Colectia de toamna-iarna 2005 (33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Corapina, bad news: dureri de cap dimineata => febra seara.
good news: in cateva zile trece si viroza asta .
Sanatate multa!

Anuca in miez de noapte, arzand toata, vine la mine: "pijamaua asta nu e de calitate! eu sunt calda, pijamaua e rece".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Foooooarte tare Anuka! am ras cu lacrimi!

Corapino, sanatate mucoasei, viitorului mucos si viitoarei mucoase! A, si lu' Gabi dupa ce ia de la viitoara mucoasa!

Crissy, si mie mi se pare ca vorbeste ok mezina pentru varsta ei!

Maria, sanatate si voua!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Noki .

am aruncat un ochi pe www.hotnews.ro/stiri-esential-11628679-ministerul-educatie-prezentat-curriculumul-pentru-clasa-pregatitoare-descarca-din-articol-programele-scolare.htm" target="_blank">curriculumul pentru pregatitoare. sa vedeti acolo "monstre" de gandire, ne-am cocosat de ras.
comasata cunoasterea mediului cu matematica pentru a face loc pentru ... tanam!!! tehnologii de informare si comunicare . materie care prevede sa-si caute pustiulica de 5-6 ani singur informatiile pe net, sa foloseasca aparate foto si softuri incat sa realizeze propriile proiecte multimedia .
sa-si trezeasca dragostea pentru cunoastere, dar - stati incet !- doar nu cu invechitele de carti, ci pe iPhone si iPad!! (cum draq sa pomenesti asta intr-un act normativ?!?! ).
mi-e ff clar pe unde sunt cu capul cei din minister, cred ca de la iphone li se trage .
ca sa nu mai vorbim de orele de consiliere si orientare, in care ei trebuie sa mediteze temeinic la profesia pe care vor sa o imbratiseze.
(punctul 5.1: . "Identificarea interesului pentru o cariera; (profesia preferata) prin asociere cu hobby-uri, jocuri si activitati preferate").

mai exista in programa si materiile "educatie pentru societate" si "religie", in caz ca eram prea ingrijorati ca fac doar scriere si aritmetica in scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:



apropo de asta, tre sa recunosc ca pitacii au un talent special in chestii de-astea. fi-mea, care rar manifesta tendinte informatice, se juca intr-o seara pe tel. meu (asta se intampla o data pe luna maximum). si imi spune: uite, mi-am pus jocul pe ecranul principal (nu cu cuvintele astea, desigur) si, ca sa nu te superi, ti l-am pus si pe al tau alaturi. dah. eu habar n-am cum sa fac chestia asta si ea a facut-o constient

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

O primavara frumoasa va doresc si cat mai devreme acasa!!! M-am saturat de zapadaaaa!!!


Alinus multumesc tare mult ca te interesezi pentru noi!
Si noi am auzit ca nu ar exista logoped cu experienta pe recuperare din AVC in Alba, dar cine stie, poate apare de undeva acum in carul cu fan!

Vestile de la soacra mea sunt mai bune, isi ia singura cana cu apa de pe noptiera si bea din ea, si ieri si alaltaieri a vazut-o socrul meu facand gestul asta. Cu moralul pare bine (din pacate nu poate vorbi, dar asa, din comportament pare bine) cu exceptia faptului ca s-a speriat ieri pe la pranz ca a venit un popa sa-i faca nu stiu ce slujba si s-a speriat saraca, o fi crezut ca e pe punctul de a muri. Si ea de fapt chiar e mai bine.
Nu stiu cine l-a chemat pe popa, s-o fi autosesizat din oficiu, ca socrul meu nu e cu din astea. El nu mai stie cum s-o incurajeze.

Mandy sanatate lui Kriszti!
Sa stii ca si ale mele de cand au crescut fac foarte rar viroza cu febra mare, cum erau la ordinea zilei pe la 2-3 ani, dar mai fac, 1-2 pe an tot mai fac.
Hai ca o sa fie bine!

Maria simpatica tare Ana!!!!
Si eu vreau si si copil mic!!! Am mai zis-o cumva????

Aoleu, ce sa mai zic despre curricula pentru pregatitoare!
Religia e in mod clar la mare trecere in sistemul actual de invatamant, se face inclusiv la liceu. Vezi si patania soacrei mele.

Corap sanatate multa familionului mucos!!!

Lavi 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Lavi, cat am stat internata in Iasi, inainte de a naste, in fiecare miercuri venea preotul si facea slujba pt gravide (se facea in sala de mese, cine vroia sa participe, mergea acolo). Apoi dupa cezariana m-au mutat intr-o alta cladire, eram "vecina" cu batrane operate de diverse probleme. Aproape zilnic vedeam si auzeam preotul, mergea sa le faca slujbe, sa le impartaseasca, nu neaparat pt ca urma sa se intample ceva rau ci pur si simplu.

meems, despre Elise nu prea am ce zice. Decat ca-i cad dintii mai ceva ca frunzele toamna, e drept ca o ajuta si sor'sa. La 3/5 a contribuit si Bea ba cu un cap, ba cu un pumn, de incisivii centrali de sus a "scapat" in 3 zile. Si a dezvoltat o frica obsesiva de hol, nu merge singura la baie, nu sta singura in camera decat daca are TV deschis . Vreau sa o duc la karate, astept sa se faca frumos afara, acum avem zapada de vreo 30 cm. Si e miloasa din cale afara (daca pestele asta a fost vreodata viu, nu vreau sa mananc; nu mananc ciuperci, sunt asa dragalase; saracutul mar - feliam mere pt o budinca). A dus-o soacra-mea la o asistenta a unui dr. psihiatru, asistenta a terminat Psihologia. Ne-a recomandat animal de companie, eu nu vreau sa aud de asa ceva, nu am nervi sa am grija de inca un sufletel. I-a promis soacra pesti.

A venit primavara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Hai sa-mi fac portia de mesaje pe luna asta
Au fost aseara pe la noi niste cumatri, au fetita mai mare cu 8 zile decat Beatrice. Am ramas muta. Vorbeste in propozitii deja "am luat calutziolul ca sa pimb pe bebe; Lilu, da-te zos de acolo" si in versuri "tati mati, mami mima, Lilu lulu, Bitutzu tutzu"
Dada, nu compar, dar efectiv am ramas muta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Era sa uit: Feli la multi ani!!! Sa fii sanatoasa, fericita si mult iubita!!!!

Crissy da, eu inteleg, exista un preot al spitalului, pe care soacra mea il stie si i-a meditat copiii fiind duhovnicul cumnata-mii, dar cel care a venit nu era preotul spitalului, era altul.

Despre mancat chestii vii, o idee e sa-i explici ca noi suntem vii si nu putem manca decat lucruri care sunt sau au fost vii: plante, animale. La fel si animalele mananca organisme vii: animale mai mici sau plante. Iar plantele mananca (din pamant) resturi din alte animale si plante care au fost o data vii.

Silvia mea la 2 ani cand a mers la cresa nu vorbea inca in propozitii, folosea doar cuvinte sa desemneze ce vrea, Nati la aceeasi varsta turuia ca o moara stricata. Amandoua sunt normal dezvoltate acum (zic eu) doar ca Nati e si acum muuuuult mai vorbareata decat Silvia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca_mo spune:

Va dorim din suflet o primavara frumoasa, cu sanatate si bucurii!

FELICIA, la multi ani !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Feli, La Multi Ani fericiti!!

O primavara frumoasa tuturor!

Crissy, ce draguta (si miloasa!) e Elise! Pestisori si Rianna are, ne-a facut capul calendar ca vrea, i-au luat verisoarele de Craciun... nici o treaba nu mai are cu ei! Nici macar nu se mai uita catre ei, nu-i verifica, nimic Acuma cica vrea catel. Nici vorba!

Lavi, ma bucur mult ca soacra face progrese!

Eu sunt suparata ca mult asteptata mea escapada la Las Vegas... trebuie amanata. Dupa ce luaseram biletele de avion, si biletele la concertul Celine Dion... saptamana asta primesc mail ca s-a anulat concertul, Celine are un virus urat la corzile vocale si doctorul i-a interzit cantatul pana la sfarsitul lui Aprilie Asa ca ne amanam si noi iesirea.

Mergi la inceput