Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 32

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Neata!
Dana, sar'na pentru materiale si filmulet esi tare! :)
tare frumos la voi acolo!
Monna

Cu zodiile, e bine de stiut tendintele, dar tot cum ii crestem conteaza. Noi radem de Ana care e fecioara, si la nici 2 ani aranja presurile sa stea perfect, fara nici o cuta :)) -si in general, are un simt al observatiei, de ne uimeste.

Eu cred ca din seara asta trec sa dorm pe gonflabila,nu ma mai tin soldurile la dormit pe o parte, tare ma dor. cred ca s-a fixat si bb bine cu capul in jos.

Despre pompa la maternitate, initial ma gandisem sa nu o iau, ca la ana n-am folosit-o (decat inainte, cat am declansat travaliul), si daca chiar e musai, cer. dar acum ma gandesc, daca in timpul travaliului voi avea nevoie de un kick la oxitocina naturala? :D so, cred ca o iau, sa nu se uie stramb la mine ca eu nici n-am nascut si deja imi tre pompa :)

Gata, ma duc sa imi modific blugii de gravi inca odata, doar-doar, ii conving sa stea si pe fundul meu! refuz sa cred ca i-am cumparat degeaba.


(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin : dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

'Neata!

O sa ziceti ca sunt truli rau de tot, dar burta mea a urcat inapoi Se si vede si o simt iar sus, plus ca nu ma mai apasa pe vezica (in ultimele 2 zile puteam sa-mi fac tabara la baie). E cam SF, stiu. Ori am luat-o razna rau de tot?

In alta ordine de idei, eu ma tot gandesc ce sa fac cu CIC, ce variana sa aleg - 1 sau 2 ani. Tot incerc sa ma gandesc la pro-uri si contra-uri pentru ambele variante. Voi ce faceti?

Anca, 37+ cu Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Aredwinn, daca te aude fiu-miu o sa spuna ca bb a inceput sa isi face loc sa iasa pe gura deja. din cand in cand ma intreaba cand incepe bebe sa urce?
si mai crede ca sta cu picioarele infipte intr-ale mele :D

eu stau 2 ani, dar la noi e diferita situatia, sunt angajata la Omu, multe-s de forma.

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin : dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Am sunat pana la urma la Mondocarp (ce scria pe eticheta protectiei de saltea - multumesc Dara) si o au, la un pret super decent (116lei fata de 175 cat e pe la magazine online). Sunt in Berceni.

Aredwinn nu e deloc nerealist ce speri tu. Mie si dupa cezariana mi l-au dat pe David la 2 ore. Asta e motivul pt care am schimbat acum maternitatea, iar aici la Municipal tot asa, mi-o vor da in primele 2 ore si apoi mi-o aduc la san din ora in ora (pana o pot lua in rezerva)
Cu burtica nu stiu ce sa-ti zic, a ta urca, a mea se lateste (cred ca s-a asezat orizontal si zici ca's din filmele animate cu plastilina.
Eu aleg 2 ani. Nu are cine sa ma ajute si nici nu pot sa o las cu altcineva (asa cum n-am putut nici la David)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui aredwynn

'Neata!

In alta ordine de idei, eu ma tot gandesc ce sa fac cu CIC, ce variana sa aleg - 1 sau 2 ani. Tot incerc sa ma gandesc la pro-uri si contra-uri pentru ambele variante. Voi ce faceti?

Anca, 37+ cu Natalia


eu aleg 1 an, din motive financiare si banci care asteapta rate lunar . Nu ma intreba ce fac cu copilul dupa un an, ca nu stiu... la 18 luni o pot duce la gradinita unde e Andrei, dar pana atunci inca nu stiu ce fac.

Irina, 31+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Lady, da, am gasit in multe locuri ca glicemia tre' sa scada mult la gravide fatza de intervalele normale pentru oamenii obisnuiti si ca nu e ok daca nu scade. Si cel mai intalnit efect e macrosomia, bebe mult mai mare decat varsta lui.

Niko, vreau, dau PM. De dexa intravenos am auzit ca unora le e frica sa faca. La astm stiu, c-a avut si bunica mea si era ok pana la spital. Dar de alergie la vreun medicament sau aliment mi-e frica, de-aia tip anafilaxie.

Aredwynn, si eu vreau in primele 2 ore sa fie bebe la supt, chiar si in caz de cezariana.
Cred ca la mine nu e relevant deloc ce fac cu concediul, dar oricum, ca idee, intra tati in acte in paternitate cu venitul ala minim. E cam ca la Sovi treaba si la mine. Si eu o sa lucrez in timpul asta cat pot de mult, insa acasa. Dar eu nu vreau sa-mi opresc un fel de vechime in alta parte, la cealalta meserie.




31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikoniko spune:

Tala, da.
Dara, ok

Niko, mami de Alex(1995) si 29+ cu
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

neata burtici!
io-s treaza de pe la 8.. m-am trezit cu intepaturi in vagin. stiu ca am citit pe undeva de ele.. dar deloc nu-mi amintesc unde si ce. aveti idee?
tala, ma bucur ca esti bine.
aredwynn, eu nu iau pompa.. dar o las pregatita doar sa mi-o aduca in caz de nevoie.
eu optez pt 2 ani. initial am vrut 1 an.. dar la noi situatia e mai nasoala acum la munca.. fuzionam cu altii.. si stau 2 ani pana se calmeaza lucrurile. din pct de vedere financiar as fi ales 1 an. in fine.. asta e.
o bataie cine imi administreaza si mie? poate ies din starea naspa..
cred ca ma apuc de calcat aparatorile ca le-am spalat. poate imi trec si intepaturile.. si starea proasta.


AMR < 4 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Neatza!!!

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Strumfi si Nelli, va rog sa-mi spuneti cand va vin filmele din dropbox (cele cu Laugh and Learn [3] si Happiest [2+1], la Monna au venit toate deja.


Au ajuns...si le-am si descarcat dar mi-a ramas ala mare... cred ca il pun la noapte la descarcat si las laptop deschis.

Eu am o stare ciudata... nu am chef de nimik...nici semnatura nu am modificat-o ca sa nu ma panichez ca nu am dr in oras...

Mami fericita de strumfita si 35+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Neata gagici!

Niko, imi pare tare rau :( Sper ca nu e f grav si ca trece usor. Eu in locul tau as spune despre ce clinica e vorba, sa se fereasca toata lumea de acum incolo. sa fii bine!

Adredwynn, eu as sta 2 ani dar nu-mi permit. Pt un an se ia 75%din venit net, pt 2 sa iau 6 mil.. Numai rata la banca o am de 350 euro/luna si chiar nu vreau sa ma bazez doar pe Mister pt ca el are bisnisul lui si un venit oscilant, asa ca daca intr-o luna ii merge prost sau tre' sa investeasca neaparat in ceva, vreau sa simt ca ne putem baza pe salariul meu.. cam asta e rationamentul meu. Daca la voi lucrurile stau altfel si sotul tau are un venit constant, alege 2 ani! Sau calculeaza cat te-ar costa sa stea cineva cu Natalia dupa 1 an, sa nu dai pe mere cat iei pe pere.. Noi avem noroc ca si ai mei si ai lui sunt din Buc si abia asteapta sa puna mana pe Gaza..

Sovi, cat de tare e Sasha cu imaginatia lui! Iar legat de Ana.. m-a apucat asa un dor de sor'mea cand am citit.. ea e tot Fecioara si in copilarie faceam experimente pe ea.. ii mutam calimara cu cerneala 2 cm stanga fata de une o pusese ea, si cand se intorcea in camera involuntar o muta inapoi.. Faza naspa e ca isi dadea seama de fiecare data cand ii lipsea o bluza din sifonier, din malderul de bluze, indiferent daca n-o mai purtase de 2 luni (ghiciti hotul ).
cu Gaza, DPN 30 Martie

Mergi la inceput