Bebe isi iubeste mai mult tatal decat pe mine

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Si al meu e disperat dupa taica/sau. Au ei doi momentele lor in care eu nu am loc. Si imi zice in fata, tipa la mine sa plec, ma impinge. Dar zau daca ma simt data la o parte. Profit si mai respir si eu, cum a zis Marius. si ma bucur ca au o relatie frumoasa si ca nu am probleme daca ii las singuri.

Finn Constantine 15.10.2009 si 30+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angie.C spune:

Citat:
citat din mesajul lui ceatza05

Buna,

Sper sa gasesc pe acest forum persoane dispuse sa-mi dea un sfat, sau macar o parere.
Am un baietel de 1 an si 7 luni care a reusit aseara sa ma faca sa plang aiurea de tot. Mi se pare ca il iubeste pe tati mai mult. Cand venim amandoi de la servici il cauta pe tati si daca intru eu prima in casa plange si se uita dupa el.
Aseara a fugit de la mine din brate dupa tata, a deschis o usa si mi-a trantit mie alta usa in fatza cand incercam sa-l ajung din urma, doar ca sa ramana el singur cu tati intr-o camera.
Sunt o mama normala la cap, nici unul din noi nu tipa, nu ne certam, nu l-am batut sau i-am facut ceva. Am stat cu el acasa 1 an si 3 luni, l-am alapatat cat a vrut pana la 1 an.
Cand lipseste tati si suntem singuri, sau cu alte persoane, eu devin marea lui dragoste. Cand apare tata.. eu devin obiect de mobilier.



:), as putea zice ca sunt in aceasi oala cu tine. Pustiul meu are fix aceeasi varsta, a inceput sa zica mama pe la vreo 5 luni, dar apoi pana acum o luna numai tata a zis. Cand sotul pleaca, vine de la serviciu, plange sau ii sare in brate. Cand plec eu sau vin, nici o reactie, aprca nici nu as exista. dar nu disper, desi intr-o perioada eram necajita ca nu-mi zice mama. Insa stiu ca ma iubeste, vine si ma pupa,ma mangaie, uneori ma strange in brate. Desi l-ar calari pe sot non-stop. Te iubeste cu siguranta, dar poate unde a stat cu tine mult timp acasa, e obinuit sa planga si sa cera mai mult la cel caruia i-a simtit lipsa. manifesta-ti dragostea fata de el in continuare si nu fi geloasa pe iubirea fata de tatal lui, e singur sfat pe care ti-l pot da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Relax! Exact cum spune Marius, profita de situatie si respira. In curand apare renumitul complex al renumitului Oedip si o sa fii in centrul atentiei. Dar perioada de acum, cand e plasture pe tat-su, o sa-si spuna cuvantul si va aduce echilibru in relatia dintre voi 3. Pe scurt, scoate-ti din cap ideea ca-l iubeste mai mult pe tati. Va iubeste pe amandoi la fel, doar manifestarile oscileaza si difera si, daca stai sa te gandesti f bine, si noi, astia mari suntem la fel.

Vorbesc din experienta, si Vizigotu-mi a avut o perioada de genul asta, cand nu voia sa doarma decat cu tati (vai ce bine a fost, eram boier, dormeam singura, ma odihneam la greu ). Acum isi aduce cu maxim drag aminte de perioada aia cand "stii, eu dormeam cu tati, si ne trezeam inaintea ta si faceam paine prajita cu unt moale, si tu veneai in bucatarie fix cand era gata si painea si ceaiul si cafeaua si mamaaaa, ce bune mai erau!!!"

Habar n-am de ce i-a ramas in cap fix acest mic dejun pregatit de ei inainte sa ma trezesc eu, am povestit doar ca sa exemplific ca au perioade si perioade, dar daca atmosfera din familie e una confortabila, fiecare perioada ramane in amintirea copiilor cu farmecul ei.

Asa ca, nu-ti face griji!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Cred ca trebuia sa ma pun si eu pe plans aseara cand baietelul meu de 3.8 ani mi-a zis sa plec din dormitorul lui cand se juca cu tasu Si sa-l fi vazut aseara cum imi arata cu degetul spre usa sa o inchid dupa mine spre iesire
Juniorul nostru a facut exact invers la varsta de 1.7 ani, ma vroia numai pe mine, si fugea de tasu.
Acu s-a schimbat foaia, cum vine sotul acasa uita ca exist, si sincer pe mine chiar ma bucura, spre disperarea sotului cateodata cand are treaba la calculator si asta micu trage de el cu hai sa ne jucam.
Azi de pilda la luat tasu pe junior si la dus la ski, si bineinteles ca mi-a zis de vreo 4 ori bye mami, sa fie el sigur ca eu raman acasa si doar ei barbatii se duc la distractie .
Mie chiar imi convine, am timp liber pt ce doresc sa fac fara sa fiu mereu ochii si urechile dupa junior.
Daca sotul tau e dispus sa stea cu baiatul cateva ore, planifica ceva pt tine, fa ce-ti place, zi mersi ca ai cateva momente doar pt tine.
Sanatate multa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Baietelul meu este un mic Oedip, lipit de mine, e "mon amoureux", declara si el ca ma iubeste cat toate planetele etc. A avut momente de respingere foarte clara a tatalui, cand i-a spus ca mai bine sa dispara , sa ramana el singur cu mami. Asta desi tatal este foarte prezent in viata lui, a avut mereu grija de el, de la scutece pana la stat cu el la boli. Petrecem muuult timp in trei, nu am facut niciodata vacantele separat, nu avem bunici care sa ne ia copilul de pe cap cand vrem sa stam singuri, deci chiar pot spune ca am fost mereu o familie "unita", ca altfel oricum nu aveam cum.

Si totusi ... preferinta e clara. Eu mereu am insistat pe rolul tatalui in familie, cand il respingea (verbal, destul de dur) ii explicam amandoi cat de bine ne este sa avem un tati care are grija de noi chiar cand nu suntem impreuna, cat de mult noi trei suntem o familie care se iubeste si cum toti ne iubim intre noi, toti trei, fara discriminare Nu stiu ce a simtit sotul meu in momentele de respingere, cert este ca nu s-a lasat niciodata afectat si evident stie ca asa sunt copiii, cu fazele lor.

Ce am remarcat insa - de la o vreme eu sunt un pic "gretzoasa" si obosita din cauza noii sarcini si nu mai am disponibilitatea pe care o aveam inainte fata de pitic ... iar tatal a preluat mai toate activitatile mele de seara - ei bine, s-a apropiat incredibil de el, au momentele lor, ii vad mult mai deschisi, Robert se lumineaza cand il vede si cred ca in curand o sa o dea in extrema cealalta Ieri a stat cu mine acasa si o jumatate de zi a plans de dorul lui tati (!!!!) ceea ce m-a uimit, pentru ca inainte nu facea asta. Mai nou vine la noi in pat si se lipeste de tati, pe mine ma lasa sa respir - poate este si pentru ca stie ca imi este rau si trebuie sa aiba grija de mine, sau poate ca efectiv este intr-o perioada in care il regaseste pe taticul lui. oricum mie imi place mult ca se apropie de el, deja au inceput sa iasa amandoi, intre baieti (o piscina mica, un shopping de baieti) si mi se pare minunat, asta trebuie sa se intample.

Ideea este ca astia mici trec prin multe faze, o sa vezi ca situatia va evolua - in orice caz nu are legatura cu capacitatea ta de a fi o mama buna etc; Nu trebuie sa te simti vinovata, ti-au explicat fetele ce si cum. Cat despre gelozia ta, te inteleg ca exista, dar incearca sa o controlezi

Simona, mami de Robert si nu numai... S-a dat comanda si de un carucior ROZ (9+)

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Eu zic sa profiti de ocazie si sa respiri. Ma gandesc ca am citit atatea mesaje de la mamici de genul "sunt epuizata... daca o jumatate de zi ar sta si cu...in afara de mine, doar cat sa... ar fi minunat".

Deci... respira.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa



Jumatate de zi? Hah! Aseara m-am pus in pat si Victoria vroia sa manance. Aveam impresia ca nu ma mai tin genunchii de oboseala. I-am spus sa mearga cu Daddy sa manance, ca eu ma culc si apoi sa vina incetisor in pat sa nu ma trezeasca. A venit in bucatarie cu Daddy, dar tot la 2 minute venea sa ma pupe :) normal ca nu am adormit pana nu a terminat ea de mancat si a venit in pat. Deci, uneori cerem juma de ora, nu juma de zi Nici la joaca nu vrea numai cu el, daca suntem in casa. Sta numai cu el daca iasa la plimbare, in rest sta calare pe mine

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Mama, ce povestesti tu e si povestea noastra..adica cum intra taty pe usa de la munca cum sarea in gatul lui..nu il lasa sa se dezbrace..nimik..In continuare sunt ff apropiati si acum ma bucur (recunosc ca am plans si eu )..Acum de cand am inceput serviciul a devenit brusc atasat si de mine..adica seara cand ajung ii da ignore lui tac-su ca sa stea exclusiv cu mine..uneori sunt ff obosita si mi-as mai dori sa mai stea si cu tati..dar e imposibil..a, si uraste sa ne vada imbratisati..sau sa ne luam de mana incepe sa tipe si trage de noi..adica numai pe el trebuie sa-l iubim..noi mai facem asta ca sa ii vedem reactia..pt ca e una absolut spontana si indiferent de cat de absorbit ar fi de o activitate, daca ne vede de mana vine urgent sa ne desparta..e ff simpatic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoniqueSta spune:

Deh, tatii, cireasa de pe tort...:-)

La fel si baietelul meu: il ADORA pe tati.

Simt ca ma iubeste, ca are nevoie de mine, cand se intampla sa fiu plecata la magazin si sa stea el cu tati, zambeste cu gura pana la urechi cand ma vede inapoi. In schimb, cand ajunge tati acasa de la serviciu, ce tipete de bucurie si alergatura la usa.

Pe mine ce m-a deranjat mai tare la inceput e ca vroiam sa am eu momentele mele cu iubirea mea mica, dar sotul si el intre noi! Am inteles ca sotul meu vrea mereu sa fie opusul tatalui sau, care nu a fost deloc implicat in viata copiilor lui, si cred ca are tendinta sa exagereze putin!

Acuma se joaca foarte mult impreuna si mie imi place sa citesc enorm, asa ca orice ocazie prind, citesc si ma mai uit la ei cum se harjonesc.

Accept si eu situatia, pentru ca oricum mai tarziu, tot de mama va fi atasat hi hi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Si eu am avut momentele mele de gelozie, mi-au trecut in schimb cand in perioada sarbatorilor de iarna mi-am luat concediu si iubita mea de numai 1 an si 7 luni venea la mine si ma pupa unde apuca. Trebuia sa fiu atenta, cred ca si pe pantofi m-ar fi pupat. Atunci mi-am dat seama ca ma iubeste si pe mine si m-am gandit ca poate a fost o revolta, probabil faptul ca am plecat la serviciu in septembrie si am last-o cu buni a deranjat-o.
Cand am stat din nou cu ea ca inainte schimbare totala de comportament si de atunci asa a ramas, ne iubeste pe amandoi si isi manifesta dragostea intr-adevar diferit, dar la fel de intens fata de amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Buna! Nu sunt experta, al meu inca prea micut ca sa aiba preferinte intre mine si tati dar am observat comportamentul asta la nepoteii mei. Il "preferau" pe tati pentru ca tati doar se joaca cu copiii in putinul timp pe care il petrec impreuna in timp ce mami ii pune sa faca lucruri care uneori nu le plac: sa manace cand ei vor sa se joace, sa doarma cand nu au chef, iar mami nu are timp sa se joace mereu cand vor copiii, mai trebuie sa gateasca, sa faca curat, etc...

Mergi la inceput