bani primiti in plus la CIC

bani primiti in plus la CIC | Autor: petit_ange

Link direct la acest mesaj

Buna ziua. In februarie 2009 m-am intors la lucru dupa un concediu de ingrijire copil. Am revenit la lucru cand copilul avea un an si 7 luni deci cu 5 luni inainte de terminarea CIC. Chiar cu o luna inainte de a reveni s-a schimbat modul de calcularea a indemnizatiei din suma fixa in procentaj. am depus actele pt recalculare in ianuarie urmand ca aceasta recalculare sa se faca ulterior. In februarie am decis sa ma intorc la lucru si in consecinta am depus la primarie dosarul cu actele prin care am anuntat ca am reluatlucrul. Ulterior am constatat ca pe card mi-au intrat mult mai multi bani la recalculare dar am presupus ca se da diferenta si retroactiv din anul anterior de CIC. acum vorbind cum un cunoscator in domeniu acesta m-a lamurit ca indemnizatia nu avea cum sa se calculeze retroactiv si deci banii pe care i-am primit erau pt ca statul a continuat sa-mi plateasca indemnizatia de cIC si pe cele 5 luni care au ramas din concediu desi eu m-am intors la lucru. eu am verificat in acte si vad ca am pastrat dovada de la primarie ca i-am anuntat despre intoarcerea anticipata la lucru. Ce trebuie facut in acest caz? cum sa procedez ? poate sa-mi dea amenda? penalitati??? multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Anunti si platesti banii inapoi.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annnna35 spune:

Eu am primit banii in continuare pe doua luni, din vina mea, pentru ca nu anuntasem decat pentru stimulent, nu am stiut sa merg si in celalalt loc. Am anuntat dupa o luna si mi-au spus ca vor intra inca o luna, apoi iese decizia de debitare si pot da banii inapoi. Nu stiu cum se face dupa 5 luni, oricum , vina le apartine, din moment ce ai anuntat si ai pastrat dovada.

Mergi la inceput