Incaltaminte ptr cei mici

Incaltaminte ptr cei mici | Autor: demio

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Am o fetita de 2 ani si ii gasesc f greu ceva bun si de calitate de incaltat. Ce recomandari imi puteti face?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

keen, clarks, primigi. incaltaminte de foarte buna calitate.

Finn Constantine 15.10.2009 si 30+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Geox, batta, ecco

toate scumpe dar de calitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

imi pare rau sa te contrazic dar Bata nu face incaltaminte de calitate. sunt cehesti si le cunosc foarte bine.

geox si ecco sunt foarte bune. si mai sunt cele superfit.

Finn Constantine 15.10.2009 si 30+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

pe vremea cand era fi`mea mica am cumparat Hokide (facute la Brasov) si apoi Melania (facute la Alesd).
primii pantofi ai fie`mi au fost o pereche Tesorino, scuuuumpi rau :-)

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Elefanten, Primigi, Ecco, Superfit, Geox, Naturino, Richter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Marcile de la o tara la alta nu sunt aceleasi.
Eu te sfatuiesc sa ii cumperi incaltaminte numai cind fetita e cu tine, sa fie din piele, cu talpa destul de rigida, sa ii tina bine glezna, talpa inauntru sa fie ridicata in centru, pe partea interioara si sa corespunda cu anatomia copilului. Cind cumperi sa nu-i iei mici, daca eziti intre doua marimi sa o iei pe cea mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik


Marcile de la o tara la alta nu sunt aceleasi.
Eu te sfatuiesc sa ii cumperi incaltaminte numai cind fetita e cu tine, sa fie din piele, cu talpa destul de rigida, sa ii tina bine glezna, talpa inauntru sa fie ridicata in centru, pe partea interioara si sa corespunda cu anatomia copilului. Cind cumperi sa nu-i iei mici, daca eziti intre doua marimi sa o iei pe cea mai mare.

Mik.


Mik, imi pare rau, dar ce scrii tu se aplica pe vremuri. Pantofii pentru copii nu trebuie in nici un caz sa fie rigizi, trebuie sa aiba talpa moale si flexibila si in nici un caz sa nu aiba suport pentru the arch (nu stiu cum ii zice in Ro, bolta piciorului?).
Pun un link, din pacate e in engleza:
http://www.americaspodiatrist.com/2009/12/what-are-the-best-shoes-for-children-the-answer-may-surprise-you/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Aici se recomanda ca incaltamintea pentru copii sa fie aleasa si in urma masurarii talpii copilului cu talpicul din incaltaminte, care talpic este bine sa fie cu o latime de deget de adult mai lung decat talpa copilului. Sa comanzi online pentru copii mici mi se pare riscant, insa eu as avea curajul sa o fac pentru copii mai mari, de la o firma care stiu ca li se potriveste sau un model din care au mai avut, dar cu x numere mai mare (unele firme pun la dispozitie pe net un pdf pe care-l scoti la imprimanta si care te ajuta sa afli marimea potrivita pt copil la momentul respectiv).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui cipcipcip

Citat:
citat din mesajul lui Mik


Marcile de la o tara la alta nu sunt aceleasi.
Eu te sfatuiesc sa ii cumperi incaltaminte numai cind fetita e cu tine, sa fie din piele, cu talpa destul de rigida, sa ii tina bine glezna, talpa inauntru sa fie ridicata in centru, pe partea interioara si sa corespunda cu anatomia copilului. Cind cumperi sa nu-i iei mici, daca eziti intre doua marimi sa o iei pe cea mai mare.




Mik, imi pare rau, dar ce scrii tu se aplica pe vremuri. Pantofii pentru copii nu trebuie in nici un caz sa fie rigizi, trebuie sa aiba talpa moale si flexibila si in nici un caz sa nu aiba suport pentru the arch (nu stiu cum ii zice in Ro, bolta piciorului?).
Pun un link, din pacate e in engleza:
http://www.americaspodiatrist.com/2009/12/what-are-the-best-shoes-for-children-the-answer-may-surprise-you/

Cipcipcip si Julia (4 august 2005) + Erik (16 mai 2010)


Cip, e drept ca acum am copii marisori.
Nu stiam de arch (nici eu nu stiu cum sa-i spun), insa de talpa nu am zis "rigida", ci mai rigida", ca fie exclusi baschetii si tenisii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:


[/quote]

Cip, e drept ca acum am copii marisori.
Nu stiam de arch (nici eu nu stiu cum sa-i spun), insa de talpa nu am zis "rigida", ci mai rigida", ca fie exclusi baschetii si tenisii.


Mik.
[/quote]

si de sa fie exclusi baschetii si tenisii?

Finn Constantine 15.10.2009 si 30+ Euan Tudor

Mergi la inceput