experiemnte, care contravin ideilor considerate de succes in educarea copiilor si adolescentilor.

J G nu stiu ce idee sa-ti dau, da' astept cu interes parerea ta despre Memoriile unei supravietuitoare. Vacanta placuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Parpalak, si eu tot la volumul 4 sunt. Romanul asta e singurul pe care il iubesc si urasc in acelasi timp.Cat despre Catelyn, nu e personajul meu preferat, comparand cu Cersei, Catelyn e un personaj slab care actioneaza sub impulsul emotiilor.

Eu am luat o pauza de la cititul romanului. Simteam ca ma sufoca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

JG, o prietena mi-a spus ca a citit "Eleganta ariciului" in germana si nu i-a placut deloc. Eu l-am citit in franceza si mi-a placut, desi recunosc ca stilul este destul de alambicat, oarecum pretentios, totusi se potriveste cu profilul personajelor. O buna traducere se impune.

"Jurnalul..." e agreabil de citit, nu e morbid si mizeribilist. Dar la sfirsit tot ai inima grea cind stii cum s-a terminat.

In acelasi stil, viata in Franta in timpul ocupatiei germane, am citit de curind "Suite française" de Irène Némirovsky. Este vorba de 2 romane destul de scurte, care ar fi trebuit sa faca parte dintr-un ciclu de 5. Din pacate, autoarea nu a mai apucat sa le scrie, a fost deportata si gazata. Poate din cauza ca nu se simtea deloc amenintata, I.N. are o privire neutra asupra nemtilor, aceeasi parere pe care banuiesc ca o aveau multi francezi in 40-41. Mi s-au parut foarte instructive introducerea, unde este descrisa viata scriitoarei si notele de la sfirsit, unde este reprodusa corespondenta avuta cu editorul ei si cu sotul, plus ideile pe care le avea pt celelalte trei romane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Hello, dupa 2 saptamani si 4 carti :)

Incep cu Eleganta Ariciului. Foarte multe ganduri frumoase in cartea asta, multe idei interesante, personajele insa cam trase de par pentru gustul meu. Despre final nu mai vorbesc, ca as vorbi urat . Am parcurs-o cu relativa placere, insa per total nu mi-a placut (are sens?). E tipic literatura franceza, e care eu nu o gust mai deloc. Nu ma intrebati ce vreau sa spun cu asta, pentru ca n-as sti sa ma exprim. E vorba atat de un mod de a formula frazele, de cadenta lor daca vreti, cat si despre un anumit mod de a privi viata.

Casa de la Riverton, de KAte Morton. Ce iese daca cineva se hotaraste sa scrie o carte desre o intamplare din anii XX, se documenteaza, apoi o ia muncitoreste si o duce la capat. Nu e rea, are plot, are de toate dar n-are spirit, atmosfera, nimic. Merge bine de luat la plaja, cand trebuie sa stai si cu un ochi pe copil.

Memoriile unei suravietuitoare de Doris Lessing. E o carte foarte buna, exceptionala... daca in timp ce citeam Casa de la Riverton, la 3 pagini imi venea sa-mi dau cu ea in cap, ca asa bestseller as putea sa scriu si eu - Memoriile sunt din alta liga. V-o recomand.

De altfel imediat ce am ajuns in tara mi-am comandat Carnetul Auriu - cum e, Rrox?

Numarul 4 a fost una profesionala pe care am inghitit-o cu mare greutate, as aca nici nu merita mentionata :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

zilele astea cistea 'Blandetea lupilor' de Stef penny. Sunt pe la inceput, nu am timp sa citesc mult, dar imi place.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Ma primiti si pe mine ? ... va urmaresc din umbra .

Doar ce am terminat Shalimar clovnul de Rushdie ... nu stiu daca s-a mai citit pe aici; mie mi s-a parut "cutremuratoare"... mi-a placut mult atmosfera, coabitarea celor doua religii, societatea si dramele descrise de Rushdie in stilul lui caracteristic, acaparator ... adica iti capteaza interesul de nu mai lasi cartea din mana ... m-a convins inca o data ca e expert in istorie, atat a Indiei, Casmirului, cat si a Europei, dar un istoric literar si fascinant.

Personajele bine conturate, puternice, in evolutii ascendente; personal mi-a placut mult Max; si India e un destin bine studiat; si pentru Shalimar pot sa spun ca mi-a trezit o doza de "intelegere", de compatimire ... dansatoarea Bony mi s-a parut mai putin coerenta si "cursiva" ca personaj, mai putin credibila, adica a avut o "ambitie" in cap si s-a pierdut pe drum ... interesanta practica cu "declararea mortii" ei ... oare nu se practica si la noi ?!

O carte pe care o recomand cu drag !
spor la carti bune !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Manuelacrina eu sunt fan declarat Rushdie , mi-a placut Shalimar clovnul, am citit-o acum cativa ani.

JG vezi ca am scris cu o pagina in urma despre carnet. Multumesc pentru feedback, o sa-mi comand si eu memoriile

Zilele astea nu prea citesc, sunt cu ochii la olimpiada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Si doar citisem, Rrox! Caldura imi topeste neuronii
O sa-ti placa Memoriile.. :)



Mergi la inceput