contract pagubos

contract pagubos | Autor: adialex

Link direct la acest mesaj

Buna! am nevoie de niste sfaturi de la voi in urmatoarea speta, poate ma ajutati :
- anul trecut am fost in proces cu cineva(firma) pentru ca isi construise o fabrica pe o suprafata destul de mare dintr-un teren de-al meu; cand eram aproape sa castig, imi propune sa imi cumpere tot terenul,ne intelegem, singura lui conditie era plata in rate timp de un an(suma era destul de mare si nu avea cum sa o plateasca toata ); facem acte, si in decembrie imi vireaza prima rata; in contract se specifica sa se faca plata in fiecare luna la o anumita data ;
-din ianuarie nu a mai platit nicio rata; clauzele in contract ar fi urmatoarele: in cazul neplatii consecutive a trei rate, eu il pot actiona in instanta pentru a-mi cere terenul inapoi sau pot cere respectarea contractului; avocatul meu tot incearca sa dea de el, dar nu mai reuseste; a vorbit cu cineva de la firma respectiva si ei tot zic ca vor face plata, dar nu cred;
-ce sanse am in aceasta situatie? cat poate dura un asfel de proces? mentionez ca vanzarea s-a facut pe persoana fizica si nu pe firma;
-ma intereseaza in mod special cat ma poate plimba prin tribunale si cum il poate obliga pe el persoana fizica sa respecte contractul.
multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Actionare in instanta - proces civil - dureaza mult si bine.
Ai vandut catre persoana fizica sa inteleg? Adica virgula cumparatorul e persoana fizica?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

da, terenul l-a cumparat pentru el, nu pe firma; asta ma ingrijoreaza, ca nu stiu cum il poate obliga sa plateasca;
de ce ar dura asa de mult? e un act notarial legal, ce se mai poate cere in instanta?

Mergi la inceput