Buna seara

Buna seara | Autor: DianaBiro

Link direct la acest mesaj

Va rog sa-mi raspunde-ti daca se poate; fetita mea ,valentina, a implinit 3 anisori pe 13 februarie. Are carii dentare la mao toti dintisorii,am inteles ca din mai multe motive,pe care nu le-am stiut la momentul potrivit (caria de biberon,lipsa de fluor ,calciu,etc.).Am fost cu ea la un consult stomatologic aici in Arad mai exact la Vivas Dent,unde i-a plombat cariile,pentru ca altceva mi s-a spus ca nu se mai poate face si mi s-a recomandat sa-i dau pastilute de fluor. Respectivele plombite i-au cazut dupa o saptamana aprox,cariile au revenit si eu nu mai stiu ce sa fac cu dintisorii ei caci e prea micuta. As vrea sa va intreb ce cantitate de fluor vigantoletten 1000 sa-i administrez si pentru cat timp , si calciu osteocare cu magneziu ,zinc si vitamina d 3 ,daca pot sa-i dau in acelasi timp cu fluorul si ce doza zilnica . Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Buna,
eu nu prea te pot ajuta cu medicatia (intreaba un medic).
Vreau sa iti spun ca si noi am avut probleme cu dintii ,mai intai cu incisivii,ne-a cazut smaltul si dupa au inceput sa se macine(cica ar fi boala secolului).Cand am vazut ca risca sa ramana fara incisivi am inceput sa mergem la stomatolog incepand cu varsta pe care o are si fetita ta...incet ,incet cu multa rabdare atat din partea mea ,cat si a d-nei doctor s-a obisnuit cu albinuta ,cu bondarelul si uite asa i-am sigilat,in speranta ca nu o sa-i afecteze vorbitul si ca va putea manca mai bine.A tinut sigilatul mult mai mult decat ne-am asteptat...acum avem 7 ani si i-am schimbat pe toti (ne creste ultimul incisiv)Acestia sunt in regula ,frumosi si incercam sa-i mentinem sanatosi ...in schimb maselutele sunt praf .Avem 6 plombe,un adevarat curcubeu(sunt colorate).
Eu nu i-am dat zymafluor deloc...pe vremea aceea am tot citit si intrebat chiar multi stomatologi (daca ei dau propriilor copii) ...parerile fiind impartite si pentru faptul ca nu am inceput de mititei am ales sa-i dau mai multe lactate .
Sunt convinsa caci cu o igiena riguroasa si vizite la stoma o data la 6 luni va fi bine.
Toate cele bune!

Mergi la inceput