Gradinite sector 3 zona Dristor

Gradinite sector 3 zona Dristor | Autor: Camelya_m

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Sunt mama unei fetite de 2 ani si 3 luni si sunt interesata de gradinitele din zona Dristor. Ma poate ajuta cineva cu raspunsuri la intrebari de genul:
Care este cea mai "buna" gradinita dpdv al educatiei, curateniei, comunicare?
Care mai sunt preturile si spaga pentru inscrieri?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

Buna,
stiu de Castelul Fermecat de pe Drumul Murgului, am auzit de bine de ea, este particulara dar nu foarte scumpa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Buna,

Eu iti pot recomanda din toata inima gradinita Kidtime, e undeva aproape de P-ta Muncii, intre Baba-Novac si Muncii, crede-ma merita toti banii. Eu am dus baietelul acolo inca de cand avea 1 an si 4 luni si s-a acomodat extrem de repede. Au bucatarie proprie, sunt intr-o locatie noua toamna 2010, vila impecabila, curata tot ce vrei. Educatoarele sunt de exceptie, copilul meu cel mofturos si care acasa nu-l convingeam sa faca nimic, la 1 an di 8 luni deja manca singur, se spala pe maini si pe dinti singur si se joaca frumos cu jucariile, canta, de toate. Se vede imediat cat de mult se implica personalul. Gradinita este acreditata, bucataria si mancarea sunt inspectate, poti avea toata increderea. Plus ca toata povestea este o afacere de familie facuta din dragoste pentru copii nu ca o afacere din care sa scoata bani (asa cum am vazut multe gradinite). Eu am vizitat circa 20 de gradi din zona Dristor inainte sa aleg si asta a fost singura de departe cea mai buna. bine, pot recunoaste ca am avut si limitarea faptului ca anumite gradi nu primeau copii asa mici (1an si 4 luni). Din luna Noiembrie noi ne-am mutat undeva la 11 km distanta de gradi si continui sa aduc copilul acolo cu orice pret. Din nefericire la un moment dat o sa il retrag sa il mut langa casa dar vreau sa aman momentul cat pot de mult pentru ca el e foarte fericit acolo. Intra fugind si alergand la copii! Si am vazut mai multi dintre copii de acolo, mai ales cei din grupa mini cerand parintilor sa ii mai lase un pic la gradi , ceea ce e mai rar, de regula copii plang si fac nazuri la aducere si despartirea de mama si nu la plecare si despartirea de gradi.
Sistemul din gradi este foarte transparent ceea ce mi se pare foarte important. pe oricine ai intreba despre copilul tau ti se spune tot si nu te plimba cum am mai auzit la alte gradi de la Ana la Caiafa gen, nu eu, eu nu sunt la grupa, educatoarea, educatoarea: aaa nu eu, ingrijitoarea, etc...Plus ca ai zilnic un raport scris cu cele mai importante lucruri despre activitatea zilnica: ce si cat a mancat la fiecare masa, cate si ce fel de scaune a avut, ce activitati a desfasurat, carea a fost dispozitia generala a copilului in ziua respectiva, cu cine s-a jucat, plus comentarii despre intamplari ami hazlii, cuvinte noi pronuntate sau achizitii noi, sugestii ptr acasa gen cum sa-ti usureze tie viata si comunicarea cu copil ptr ca uite, la gradi a facut asa, si-a strans farfuria, si-a strans jucariile, procedati asa si va fi ordonat si acasa.

multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zafira spune:

Alexutzzza, spune-mi te rog care sunt taxele.
Eu nu am inteles prea bine, tarifele sunt ptr o luna?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui zafira

Alexutzzza, spune-mi te rog care sunt taxele.
Eu nu am inteles prea bine, tarifele sunt ptr o luna?
Multumesc.


buna, pe luna program lung e 1250RON plus 100 de ron daca are pampers.
anual e 500 de lei taxa de inscriere (ptr rechizite care chiar sunt multe si de calitate)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisu_r spune:

Eu incerc sa adun informatii despre Puiutul Pufos, am o prietena care-si duce fetita acolo, dar parca as vrea mai multe pareri. este in zona Dristor, si raportul calitate-pret parte foarte bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astridhappy spune:

Buna Crisu, iti repun aici mesajul prin care ti-am raspuns in alt topic unde incercai sa afli aceleasi informatii si pe care nu stiu daca l-ai gasit. Ce-ti pot spune acum in plus este ca, am auzit in zona, ca anul asta au promotie pana la sfarsitul lui august: ceva cu reducere trei luni, sau o luna gratis, nu stiu sigur, pentru inscrierile pana la 30 august, cred.
Daca te-ai hotarat, poti profita si de chestia asta (pe care eu nu am reusit sa ti-o descriu)despre care poti afla dandu-le un telefon, pentru ca gradinita functioneaza si vara.
Uite mai jos si mesajul vechi:

"gradinita e super ok iar doamnele sunt o minune. (Vezi ca au si pe youtube filmulete puse de parinti de la serbari, lectii deschise).
Limba engleza o fac inclus in pretul gradinitei iar limba germana e optional. La Karate au un sensei care stie sa ii faca pe copii sa iubeasca sportul. Au si dans modern. Cand sunt suficienti copii care doresc acest lucru, vara se fac si grupe de inot. Asta spun din ce stiu (baietelul meu a "terminat" anul trecut la Puiutul Pufos). Dar vezi ca au un site cu toate informatiile, si profil de facebook, cu toate informatiile la zi."




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_nuca spune:

buna crisu,

ce ai hotarat pana la urma? ti-am mai raspuns, dar la o alta sectiune, acum am vzt ca ai pus in mai multe locuri intrebarea.
fata de ce ti-am zis data trecuta, pot sa-ti mai spun ca in perioada asta au o oferta, o reducere de 20% pt urmatoarele 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

Buna,

Sunt si eu in cautarea unei gradinite particulare in sectorul 3, pentru baietelul meu de aproape 3 ani.
Pe langa criteriile de selectie, gen curatenie, spatiu, educatie, mancare, conteaza si pretul.
Am o intrebare pentru mamele mai experimentate in cautarea gradinitei potrivite: Preturile practicate de gradinitele particulare sunt aceleasi pentru toate grupele de varsta?
Am vazut ca majoritatea gradinitelor prezinta ca pe un avantaj faptul ca este inclusa in pret engleza.
Dar pe mine nu ma impresioneaza acest lucru la 3 ani, cand copilul meu abia leaga cuvintele in romana si nu mananca singur. Asa ca engleza asta e doar pe hartie, cred.
Si banuiesc ca activitatile desfasurate cu copiii mici difera mult fata de cele desfasurate cu copiii mai mari.
In concluzie, n-ar trebui niste preturi diferite sau gresesc eu?

Multumesc,
Z.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Se cam compenseaza una pe alta: da, la grupele mici sunt mai putine activitati, joaca mai multa... deci e mai mult supraveghere decat "educatie" in stilul clasic (desi stim ca educatia e tot ce invata copilul in fiecare clipa). DAR... grupele mici au mai putini copii de obicei si au mai mult personal dedicat: pe langa educatoare neaparat si o supraveghetoare la fiecare grupa. La grupele mai mari rolul invatatoarei creste iar supraveghetoarea poate fi si un al 2-3 grupe (deja copii sunt independenti nu mai au nevoie de atat de mult ajutor). Si practic vine cam acelasi pret.
Nici pe mine nu ma impresioneaza engleza inclusa. Noi nu avem engleza inclusa dar mai face educatoarea cu ei cantecele si cuvinte si e suficient.
In rest, felicitari pentru decizie... Pentru noi gradinita a fost o solutie foarta potrivita.
Noi suntem la Castelul Fermecat din Drumul Murgului (langa cimitirul Reinvierii). Daca vrei detalii...intreaba-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaOnofrei spune:

Buna. Daca te mai ajuta cu ceva eu iti recomand din suflet gradinita Bambi cu sistemul Step by Step. Pentru mai multe detalii gasesti aici www.bambistepbystep.ro . Eu sunt foarte multumita iar copilasul meu este cat se poate de incantat sa mearga la gradi:)

Mergi la inceput