Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (50)

Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (50) | Autor: iul_aug2010

Link direct la acest mesaj








BUN GASIT
INTR-O NOUA ETAPA A VIETII
IMPREUNA CU MICII DELFINASI !!!


A FOST ODATA O MINUNATA ODISEE A GRAVIDUTELOR CU DELFINASI: 1 ... 188
APOI A VENIT O ODISEE A MAMICILOR CU DELFINASI: 1 ... 175


DELFINASI LA PRIMA ANIVERSARE

CLUBUL SCUTECELOR

"Delfinasi si delfinase, a trecut cu bine-un an
Am crescut, vedeti voi bine, suntem tare nazdravani
Invatam si ne jucam, gata cu bebelusia
Suntem omuleti de-acum, incepe copilaria!

BUN VENIT IN CLUBUL SCUTECELOR! SA AVEM 3 ANI PLINI DE BUCURII, REALIZARI SI MULTE AMINTIRI MINUNATE! " (eladea2005)


49,48,47,46, 45,44,43,42,41,40,39,38,37,36,35,34,33,32,31,
30,29,28,27,26,25,24,23,22,21,20,19,18,17,16,15,14,13,12,11,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1




Delfinasi de IUNIE 2010

09.06 - Andrei Ioan de racusor2010
16.06 - Radu Gabriel de tina_80
19.06 - Hannah Isabela de rodyka + Anca-Maria(26.06.2001)
23.06 - Matei Alexandru de tanti + Andrei (11.02.2006)
24.06 - Maria Antonia de giorgia23
24.06 - Larisa Ioana de ochidut
24.06 - Filip de eladea2005 + Eric (09.12.2007)
24.06 - Theodor Mihai de Roxana_Theo
25.06 - Beatrice-Teodora de crissy77 + Elise-Stefania (3.12.2005)
27.06 - Mihnea Damian de mov_79
29.06 - Sebastian Petru Andrei de lalala13
30.06 - Tudor Andrei de coteasca

Delfinasi de IULIE 2010

03.07 - Rebeca Stefania de adrianaBuc (DPN 10.02.2012)+ Natalia Ioana (06.02.2012)
06.07 - Carla Maria si Matteo Cristian de carla_2008
08.07 - Yanis Stefan de beluistef + Luisa (23.07.2005) si Beatrice (02.06.2003)
08.07 - Matei Marius de ooana
09.07 - Victor de ilinca79
11.07 - Andrei de imaya
12.07 - Daria-Cristina de ramonasin
13.07 - Natalia de Cris2010
13.07 - Bogdan Andrei de sorina_goga (DPN 20 august 2012)
15.07 - Letizia de CarmenAlbu
15.07 - Radu Gabriel de matusa77
16.07 - Mihai de Victo + Stefan (30.10.2007)
16.07 - Tania Maria de rubia
17.07 - Vlad de crispro
18.07 - Sabina Maria de ramo1901
20.07 - Hanna de goldstück (DPN 16.04.2012)
21.07 - Paul-Christian de btz_ovi
22.07 - Matei Alexandru de bambi_bv
22.07 - Nectarie de larissa_79 + Alexia (13.07.2006)
23.07 - Victor Andrei de bumblebee
24.07 - Raul Ionut de paula_m
25.07 - Filip de mya85
28.07 - Riana Maria de ciristina_serban + Razvan (23.11.2004)
28.07 - Vlad de ludmila_p85
30.07 - Denisa Maria de anca_vlad + Vlad-Mihail (05.11.2003)
31.07 - Bogdan Andrei de senty_mary

Delfinasi de AUGUST 2010

01.08 - Raisa de ramonavlas (DPN 24.07.2012)
02.08 - Andra Maria de Mycya
02.08 - Clara Maria de miha13gina + Thomas(21.02.2008)
02.08 - Andre de stefania_97 + Catarina (25.08.2007)
03.08 - Alexandru Radu de nela_didea
04.08 - Sara Maria de maurice
04.08 - Sebastian Nicolae de histamina
04.08 - Bianca Maria de michelle1981 (DPN 05.08.2012)
05.08 - Tudor Constantin de baby78 (DPN 22.08.2012)
05.08 - Denis Gabriel de princess
06.08 - Ariana de bubster
07.08 - Robert de enik83
09.08 - Adina Stefania de lauri_ca + Radu (11.09.2002)
10.08 - Sebastian si Felix de Dragaica
10.08 - Cristian Alexandru de laurika1982
10.08 - Raducu de pufescu
10.08 - Anastasia de Catalina2307
10.08 - Otilia Ioana de bratafel + Bianca Maria (10.06.2008)
12.08 - Radu Stefan de puiutz_mic
12.08 - Albert Simon de crissteo + Teo
14.08 - Iulia Alexandra de Otiliav + Ana Maria (18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008)
16.08 - Miguel de aelita + Sofia (02.01.2007) si Andres (22.05.2008)
17.08 - Sasha de ainotna + Bogdan
17.08 - Victor Petru de katalina + Catalin (04.03.1998) si Robert (13.04.2004)
18.08 - Antonito de palomina
18.08 - David de bamboletta + Antonia - Gabriela (01.11.2006)
19.08 - Iulia de mousel
20.08 - Mara Nicolle de Alice_Elena + Radu Stefan (27.12.2011)
20.08 - Medeea de saddie
20.08 - Ioana Maria de shoshika + Tudor David (30.12.2006)
21.08 - Eva de Diana_Eva





Sfaturi utile: muci, tuse, raguseala, febra, diaree, varsaturi, viermisori, alergii, bubite, idei meniuri, retete diverse



Link-uri utile:
Remedii homeopate
www.homeopatie-soescu.ro/tuse.html" target="_blank">Remedii homeopate - TUSE
www.nestlebaby.com/ro/nestle_baby_club/curve/curve.htm" target="_blank">Curbele active ale greutatii si inaltimii
Grafice lunare de introducere a alimentelor in functie de varsta
www.who.int/childgrowth/software/en/index.html" target="_blank"> Crestere si dezvoltare bebe
( se da download la WHO Anthro for PC ; odata instalat accesati "Individual assessment" , "New child" , introduceti datele. Sa nu uitati sa dati "Selected child" - "Save changes"
.)



Sarbatoritii lunii FEBRUARIE

Mycya - 4 februarie
Andrei (tanti) - 11 februarie
ramo1901 - 13 februarie
ciristina_serban - 16 februarie
coteasca - 17 februarie
Thomas (miha13gina) - 21 februarie
tanti - 27 februarie

-----MI
poze crispro

poze Denisa

poze Tina

poze Ochidut

poze adrianaBuc

poze paula_m

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Crissy, dezvolta ne lasi pe ghimpi asa? Sper ca sunteti bine
Oana, nici nu stiu ce sa iti zic cu bona. Nici mie nu mi-a placut felul in care a vorbit..
Ochidut, saracu om cred ca ii e si frica sa te refuze :))

Sa-mi tineti pumnii ca a zis soacramea ca pleaca azi pe la 8. Sper sa nu se intample vreo avalansa ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

Buna dimineata.

Azi puiul meu doarme mai devreme asa ca am intrat si eu putin sa vad ce faceti.

Oana si eu m-am enervat numai citind. Parerea mea este sa cauti pe altcineva. Nu poti sa cresti un copil (ca bona ma refer) considerand doar ca vii la el ca la "serviciu" si asteptandu-te sa primesti cate o marire pentru ca asa auzi la vecina "binevoitoare" de la bloc.

In mod sigur vei gasi cea mai buna solutie pentru voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

Sa-mi tineti pumnii ca a zis soacramea ca pleaca azi pe la 8. Sper sa nu se intample vreo avalansa ceva

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)



Cu siguranta iti tin pumni pentru ca ai si tu nevoie de liniste si putina intimitate! Sper sa vie vreme buna si....vant in pupa

Iuliana mami fericita de nazdravan Tudor
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Ce faci atunci când ninge?



Depinde de natie. Pentru ca daca esti….

… american, stai la televizor, belesti ochii la reality show-uri si razi câteva galetuse de aripioare de pui. Dar musai bei cola dietetica sa nu te ingrasi.

… scandinav, scoti schiurile si te antrenezi pentru Cupa Mondiala.

… austriac, te bucuri ca le iei banii fraierilor care vin sa se dea uta prin zapada.

… eschimos, profiti ca ai material de constructie proaspat si repari tencuiala de la iglu.

… rus, faci o plaja, razi o vodca si bagi o baita la copca.

… sudanez, îi chemi pe aia de la National Geographic sa vada minunea.

… englez, bei un ceai si dai vina pe emigrantii din est.

… japonez, te înghesui cu ceilalti conationali sa faci poze la greu.

… chinez, aduni zapada, o topesti si exporti apa rezultata drept medicament tradional chinezesc.

… turc, ridici pretul la kebab si îi multumesti lui Allah ca ti-ai adus nevasta si familia la Berlin .

… canadian, râzi de americani.

… italian, suni neamurile ramase la Napoli si le povestesti ce porcarii fac astia din Nord.

…român…. stai ca prostul, îngheti în zapada si îi înjuri pe nesimtitii din guvern ca iar au uitat ca “iarna nu-i ca vara”.


Iuliana mami fericita de nazdravan Tudor
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Crissy mai stii ceva de btz ovi? Nu a mai dat nici un semn de cand cu problema cu cresa si parca cu mama ei...


Micuta Bea ce face? ce progrese mai aveti? Cum sunteti?

Iuliana mami fericita de nazdravan Tudor
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

OANA am citit patania ta cu bona...sa iti spun putin din experienta...

bona prietenei mele a lasat-o balta dupa 3 luni, exact cand s-a intors ea la birou, pe motiv ca nu mananca copilul, ca ea e stresata ca o sa dea vina pe ea, ca prea il creste ca la carte etc. pana atunci nu comentase nimic...a avut o discutie cu ea, a intrebat-o daca vrea mai multi bani etc. pana la urma s-au inteles . chiar daca initial parea o relatie esuata, este si acum, dupa 1 an bona copilului ei si are grija exceptionala de el.

bona mea...la inceput am avut o mie de neintelegeri, pentru ca voiam sa asculte ce ii spuneam eu in privinta mancarii, culcatului, iesitului afara etc...pana la urma am reusit sa ajungem la un consens si lucrurile sunt ok acum...

nu face nimic, stiu ca unele bone fac si altceva, la inceput o puneam sa ii mai faca de mancare, acum de cand mananca mancare mai de oameni mari, ii fac eu. ea doar ii pregateste fructele etc...ii si calca mai demult , acum nu a mai facut asta deloc. ma deranjeaza, recunosc, dar in acelasi timp prefer sa se odihneasca ca sa fie fresh pentru cand e treaz Andrei si sa ii ofere maxima atentie...daca ea nu se simte in stare sa faca treaba, accept, nu e un capat de tara. dar imi strange in bucatarie, spala vasele mereu dimineata...nu am de ce sa ma plang. eu merg pe principiul ca o platesc sa fie bona, nu femeie in casa, chit ca sta degeaba 2-3-4 ore....

cu programul...nici ei nu ii prea convine, dar nu avem ce face, a inteles, si pe bani mai multi, vine si sta cat e nevoie. dar am agreat de la inceput. erau bone care ziceau ca vor doar 8 ore, le-am exclus din start ce sa fac....

e rau ca ti-a reprosat asa in fata, dar eu zic sa ii fair cu ea, sa aveti o discutie deschisa: sa o intrebi care sunt nemultumirile, daca accepta 9 ore cu 7 mil, si daca nu, cat i se pare ei ca ar trebui sa primeasca, daca i se pare ca aceasta discutie va afecta relatia voastra in continuare...oricum nu mai ai nimic de pierdut de fapt acum, asa ca mai bine sa faceti lucrurile ok de pe acum...

asta e parerea mea, din experienta mea cu bone ...

dar bonele sunt imprevizibile, da...din pacate, au senzatia ca sunt buricul lumii. bona unui coleg i-a lasat balta pe nepusa masa ca i se parea ca nu o integreaza in familie...sa te impusti nu alta!!!

eu ii multumesc lui Dumnezeu ca totusi am noroc cu doamna asta, cu bune si rele, copilul meu este bine , nu il bate, nu ii vorbeste urat, il iubeste, ii respecta programul, nu se uita la tv, ii citeste, etc...asta este important!

dar am grija sa ii mai las cate o atentie din cand in cand, de paste, craciun, martisor, ziua ei etc.....

eu am alt stres, ca e batrana si daca Doamne fereste i se face rau, ce ma fac eu atunci??? daca e afara si i se face rau? trebuie neaparat sa ii pun in buzunar / carut copilului numarul meu de telefon, pentru mine asta e stresul maxim!

deci cam asta e subiectul bona!

Doamne ajuta sa ajungeti la o intelegere si daca nu, sa gasiti bona care trebuie!!! daca nu e multumita si iti zice clar asta, poti sa o rogi macar sa mai stea pana gasesti pe altcineva...




am implinit un anisor, sunt baiat mare de acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

si ramasesem restanta...am mancat pe tastatura, asa ca imi permit un moment de respiro...

ziua am inceput-o perfect, cu masaj

sa va mai povestesc de Andrei ..sambata m-am dus la masaj si a ramas cu tati, tocmai la ora mesei / somnului...era cat pe ce sa adoarma, cand a auzit pasi pe scara, a fugit repede sa vada daca a venit mami, cand a vazut ca nu eram eu i-a aratat lui tati "bum bum bum", ca asa face inimioara, ca el credea e ca mami

intr-o seara l-am vazut ca a luat numaratoarea si a inceput "unu, doi, tei..." tare scump era

creste puiul meu si e din ce in ce mai scump! il iubesc asa de mult si e asa de iubaret!! cand ajung acasa, ma mangaie si topaie langa mine pana ma dezbrac si pot sa il iau in brate, apoi zice sa mergem la nana, adica mergem in pat si el se rostogoleste, ne dragalim , pana vine ora de papi

si i-am facut si eu un album de cand era el mic..acolo nu se recunoaste, asa ca a vazut o poza cu mine cu el in brate si a inceput sa planga, cine e acolo....e cam gelos si posesiv micutul meu

in rest la celelalte albume mereu le cere, pe cel cu "dei" sau "tu
, sa il vada acolo pe bunicul, pe dei....sau pe cel de la nunta finilor

si cere mereu culorile, sa coloram, sa coloram, sa scriem....cu cartile, doar cele cu animale, poze, cu alea de povesti nu are rabdare, nu vrea sa ii citesc...

Iuliana Doamne ajuta sa fie totul bine! stai cuminte in pat, minimizeaza efortul si va fi bine!!

Sorina felicitari pentru bebelina

Rodi

Ochidut ma bucur ca nu e racita Larisa

abia astept sa se faca cald, poate ne mai vedem in IOR, acum sunt copiii mai mari, poate se mai inteleg si ei....il aduce si Alice pe Raducu....

Histamina sanatate multa!!

ce mai voiam oare sa spun....is cam uituca!

MI2 imi pare rau de fetele care nu mai ajung si va invidiez pentru intalnire! poate faceti MI3 mai spre Busteni, sa fie la jumatatea distantei intre Bucuresti si Ardeal si cat de cat usor si pentru fetele din Moldova...in mai / iunie ar fi minunat!

ma duc la lucru, ca am garla



am implinit un anisor, sunt baiat mare de acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Racusor Felicitari pentru examen!

Oana...e greu cu bona...Pacat ca este genul care merge cu vorba si este usor influentabila. Eu personal nu as avea incredere sa ma bazez pe ea...ca poate oricand sa gaseasca ceva si sa te anunte ca nu mai vine...Daca vei avea o discutie cu ea si ve-ti cadea de acord la o suma de bani si la un program ce va convine...e ok dar asta nu iti garanteaza ca peste 3 luni nu va veni cu alte pretentii. Plus ca modul in care ti-a reprosat faptul ca ea calaca...si nu e atributia ei este clar ca nu o face cu drag....
Eu cred ca atunci cand te angajezi ca bona si acea familie se bazeaza pe tine spui de la inceput ce pretentii ai si ce conditii vrei ...nu arunci pastile pe parcurs....si incerci sa obtii alte beneficii fata de cele stabilite initial...Ca doar nu a trecut 1 an sa zici ca ar vrea sa renegocieze unele aspecte ale atributiilor ei....
Plus ca nu este corect sa faca asta acum..dupa 3 luni cand tu efectiv esti la mana ei si depinzi de ea...eu zic ca a procedat urat

Iuliana mami fericita de nazdravan Tudor
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Va salut pe fuga!

V doarme, eu incerc sa downloadez ceva de pe youtube, sa avem maine pe drum- nu ii mai place Galinha, s-a saturat de ele, nici Barney. Asa ca acum caut alte cantecele. Si dureaza o vesnicie sa le iau, sa le dau covert din flv in avi, si calitatea e naspa... OF!

O zi faina, fetele!



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

michelle, mycya v-am trimis mail

eladea sper sa rezolvati favorabil cu actele, eu nu ma pricep deloc la dinastea

ochidut super ca ati scapat de raceala si noi ne tinem bine pe pozitii. Sper nici sa nu se schimbe ceva.

oana nasol cu bona. Mi se pare neserioasa ca a asteptat pana te-ai intors la servici ca sa zica ceva, adica sa depinzi de ea cumva. Si eu nu inteleg si pace ce-i tot trage cu alea 8 ore, pai chiar sa stai cu ochii pe ceas cand ai grija de un copil nu mi se pare ok, ca pana la urma vorbim de 30 de min, o ora maxim in plus, nu de 3-4 ore neplatite. Cu partea de menaj, mi se pare deranjant cum ti-a spus-o. Nu o blamez neaparat ca nu vrea sa faca dar mi se parea normal sa spuna de la inceput ca ea nu se ocupa decat de copil. Macar asa iti cantareai mai bine optiunile si poate chiar cautai pe altcineva.

Mergi la inceput