Caut avocat paternitate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana23_23 spune:

Dupa stiinta mea, se rezolva la starea civila. Trebuie sa te duci la primarie sa vorbesti cu functionara de la stare civila. S-ar putea sa fie necesar sa se duca la notariat sa dea o declaratie pe propria raspundere cum ca el e tatal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda_lili spune:

banuiesc ca dupa un dupa un astfel de demers se va stabili si custodia copilului Ma intereseaza ce riscuri am, daca il trec numele lui in certificat in sensul ca daca vreau sa plec in afara sau alte cele daca imi va trebui si aprobarea lui din moment ce vinstanta va hotara ca eu il am in custodie ca de altfel cum a fost si pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca tatal biologic doreste sa recunoasca copilul demersurile se fac la Starea civila.
Nu ii trebuie acordul tau pentru asa ceva. Daca el doreste poate sa faca demersurile necesare si in final sa i se recunoasca calitatea de tata.
Daca i se recunoase aceasta calitate oficial, va avea toate drepturile si obligatiile ce deriva din aceasta calitate de tata. Tu nu ai dreptul legal sa-i interzici drepturile care i se confera prin lege dar ai dreptul sa soliciti respectarea obligatiilor fata de copil in ceea ce il priveste.
Legea este absolut egala fata de ambii parinti si fata de mama si fata de tatal copilului. Nici unul dintre voi nu are nici un drept in plus.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nrl spune:

Marius, pentru recunoasterea la starea civila a unui copil nascut inainte de intrarea in vigoare a noului cod este necesara si prezenta si semnatura mamei, tatal nu poate merge singur. Cel putin la Cluj asa se aplica legea, desi si eu as fi interpretat-o altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da ai dreptate.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda_lili spune:

chiar daca copilul are 3,9 ani tot la starea civila se rezolva

Mergi la inceput