Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (50)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Salutare!

Sanatate piticilor bolnavi!

Crisspy, multa sanatate. Vad ca noi trecem prin aceleasi situatii. Eu ii am pe amandoi varza acum. Andrei cu tuse de o saptamana si febra de 4 zile si Emma cu febra de 3 zile, plina de mucisori, tuse latratoare (pana vomita mucisori galbui), fara voce, congestionata, cu ochisorii curgand....Am fost azi cu amandoi la dr. si e virus. Nu avem ce face decat sa asteptam sa treaca. Nici Emma nu mananca solid nimic si abia suge ca nu poate respira. Am sanii plini, semn ca nu suge cat suge ea de obicei. Of! Important e sa ii tinem hidratati.

Pt. iritatii la fundulet noi am folosit bepanthen, creme cu zinc si bai cu bicarbonat de sodiu.

Fug la bolnaviori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

La TV e meci. Responsabilitatea culcarii lui Alex a fost 100% a mea. Mi-e drag de mor cand il asez in patut, il pup, ii spun somn usor, el incepe sa se joace cu manutzele si adoarme.
In seara asta nu a vrut asa. Dupa vreo 15 minute de stat in patut, a scancit si am fugit la el. Era in picioruse, ma astepta. L-am luat pe umar, crezand ca vrea sa mai ragaie.
Si el, mititelul, s-a lasat in jos, a bagat nasucul la pieptul meu, s-a lasat lin pe o parte. L-am intrebat daca vrea sa il adomr in brate :). Si el a inchis ochisorii lui frumosi si a adormit. In 5 secunde.
Si imi e la la fel de drag, atat de drag, cand imi cere, in felul lui scump si dulce, sa il tin in brate, sa il alin si sa il alint.
V-am spus ca mor de drag? :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

corry, multumesc de intrebare.
iustin este un copil extraordinar (parca special l a lasat dzeu asa unde a patimit destul in burtica).:)
e cuminte, plange extrem de rar si doar din motive gen foame, sau burtica sau oboseala mare.
papa tot ce ii dau.
are un program de somn f ordonat, in sensul ca mi doarme in continuare 10 ore pe noapte si dupa amiaza 2 ore.
a devenit argint viu, este ff activ si agil, pune mana pe orice, apuca, desurubeaza orice apuca, dc nu l tin bine e in stare sa mi ia totul de pe masa si sa darame.
"vorbeste pe o mie de tonalitati", nu spune inca mama, doar da da, baba, che, ghe acu abu, abae...
merge de-a busilea in spate, nu in fata, nu stiu cum reuseste.. se agata de orice pt a se ridica.
rade tot timpul. e un copil extrem de vesel.
s-a ingrasat ca un purcel pt ca mananca tot ce ii dau si in continuare 5 mese de lapte a cate 200 ml de LP. motiv pentru care ii pica capul de la ce falci a facut.

cam atat nou despre el.


iustin ce face?
matei ce face?

_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

La TV e meci. Responsabilitatea culcarii lui Alex a fost 100% a mea. Mi-e drag de mor cand il asez in patut, il pup, ii spun somn usor, el incepe sa se joace cu manutzele si adoarme.
In seara asta nu a vrut asa. Dupa vreo 15 minute de stat in patut, a scancit si am fugit la el. Era in picioruse, ma astepta. L-am luat pe umar, crezand ca vrea sa mai ragaie.
Si el, mititelul, s-a lasat in jos, a bagat nasucul la pieptul meu, s-a lasat lin pe o parte. L-am intrebat daca vrea sa il adomr in brate :). Si el a inchis ochisorii lui frumosi si a adormit. In 5 secunde.
Si imi e la la fel de drag, atat de drag, cand imi cere, in felul lui scump si dulce, sa il tin in brate, sa il alin si sa il alint.
V-am spus ca mor de drag? :D

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.


nu ne ai spus, dar noi stim... suntem ca si tine, topite si iremediabil indragostite de orice gest al lor.

_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Laura,Ramona tare frumos povestiti despre puii vostri!

...si toate suntem topite dupa ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenna spune:

va fac o cafeluta si o tin calda sa o savurati dimi cand va treziti

Legat de constipatie:si noi am avut una urata la inceputul diversificarii exact asa cum o descrii tuMiha se scremea saracul si plangea de mi se rupea sufletul si abia daca iesea cate o ,,cacareaza,,tare tare,a durat cam 2 zile pana s a eliberat(el s a constipat de la banana)de atunci nu i mai dau banana fara para si nu am mai avut probleme ,sper din suflet sa treaca si la voi cei care va confruntati cu aceasta prob cat mai repede multi la bebici
legat de iritatii: am mai spus si David s a confruntat cu una urata cca 1 LUNA JUMATE 2 i am dat cu tot felul de creme si nimic nu avea efect asa ca am fost la un medic dermatolog pediatru mi a prescris o solutie pe care au preparat o in farmacie si dupa fiecare schimbare de scutec spalat cu apa in care ii puneam bicarbonat,in cateva zile i a trecut vazand cu ochii,de atunci eu il spal la fiecare schimbare de scutec iar servetelele umede decat in cazuri exceptionale,vizite etc,asa ca parerea mea e ca ar trebui sa consultati un dermatolog
despre noi:s a facut un nazdravan nu mai are stare deloc,se plictiseste repede de un loc o jucasrie asa ca mami e in priza si la datorie pt tot ce ii trebuie ,mai nou daca il pun in carut s au in scaunelul de la masuta ridica de fund in sus si igneste de parca il arde,asa ca atunci cand e treaz nu prea pot face nimic dar recuperez can doarme ca el doarme ziua cam la 2 h 2 h jumate cate o ora ,doua,
Parere voi ce ziceti ar fi prea devreme daca as lua un premergator sa l mai pun cate 10 15 min pe zi ?
hai ca m am intins cat o zi de post,urez multa sanatate celor care sunt bolnaviori si celor care au probleme cu constipatia iritatiile etc..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenna spune:

L multe lunite LUCA TUDOR de Navicula

off topic,eu sunt tare suparata ca azi mi s a rupt un dinte adica fata ca partea din sdpate am rupt o cand eram gravi ,intr un miez de nuca, nu a cazut dar am simtit cand a trosnit si acum se si misca of si nu am nici un chef sa merg la dentist ca imi e frica,chiar daca stiu ca nu ma doare eu am oroare de ace, injectii si toate cele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue
iustin ce face?
matei ce face?

_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)






Si ai mei cam tot la fel.
Inca nu au zis "mama"clar, dar chiraie in toate felurile, dau cu spatele, agata tot (in special ce nu trebuie:telecomanda, telefoane, servetele umede)
Matei, merge de-a busilea, cam 80% (de obicei vine in nas).
Iustin, doar se ridica in patru labute, dar nu avanseaza prea mult...In rest, rostogoliri pe toate partile.
La mancare nu ma plang, nu sunt mofturosi deloc, doar ca nu le mai place atat de mult laptele.
Ziua papa cam asa:
06.00 LP (150 ml)
10.00 fructe cu cereale+ LP (60-90ml)
14.00 piure de legume+-carnita sau ou +LP (60-90 ml)
18.00 dovleac copt cu biscuiti +LP (60-90ml)
21.30 LP cu cereale (210 ml)
02.00 LP (150 ml).
Ei nu sunt f grasi, sunt "in grafic" (8 kg).
Avem si cate 2 dintisori.
Cam atat....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

La TV e meci. Responsabilitatea culcarii lui Alex a fost 100% a mea. Mi-e drag de mor cand il asez in patut, il pup, ii spun somn usor, el incepe sa se joace cu manutzele si adoarme.
In seara asta nu a vrut asa. Dupa vreo 15 minute de stat in patut, a scancit si am fugit la el. Era in picioruse, ma astepta. L-am luat pe umar, crezand ca vrea sa mai ragaie.
Si el, mititelul, s-a lasat in jos, a bagat nasucul la pieptul meu, s-a lasat lin pe o parte. L-am intrebat daca vrea sa il adomr in brate :). Si el a inchis ochisorii lui frumosi si a adormit. In 5 secunde.
Si imi e la la fel de drag, atat de drag, cand imi cere, in felul lui scump si dulce, sa il tin in brate, sa il alin si sa il alint.
V-am spus ca mor de drag? :D

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.



NU, dar poti sa ne spui



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Morenna multumesc de urarile anticipate, dar astazi il sarbatorim pe Stefan de V_Florina. La multe lunite scumpule sa cresti mare sa fi sanatos si sa mananci tot ce-ti da mamica (nu ca Luca )


Mergi la inceput