Strugurasi de Sept-Oct2011 *35*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

am uitat sa fac o mentiune care sper ca nu o sa fie considerat ca sfat pro-diversificare timpurie: dupa prima zi de masa cu cereale a urmat si prima noapte in care pot spune ca am dormit cat de cat. :) si acum la 6 luni aproape mara se trezeste de 5-6 ori pe noapte sa manance sau doar sa guste un pic tituca numai,plus foarte des se trezeste de tot de adoarme abia peste 1-2 ore, deci fie-mi inteleasa epifania. :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Mi-am amintit ceva-ceva

Sei, vroiam sa-ti spun de scaun de masina. Eu am unul de la Chicco care e ptr varsta 0-36 luni. Ptr pana la varsta de 6 luni are ceva in plus care se pune pe scaun - nu stiu cum pisici se numeste! - apoi dupa ce sta bine in fundulet se scoate si incape si mai bine in scaunel si nu-i afecteaza coloana. Are vreo 3 pozitii de lasat in jos.
Noi o sa-i luam lui Ianni un alt scaunel (unul care dupa o varsta poate fi folosit doar ca suport sa-l mai inalte si sa-i pun centura masinii) si pe asta o sa i-l dam lui Dimitris, ca scoica devine si ptr el cam neincapatoare



mamica de Iannis (25.02.2009) + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Lore, felicitari ptr terminarea sesiunii
si eu am inceput diversificarea - cu piure de legume ca Dimitris are reflux si ne-a zis pediatra sa nu incepem cu sucuri. Cereale o sa-i bag mai tarziu ca e destul de grasan

Citat:
citat din mesajul lui loredanar

va salut fetelor si va imbratisez!

sarbatorind terminarea sesiunii si inceperea diversificarii ma realatur grupului ! mi-ati lipsit .

diversificare: am inceput acum 4 zile cu cereale Organix inmuiate cu apa plata. atat ce m-am mai dat peste cap cu diverse variante de incepere a diversificarii si pana la urma am ajuns tot la cutia de cereale pentru bebelusi. eh... tipic mie, desi nu e de lauda. mai e vreun bebelus prin grup care a papat sau sunt sigura zuza care a incalcar armistitiul celor 6 luni de alaptare? :)))

Lori fericita mamica de MARA ( 20.08.2011 ora 14:25 ! )


mamica de Iannis (25.02.2009) + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:


Citat:
citat din mesajul lui elly_b





am auzit de curand un banc de am ras cu lacrimi. incerc sa-l "cosmetizez" ca sa-l postez

2 prietene ies impreuna intr-o noapte in club si se imbata crita. spre dimineata o iau spre casa care era in apropiere. ca sa nu ocoleasca se hotarasc sa scurteze prin cimitir.
la un moment dat vor sa-si faca nevoile. la final una foloseste chilotii cealalta apuca la intamplare o panglica.
a doua zi sotii se suna: "ba, mie nu-mi miroase bine. nevasta-mea a venit fara chiloti acasa"
"tu te plangi? a mea avea la fund o panglica pe care scria " nu te vom uita niciodata. fratii ionescu!"


mami fericita de 2 comori
Annelies (30.06.2005) si Ronald (21.09.2011)





mamica de Iannis (25.02.2009) + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Citat:
citat din mesajul lui elly_b

[quote]citat din mesajul lui LenaC

Sei, posibil, dar face asa mereu...
De vreo 2 saptamani e somnoroasa permanent. Se trezeste, si 15-30 min e vesela si activa, apoi o vad cum se moftureste, ii cad ochii in gura, vrea in brate si plimbata... de adormit nu adoarme si uite asa ne chinuim toata ziua. Cel mai crunt e dupa baie, cand pana la 12 are program de oboseala... :(((
O sa ii spun pediatrei sa ne dea analize, sa nu fie anemie sau ceva de genu.
BTW, in Moldova analiza generala a sangelui se ia din deget... si la maturi, adica se face o intepatura si se ia sange... aici am vazut ca se ia mereu din vena... asa o sa ii ia si Maiei, nu?


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011




Lena, mie mi-au zis ca se ia din deget in fc de ce analize e nevoie si daca au laboratorul in aceeasi incinta cu locul de recoltare.

Mie in Chisinau mi-au luat din vena ptr analize, asta anul trecut si in spital particular. Asa m-au ciuruit...



mamica de Iannis (25.02.2009) + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Kora, reductor se numeste
Noi avem un scaun auto Graco, din ala care se pune si pe carut si momentan il folosm cu reductorul..inca. Mi se pare parca prea in fund fara el.

Si mie imi place laptele de migdale, o sa incerc si cu susan daca spui ca iese si mai bun

Mi-am gasit sursa sigura de lapte de capra (vreo 2 chiar) pentru cand va fi cazul, o sa facem si un mic solar la tara sa cultivam cateva legume pt Mariuca si am gast si de unde sa cumpar curcani crescuti cu boabe si alte chestii sanatoase ca mamaia nu are decat gaini
A, mi-am luat si rasnita pt rasnit cereale...tot asa, pentru cand o fi cazul. Mi trebuie sa cumpar o sita din aia pt facut legume la abur cum arata Lena, mi se pare mai safe decat steamerul ca eu am vazut ca sunt cam scumpe pt buzunarul meu cele fara BPA.Poate in timp o sa iau totusi...

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Hello!
elly saculetul ala de hranire l-am folosit la Bia si mi s-a parut... o porcarie, zau. Iese putina mancare prin gaurile alea. I-am dat fetei legumele/fructele fierte/proaspete direct in manuta de la 6 luni si le rodea. Am vazut si bebelusi la care a avut succes safe feederul, dar la noi nu . De fapt, Bia ar fi ros la el, dar ti-am zis, iese putin prin gauri

kora nu e nici un bai ca a baut 2 cani. Bravo lui! Sa ii fie de bine portia babana de calciu si minerale! Poate ca stii, dar zic si eu, semintele [susanul in cazul de fata] rasnite, caci altfel stomacelul nu le digera
Ia zi, susan de care i-ai dat: decorticat sau nedecorticat? Citisem undeva ca are mult calciu ala nedecorticat, dar nu l-am gasit nicaieri!

lore felicitari pt terminarea stresiunii! Sa imi spui si mie ce idei despre diversificarea fara lactate de vaca o sa iti dea doctorita. Eu am inceput sa citesc pe blogul Cristelei Georgescu despre diversificare, dar o sa ii dau totusi carne si ou lui Theo

Ma intorc la cititul meu

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

kora, depinde pt ce analize. analiza generala se ia din deget, dak trebuie mai multe, implicit mai mult sange de analizat ia din vena.

Simmo, bravo !!!
cautam si eu pe cineva cu VBAC (vaginal birth after c section)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Hayat , am selectat hainutele pt Razvanel. Cum facem cu ele? Le trimitem la tine? Eu am si un puzzle 47x66 cm sa il faci tu cadou la cumparaturi mai multe sau chiar sa il vinzi pt un copilas mai mare.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena , Natalia are 2 nasteri naturale dupa cezariana.

Mai pune inca odata linkul cu sita de gatit la abur ca mie mi-a scapat...scuze

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput