Pot fi soacrele dragute?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Ema,
super soacra-ta . Ea nu e romanca asa ca nu ma mir. Si aici am vazut soacre din astea.

In Romania mamele de baieti se agata obsedant de baieti chiar si dupa ce se casatoresc . Aici e o relatie mult mai sanatoasa, la 18 ani deja se intreaba cand are de gand printisorul sa se mute de acasa .

Soacra-mea a facut o cadere nervoasa cand ne-am casatorit. Aveam amandoi 19 ani .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Bird, vezi ca se dezbat responsabilitatile mamelor de baieti si la topicul despre abuzul domestic.
Raman la opinia pe care am exprimat-o acolo, referirea asta generica la mame de baieti mi se pare deplasata si discriminatorie. Mai ales ca pare a fi facuta strict in baza experientei personale. Generalizarea e cel putin bizara.

Stim ca privite (prezentate?!?!) de acolo Australia e perfecta si din pacate Romania e nasoala rau insa ma indoiesc ca majoritatea mamelor de baieti din Romania sunt plecate cu pluta si o iau razna cand li se insoara baietii iar mamele din Australia sunt toate niste modele in ce priveste educatia baietilor si pregatirea lor pentru viata de familie.

Ca exista diferente culturale e una, dar sa generalizezi la modul asta nu e elegant deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

eu am avut o soacra ingrozitoare vro 7 ani ce putea sa faca femeia aia era dincolo de orice imaginatie am divortat si inca nu am scapat definitiv de ea gaseste ea sa mi trimita tot felul de mesaje

asa ca am ramas cu sechele imi doream un barbat orfan cand l am cunoscut pe barbata miu mi a zis: mama mea e deosebita nu se baga nu alea alea

cand a venit vremea sa ne cunoastem imi venea sa ma duc intr o padure e ok femeia probabil ca eu sunt aia cu probleme limitez cat se poate discutiile cu ea

ne vedem cam de doua ori pe an ultima data copila mea s a indragostit de bunica sa nu i venea sa creada ca are si ea bunica mi a zis:"asta e bunica mea!!! am bunica!!!! era fericita numa dupa ea a stat
asa ca mi am luat inima in dinti si am chemat o dupa ce intr o zi fiica mea statea pe balcon uitandu se catre aeroport si straga "bunicaaaaaa unde esti!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

Si eu sunt de acord cu Monabella: este nevoie ca socrele sa fie cat mai departe. Asa, cand stai cu soacra in casa sau stai in acelasi bloc este dificil pentru ca incearca sa-ti impuna mereu cate ceva. Sau i se pare ca esti o persoana straina venita asa dintr-o data pe capul ei si care trebuie sa se adapteze la regulile casei fara dreptul de a spune ceva despre aceste reguli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Bird, prima mea soacra e romanca get beget si asta nu a oprit-o sa fie o femeie extraordinara, cu mult bun simt pe care inca o admir si o iubesc foarte mult chiar daca nu mentin absolut nici o relatie cu fiul ei, fostul meu sot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Mama sotului meu e o femeie tare de treaba, foarte relaxata (prea relaxata, eu am impulsul de a pune mana pe o matura cand merg in vizita la ea si-s cam putoare de fel!).

E si amuzanta, dar numai involuntar, discutam despre muzica si flori si mi-a zis ca ale ei cresc numai cand e televizorul dat pe talk show-uri politice pentru ca sunt plante intelectuale.

Cu o saptamana inaintea nuntii m-a intrebat cum ma simt si eu i-am zis ca sunt cam trista si deprimata (mi-era dor de tara), la care ea m-a intrebat foarte serios daca m-a deprimat gandul la nunta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Soacra mea nr. 1 (de la prima mea casatorie) este o femeie exceptionala. O iubesc din toata inima si toata viata o sa ramana ca un fel de a doua mama pentru mine si in acelasi timp o buna prietena. E inteligenta, culta, deschisa la minte si foarte interesanta. Mare pacat ca fiul ei n-a fost la fel. Oricum, o sa ramana mereu in viata mea, n-as putea altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Soacra mea este exact invers este de o rautate iesita din comun, din nefericire,dar am invatat sa ii ingnor rautatile si sa merg mai departe.Bine ca nu stam in aceaisi casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Si la mine e la fel ca la Laura!
M-am impacat si cu fosta,suntem in relatzii foarte apropiate inca si ma impac si cu atualele!!!Daaaa...ca eu sunt mai cu motz...am 2 actuale soacre!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Wow, Andacos, asta e la fel de rar ca si castigatul la loz in plic! Bravo tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui S_Elena

Si eu sunt de acord cu Monabella: este nevoie ca socrele sa fie cat mai departe. Asa, cand stai cu soacra in casa sau stai in acelasi bloc este dificil pentru ca incearca sa-ti impuna mereu cate ceva. Sau i se pare ca esti o persoana straina venita asa dintr-o data pe capul ei si care trebuie sa se adapteze la regulile casei fara dreptul de a spune ceva despre aceste reguli.


Cand spui asta, ai in vedere toate soacrele, in general, sau numai soacrele de fete, sau si soacrele de baieti?

Te intreb, pentru ca eu si sotul meu am locuit timp de 4 ani in casa parintilor mei si chiar nu au fost deloc dificultati sau divergente si asta in conditiile in care eram cu mancarea la comun, foloseam aceeasi intrare in casa (desi existau 2), hainele se spalau la comun, etc.

Pe de alta parte, in ceea ce priveste adaptarea la regulile casei, mie mi se pare normal ca atata timp cat stau in casa altcuiva decat a mea, sa ma adaptez la regulile casei. pana la urma e casa altcuiva si nu e normal sa vin eu si dintr-odata sa incerc sa schimb tot, doar pentru ca regulile nu mi se potrivesc mie.

Cat timp am locuit in casa parintilor mei, eu am fost cea care, de vreo cateva ori m-am certat cu tatal meu, iar cand bombaneam furioasa impotriva lui, singura replica a sotului meu a fost "omul e in casa lui, ce vrei acuma?"

In privinta soacrei, ma inscriu si eu pe lista celor cu o soacra tare de treaba. Si socru la fel. Vorbesc cu soacra-mea la telefon cate o jumatate de ora (daca suna ea, ma suna direct pe mine nu pe fiu-su) despre multe chestii, iar in zece ani de cand ne stim nu ne-am certat deloc. Chiar daca nu am fost de acord cu toate ideile si sfaturile ei, cu un pic de diplomatie, am reusit sa evitam conflictele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelei_19

Soacra mea nr. 1 (de la prima mea casatorie) este o femeie exceptionala. O iubesc din toata inima si toata viata o sa ramana ca un fel de a doua mama pentru mine si in acelasi timp o buna prietena. E inteligenta, culta, deschisa la minte si foarte interesanta. Mare pacat ca fiul ei n-a fost la fel. Oricum, o sa ramana mereu in viata mea, n-as putea altfel.


As da o mie de like-uri mesajului tau,pentru ca reflecta exact si situatzia mea!

Imi pare asa de rau ca soacra mea (fosta)e bolnava,mi-a transmis la umtimul telefonat,desi asta vara arata tare bine!Ii doresc sa-si revina cit mai repede posibil!

Dana

Mergi la inceput