Fiv cu Dr. Dragos Albu 56

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

miruna,multumesc de raspunsdr albu mi-a zis in decembrie cand am fost la el sa fac toate investigatiile,apoi ne vedem.sa vedem daca facem IA.intre timp au iesit la iveala problemele sotului...deci cred ca o sa le fac.daca oi avea ceva,sper ca nu,macar eu, sa primesc tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Buna fetelor! Ma numesc Andreea, si va urmaresc de mult, insa nu am considerat ca am dreptul sa impart pareri cu voi, asta pana ieri, cand am aflat ca azoospermia noastra este una obstructiva.
In cel mult 2 sapt. sper sa avem o punctie care sa ne spuna ca avem gigei petru fiv cu ICSI pe care vreau sa-l facem la dr. Albu.
Eu nu am avut niciun consult la acest dr. insa m-am hotarat pt. aceasta clinica intrucat dr. care ne-a descoperit cauza azoospermiei este de acolo, dr. Mihalca, endocrinolog.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Si voiam sa va intrem daca din experienta voastra considerati ca unui fiv icsi ii cresc sansele de reusita in cazul meu, varsta 28,5 ani si fara probleme medicale depistate pana in prezent, adica am facut analizele doar asa generale, ovare sunt in regula, uterul la fel, am ovulatie confirmata ecografic si prin grafic temperatura bazala, am trompele permeabile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica28 spune:

Mirela ,am rasfoit putin capitolele vechi....... f vechi ........dupa timpul in care tu inca erai in focurile fiv-ului ,si am retinut ca tu ai baut pe perioada schemei fiv ceai de cretisoara ,crezi ca te-a ajutat cu ceva asta, ma bate gindul sa incep sa beau si eu si as vrea o parere !

Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
4 INSEMINARI ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI,O INSEMINARE REUSITA IN IUNIE 2011,OPRITA SI ACEASTA SARCINA DIN EVOLUTIE LA 9 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Va urma FIV in februarie.

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

velvet, eu am facut analizele de trombofilie o singura data. e suficient pentru ca odata ce iti este stabilit profilul ca sa zic asa, nu se prea mai poate schimba mare lucru. ce s-ar putea sa repeti tu nu va mai costa atat de mult (vezi ce mai discutam noi despre factor anti fx, coalgulare, doza clexane etc.) dar asta numai in cazul in care esti "dovedita" cu vreo gena mutanta.

angi, durerea de mijloc poate fi si de la o raceala... daca nu e foarte puternica, stai cumintica la caldurica, infasoara-te cu ceva si nu intra in panica.
si da, eu am baut ceai de cretisoara si imi place sa cred ca si-a adus si acesta doza lui de contributie la reusita sarcinii mele.

vreau bebel, bine ai venit printre noi si sa de Domnul sa iti indeplinesti cat mai repede visul!


18 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

multumesc mult fetelor!luni mai merg la control si pres ca atunci va decide cand sa aca transferul!sambata va fi a 14 a zi!deocamdata #305;au numa#305; estrofem 3 pe zi ,vitaminele si clexane de 0,4 care mi se pare putin avand in vedere ca am vreo 70 si ceva de kg si mai si pipez cateva tigari pe zi!cand treb sa fac antifxa acela?inainte de transfer si dupa? dupa transfer a cata zi?Va multumesc inca o data ptr ca mi sunteti alaturi!Cat de curand sa ne vedem toate cu burtici s#305; apo#305; cu bebeii in brate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

MBK, tine-ne la curent!
nu stiu cum procedeaza fetele cu anti fx. la mine a fost nevoie sa il fac dupa ET, cand deja mi se confirmase sarcina... vorbeste cu docotorul si vezi ce zice si el. tin pumnii!



18 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica28 spune:

Alilumi cite cani de ceai de cretisoara ai baut pe zi ?

Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
4 INSEMINARI ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI,O INSEMINARE REUSITA IN IUNIE 2011,OPRITA SI ACEASTA SARCINA DIN EVOLUTIE LA 9 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Va urma FIV in februarie.

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Citat:
citat din mesajul lui vreau_bebel

Buna fetelor! Ma numesc Andreea, si va urmaresc de mult, insa nu am considerat ca am dreptul sa impart pareri cu voi, asta pana ieri, cand am aflat ca azoospermia noastra este una obstructiva.
In cel mult 2 sapt. sper sa avem o punctie care sa ne spuna ca avem gigei petru fiv cu ICSI pe care vreau sa-l facem la dr. Albu.
Eu nu am avut niciun consult la acest dr. insa m-am hotarat pt. aceasta clinica intrucat dr. care ne-a descoperit cauza azoospermiei este de acolo, dr. Mihalca, endocrinolog.
Va pup!



Buna,


Nu scriu eu prea des dar citesc in fiecare zi ce au mai facut fetele. Sotul meu avea un diagnostic destul de asemanator cu al sotului tau, dat tot de dr Mihalca. La spermograma dinaintea punctiei mai avea 19 gigei buni pe campul steril. Eu nu aveam nimic, sanatoasa tun. Am avut o consultatie cu dr Mihalca si dr Albu si ne-au explicat ca un fiv cu icsi este singura noastra solutie si ne-au mai spus ca faptul ca eu sunt sanatoasa tun si varsta ne vor ajuta foarte mult. Si asa a fost acum asteptam 2 minuni. Luni cand mergem la morfetala de trimestul 2 speram sa nu mai fie timizi si sa ne arate si sexul.

Mirela ce date iti trebuiesc de la mine ca sa ma adaugi la listuta cu gravidute?

Poop fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Multumesc ca m-ati primit in grupul vostru!
Alilumi, spune-mi te rog, cam cat dureaza toata procedura, tratamentul plus fivul in sine? Se tine cont de ciclul natural sau se schiba cu totul cursul lui?
Pentru ce ai luat ceaiul de cretisoara? Ce actiune are asupra unei eventuale sarcini?

Mergi la inceput