Viatza in Germania - cap 76

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Si la noi e soare si frumos. Asa a fost si pe WE (simbata Bia a trebuit sa invete ca sapt asta are 2 teste + de predat un proiect..iar ieri am fost la aniversarea sorei mele)....si asa e si azi.

Sa stii ca si noi avem cam aceeasi pb. sau apote chiar mai grava decat a Andrei. Biancai i-am scos ultimii 2 dinti de lapte acum o luna. Nu se miscau, dar la radiografie s-a vazut ca ceilalti au dat. Ei bine, acum 2 sapt cind am fost al control al Kieferorthoped mi-a dat trimitere pt operatie (Freilegung) pt ca cei 2 dinti definitivi au crescut in gingie si singuri nu vor iesi niciodata. Asa ca, lunea viitoare avem un termin pt beratung pt aceste 2 OP (ca la ambii dinti trebuie facuta OP) si apoi, sa vedem cind va fi OP-ul propriu zis. Nici nu vreau sa ma gindesc, pt ca, dupa faza asta, ne-a explicat Kieferorthopeda ca, ...cu ajutorul Brechituilor ii va pozitiona cei doi dinti la locul normal. CUM?! E o mare enigma ptr mine, dar cu siguranta va direa. De fiecare data o doare dupe ce ii regleaza aparatul dentar. Totusi, ce o determina pe Bianca sa mearga mai departe, sunt rezultatele pe care le vede la cunostinte. Asa ca......."baba rabda la frumusete"

Eu azi fac pauza de curatenie (de fapt, de acum o sapt nu prea am ami facut nimic), pt ca am muuuuuuuuuuult de calcat Si cum eu calc TOT, de la chilotzi la lenjerii, si cum am spalat 4 masinisi abia aseara am calcat cam un sfert din ele, itzi dai seama cam ce ma asteapta

Ce faceti in vacanta de Paste? La noi vacanta incepe vineri acum, dupa a 3-a ora de curs. De lunea viitoare, 4 zile, Bianca va pleca cu copii de la scoala RO in tabara. Apoi, nu avem concret nimci stabilit, poate mici iesiri/excursii.......Are cineva ceva idei de locuri dragute, unde te potzi si odihni, dar si sa vezi una- alta. sau macar sa fie interesant pt un copil de 12 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

va multzumesc mult de mesaje in legatura cu banutii: ii vom acorda 1 E saptamanal. initial vroiam sa ii dam 3 dar citindu-va pe voi am mai scazut si apoi am zis sa fie 1 E pe an sa fie motivat cand schimba clasa.

La engleza o sa ii dau baietzelului 8 E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Neatza!

Andreia, pana la urma sunt 4 dinti, ea a fost singura la KO si a inteles ca e vb de 1 dinte. Pe hartie erau 4 numere, dar cine sa priceapa alfabetul lor? Mda, a scapat de 2, mai are 2 masele. Eu nu inteleg de ce nu cad dintii astia singuri, si daca nu mergeam pe la medici ce se intampla? Erau toti 100% strambi? Brackets nu dor, cel putin nu tot timpul, am avut si noi. Desi sunt f diferite, noi am avut cu elastic intre ele si tb schimbat inainte de culcare. Si pe ea o doare de fiecare data cand regleaza aparatul sau cand o trecea la elastic mai stramt, dar dupa 1-2 zile trece. Ce mai tb sa sufere copiii astia... sa mai zic ca ma gandeam sa ma apuc si eu ca am niste "clienti" . Am vrut sa vad intai cam costa la ea, dar n-am reusit sa-mi dau seama ca dureaza de atata vreme si facturile sunt atat de diferite ca nu pot estima. Plus ca aparatul ala final cu sarme inca nici nu-l are, probabil urmeaza. . Cand mai vad si ce presupune tratamentul parca-mi trece de tot. Angsthase!

Ati auzit de pesticidele din fructe si legume? Nici nu mai stii ce sa cumperi, numai bio mi se pare putin exagerat.

Cu banutzii de buzunar, mi se pare o chestie buna. Invata sa-i gestioneze, eu ma sperii cand vad cum adulti in toata legea muncesc din greu sa faca un ban si apoi li se scurg printre degete si raman faliti. Mai bine mai cumpatati , mai zgarciti. Ce-ai dat, e bun dat, daca te gandesti de 2 ori poate mai ai si alte idei. Si eu am avut intot. bani la mine, mai tineti minte batoanele cu mac, baton de ciocolata, eugenii ? . Aveam pt gustare in pauza dar mai economiseam si-mi ramanea si de un disco din cand in cand. Desi ma tem ca asta poate fi educat numai pana la un punct, caracterele visatoare sunt incurabile :)

Am vazut bb mic, Doamne cat sunt de mici, cand ma uit la ai mei...
Sanatos, multumit, dormea linistit Un dulce numai bun de papat. Nu i-am spus ca nu tine mult :))

Superba vreme!! Azi am program casnic, spalat, calcat, Andreia, ne luamd e manutza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

Neatza!

Andreia, pana la urma sunt 4 dinti, ea a fost singura la KO si a inteles ca e vb de 1 dinte. Pe hartie erau 4 numere, dar cine sa priceapa alfabetul lor? Mda, a scapat de 2, mai are 2 masele. Eu nu inteleg de ce nu cad dintii astia singuri, si daca nu mergeam pe la medici ce se intampla? Erau toti 100% strambi? Brackets nu dor, cel putin nu tot timpul, am avut si noi. Desi sunt f diferite, noi am avut cu elastic intre ele si tb schimbat inainte de culcare. Si pe ea o doare de fiecare data cand regleaza aparatul sau cand o trecea la elastic mai stramt, dar dupa 1-2 zile trece. Ce mai tb sa sufere copiii astia... sa mai zic ca ma gandeam sa ma apuc si eu ca am niste "clienti" . Am vrut sa vad intai cam costa la ea, dar n-am reusit sa-mi dau seama ca dureaza de atata vreme si facturile sunt atat de diferite ca nu pot estima. Plus ca aparatul ala final cu sarme inca nici nu-l are, probabil urmeaza. . Cand mai vad si ce presupune tratamentul parca-mi trece de tot. Angsthase!

Ati auzit de pesticidele din fructe si legume? Nici nu mai stii ce sa cumperi, numai bio mi se pare putin exagerat.

Cu banutzii de buzunar, mi se pare o chestie buna. Invata sa-i gestioneze, eu ma sperii cand vad cum adulti in toata legea muncesc din greu sa faca un ban si apoi li se scurg printre degete si raman faliti. Mai bine mai cumpatati , mai zgarciti. Ce-ai dat, e bun dat, daca te gandesti de 2 ori poate mai ai si alte idei. Si eu am avut intot. bani la mine, mai tineti minte batoanele cu mac, baton de ciocolata, eugenii ? . Aveam pt gustare in pauza dar mai economiseam si-mi ramanea si de un disco din cand in cand. Desi ma tem ca asta poate fi educat numai pana la un punct, caracterele visatoare sunt incurabile :)

Am vazut bb mic, Doamne cat sunt de mici, cand ma uit la ai mei...
Sanatos, multumit, dormea linistit Un dulce numai bun de papat. Nu i-am spus ca nu tine mult :))

Superba vreme!! Azi am program casnic, spalat, calcat, Andreia, ne luamd e manutza?

cristina



Tocmai asta e Cristina, batoanele costau 1 leu. Inteleg ca aveai 1 leu pe zi dar ce poti cumpara cu 1 euro pe sapt? Mi se pare foarte, foarte putin.In Ostbanhof un covrig cu unt costa 1,40 euro. Macar 5 euro saptamanal, daca nu 10. Parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Neatza,

Cristina, noi avem deja aparatul definitiv de 2 luni jumate, curind primim prima factura Si pe Bia o doare imediat dupa ce i-l stringe, cam 1-2 zile, apoi e ok. Acum cu OP-urile astea, ma cam speriu si eu....si , la fel ca si tine, m-am intrebat si eu:; daca nu-i faceam radiografie, sau nu mergeam cu ea la dr ce se intimpla?!

Eu am calcat ieri toate rufele 4 masini Azi am program de reparat o usa de la o comoda si apoi, poate imi fac curaj is ma apuc de bucatarie

Monica, e putin 1 euro/sapt, dar si 5 sau 10 la varste mici mi se par cam multzi bani. Bianca a avut cca 1 an (in clasa a 4-5) 10 euro/luna, apoi 20, dar ea ii stringe, in general, ca apoi sa-i dea pe carti, HörCD-uri sau cadouri.....sau, se mai fac diverse Spendeaktionen la scoala si vrea neaparat sa dea din banii ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Monica, primeam 2-3 lei , nu 1. Dar nu poti compara leul de atunci cu euro. Depinde si ce cumpara cu banii astia, de ex. mancarea e separata, eu nu o amestec cu banii de buzunar. Ei primesc Brotzeit si au mancare de pranz calda asigurata. Daca vor sa-si ia ceva, f rar se intampla, primesc bani de la mine. Banii de buzunar sunt pt carti, jocuri, jucarii sau chestii mai mari pt care punem toti, de ex. Wii.

2-3€ / sapt. in cond. astea sunt mai mult decat ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

O zi cu soare, va doresc!

...desi am mai citit pe ici pe colo, nu am reusit sa ma adun suficient de mult, pentru a posta, in ultima vreme...sunt multe lucruri care ma preocupa, un roi intreg... cel mai bun lucru intamplat, este ca baiatul a terminat Gymnaziul, si acum asteapta sa se inscrie la Uni, pentru ca abia in toamna incepe specificul ales de el...si se va muta la Uni, voi ramane doar eu cu fetele :(

...intre timp ele au fost audiate la tribunal, pentru ca refuza sa-l vada pe tatal lor - si el, desi sunt convinsa ca nu le duce dorul, a intentat actiune in aceasta privinta - ele au spus foarte clar ca nu vor nici macar sa vorbeasca la telefon, astfel incat instanta a instituit o consultanta "Umgangspflegerin" pe timp limitat, si ele se simt acum neintelese si obligate la ceva ce nu-si doresc...degeaba se spune mereu ca se tine seama de dorintele copiilor, ele sunt destul de mari - 11 ani si 12 ani 1/2 - insa se pare ca tot ceilalti iau hotarari in numele lor...:(...cea mica a aruncat la gunoi, astazi, scrisoarea lui, dupa ce a citit-o....cea mare a pastrat-o, insa doar pt ca-i place poza, zice ea...nu vor sa-i dea numerele lor de mobil...eu nu ma mai amestec deloc, pentru ca timp de 3 ani de zile i le-am dus eu, sa le vada, el nu si-a facut, de la sine, niciodata drum...acum, de cand cu divortul, cel putin de ochii lumii, vrea sa aiba contact, insa nu stiu cum, ca din noiembrie trecut, pana astazi nu a dat telefon, nici nu a scris, abia azi, dupa ce instanta a dat hotararea, au venit doua vederi...cu "scumpele mele"...
...peste toate astea, eu mai am o teama, pe care nu prea vreau sa le-o impartasesc fetelor, ca sa nu le stresez inutil: el este tunisian, cetatean german, dupa casatorie, insa nu a renuntat decat pe hartie, la cetatenia tunisiana...ori, daca le ia pe fete cu el, nu stiu cum ar putea, ca ele nu vor nici sa-l vada, insa ma gandesc la orice, am citit destule tragedii - deci daca ar reusi sa le duca in Tunisia, daca el nu isi va da acordul, ele nu vor mai putea parasi Tunisia, cu toata cetatenia lor germana si romana, si chiar daca instanta de aici imi va acorda mie custodia lor... ele desi nu sunt trecute in acte ca tunisience, dupa tata sunt si vor fi toata viata, pt statul tunisian...si stiu ca pasapoarte el poate face si fara acordul meu...ma bate gandul sa le fac si acte romanesti, desi au pasapoarte germane, totul ok, insa nu mai stiu ce sa fac, ca sa le protejez, mai bine "suflu si in iaurt"... voi ce ziceti?...aveti vreo idee, ele vor putea fi obligate sa se intalneasca cu el, daca nu vor si oare nu o sa ma acuze de paranoia, daca o sa povestesc toate astea terapeutei?...avocata stie, insa pana acum, el se da "cuminte"...dar "stille Wasser sind tief"...:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Jasmine, daca vrea sa vada fetele, sa vina in zona voastra si sa nu plece cu el. Asta daca spui ca ar fi in stare sa le scoata din tara vreodata. Alta solutie nu vad, tribunalul este normal sa-i dea dreptul sa isi vada fetele daca el plateste pensie alimentara.
Cristina, ce am scris de covrig a fost un exemplu pt ca mi.ai amintit de batonul cu mac Dar stii cum sant copiii, ceva gasesc ei de cumparat, dulce sau inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

jasmeen, imi pare rau ca tb sa treceti prin asta . Felicitari pt abiturient, bravo lui si bafta multa la facultate. Voiam doar sa scriu ca el nu poate face copiilor pasapoarte fara acordul tau, pe noi ne-a chemat la primarie pe amandoi sa semnam. Sau e altfel dupa divort? In rest nu te pot ajuta, iti tin pumnii sa terminati si sa va gasiti linistea.


monica, accentul nu era pe covrig si pe faptul ca mancarea nu si-o iau din banii de buzunar... cel putin pana acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Stiu ca au pachet si mananca la scoala mancare de pranz. Lucrez intr-o scoala, la cantina Dar ceva, ceva tot si-ar cumpara de afara daca ar avea bani. Al meu este mic, incepe scoala din septembrie. Deocamdata nu am idee cat va avea de buzunar

Mergi la inceput