Carti de munca aflate la angajator

Carti de munca aflate la angajator | Autor: foxy_lady

Link direct la acest mesaj

cartea mea de munca se afla la angajator. De cand am inteles ca trebuie scanata, am tot insistat pe langa angajator ca sa ma asigur ca nu se va pierde. Mi s-a spus in repetete randuri ca e la scanat. Inteleg ca acel proces s-a incheiat totusi, dar cartea mea de munca tot nu stiu unde e. As vrea sa stiu daca angajatorul nu e obligat sa recupereze cartea de munca si sa mi-o restituie? Sunt ingrijorata in primul rand pt ca angajatorul s-ar putea sa intre in curand in insolventa sau sa declanseze procedura de faliment. In plus daca firma dispare, angajatorul e obligat sa-mi incheie contractul de munca si sa-mi dea o dovada a perioadei in care am fost angajata, nu?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De ce nu mergi la casa de pensii si cartea de identitate si
afli imediat daca este acolo sau nu pe baza de CNP.
Da are obligatia sa elbereze nu doar dovada ci toate datele privind perioada de munca desfasurata de cand pana cand cu ce salariu cu ce sporuri deci tot.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foxy_lady spune:

Marius,
Multumesc pentru raspuns. Eu nu mai sunt in tara in momentul de fata iar alor mei e complicat sa le trimit procura pt a ma reprezenta la casa de pensii. Sunt batrani, locuiesc in alt oras...vroiam doar sa stiu daca legislatia in vigoare il obliga pe angajator sa returneze cartile de munca care i-au fost incredintate in momentul angajarii.
E in interesul meu sa-mi recuperez actul, dar nu inteleg de ce devine problema mea sa ma lupt cu o tanti de la un ghiseu de la casa de pensii ca sa-mi caute un document despre care habar n-am nici cand a fost depus, nici pe unde a ajuns in urma celor "n"spe scanari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu au obligatia aceasta. Este sarcina posesorului de a solicita actul.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Buna...
Sa inteleg ca inca esti angajata la aceasta firma?
Cartile de munca " nu mai exista" ,daca inca esti angajata la firma,,ai scris ca inca nu ti s-a incheiat contractul de munca deci presupun ca inca esti angajata ia legatura cu ITM ( inspectoratul teritorial de munca ) cauta pe net si vezi sucursala ,de obicei au 1,2 in judet.
Suna spune-le "povestea" si vezi ce te sfatuiesc.
E posibil nici sa nu iti mai trebuiasaca cartea o data ce esti bagata in noul sistem de date, ei pot verifica usor lucrul acesta dupa CNP.
Cand existau cartile de munca angajatorii mici( sub 10 angajati daca nu ma insel ) erau obligati sa le tina la ei .
Angajatorii( mari , mici ) sunt obligati lunar sa depuna state de plata la ITM.
Cred ca merge si prin mail sa ei legatura cu ei ...
O seara buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu se mai depune la ITM nimic. Toate relatiile contractuale se declara on line prin aplicatia REVISAL pe baza de username si parola.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Buna .
CORECT...acum unii angajatori pot transmite onlline prin programul ERVISAL evidenta salariatilor,unii pe suport electonic depinde...dar tot la ITM
Deci tot ITM-ul are evidenta tuturor salariatilor.


ITM online


Inspectia Muncii pune la dispozitia angajatorilor o aplicatie online pentru transmiterea registrului general de evidenta a salariatilor in format electronic si pentru depunerea declaratiilor fiscale. Acest portal vine in sprijinul angajatorilor care au acces la Internet si care vor sa foloseasca o modalitate moderna si eficienta de lucru cu Inspectoratul Teritorial de Munca.



Seara buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Gresit. ITM face doar serviciul acesta -deocmadata- pentru firmele care nu au acces la internet. ITM nu mai preia nici un document de la angajatori de multa vreme. Este obligatia firmelor sa utilizeze aplicatia REVISAL care este OBLIGATORIE. Nu mai exista alta modalitate legala. Ca depui de la sediu firmei sau de la ITM tot pe baza de user name si parola. Nimeni nu mai preia nimic decat electronic.
A nu se confunda ITM cu serviciul de Inspectie a Muncii.

Gresita si informatia cu depunerea declaratiilor fiscale. Acestea se depun tot doar on line pe baza de semnatura electronica autentificata(inregistrata la organismul fiscal) si nu au nici o legatura nici cu ITM nici cu Inspectoratul de munca. Procedura tine de Administratia fiscala.

"Deci tot ITM-ul are evidenta tuturor salariatilor."
Gresit. ITM are doar acces electronic la aceasta evidenta centralizata pentru a-si desfasura activitatea curenta nu mai tine nici o evidenta de aproape un an.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Disparitia carnetelor de munca nu inseamna ca nu mai exista contracte individuale de munca. Compania va inregistra noul angajat in registrul de evidenta a salariatilor cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza.
Totul se va desfasura prin prisma acestui program REVISAL care gestioneaza baza de date.

In conditiile in care, la noul job nu trebuie sa mai prezinti carte de munca/adeverinta de vechime, angajatorul nu iti va cunoaste istoricul profesional. Daca doreste sa afle detalii cu privire la fostele tale locuri de munca (angajator, salariu, perioada de angajare, motivul incetarii raporturilor de munca) va putea face o cerere scrisa catre Inspectoratul Teritorial de Munca (ITM). Totodata, si tu poti verifica daca contractul individual de munca a fost inregistrat prin solicitarea angajatorului a unei copii a registrului de salariati, prin verificarea contului de la Casa de Pensii sau printr-o cerere la ITM.

Deci se poate interesa ori la Casa de pensii ori la ITM.
Eu sa fiu in locul doamnei asi formula un mail si l-asi trimite la Casa Pensii si ITM si asi astepta sa vad ce imi raspunde fiecare ,asi telefona la amandoua asi vorbi si de undeva trebuie sa o lamureasca .
Eu prefer ITM-ul ,cel putin la noi sunt f. comunicativi , nu mi se par asa aglomerati am rezolvat multe " probleme " prin fax telefon ,mail
Cei de la Pensii sunt fff aglomerati si de obicei cand aud de persoane angajate te trimit la angajator sau ITM ..cel putin in zona noastra
Important ca din toate informatiile doamna sa isi poata rezolva problema
O zi buna
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Tot ce ai afirmat acum este corect. Insa informatiile precedente erau gresite.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput