Buburuze- LMA buburuze de 9-16 februarie! (130)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Andutza, da-ti timp mami! Ai poposit putin in vechea ta viata si vrei sa te regasesti. E normal sa te intristezi, sa fii nostalgica. Mi s-a intamplat si mie. Vestea proasta este ca nu te vei regasi. Timpul trece, noi ne schimbam, pierdem unele lucruri, castigam altele. Vestea buna este ca transformarea noastra e frumoasa si e de bine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Catalina, eu nu pricep de ce nu mai pot fi ca inainte! Nu pot fi responabila, nu-mi pot iubi copilul ca pe ochii din cap, nu pot fi MAMA fara sa mai fiu amuzanta si de chef? Daca sunt mama trebuie sa fiu acra, sa nu ma mai distrez, sa nu mai fiu sufletul petrecerii? In cazul asta... depresie, bine ai venit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Andutza, mami drag. Nu cred ca este o consecinta directa a faptului ca esti mama si nu cred ca esti acra. Cred ca esti mai matura si mai obosita. Si asta da, pentru ca esti mama. Pui altfel pret pe timpul tau, pe energia ta, pe tipul de relaxare din putinele momente libere pe care le ai. Atata tot .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Din pacate, eu nu ma suport asa. Sunt plina de frustrari, asta nu sunt eu, am fost 30 de ani intr-un fel, nu ma pot accepta ca fiind altfel acum. La teambuilding nu am fost singura cu copil acasa, nici macar singura femeie cu copil. Dar se pare ca asta e un efect secundar al mamiciei la mine.
I hate myself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Anduta, nu degeaba zic eu ca mami Catalina e mami tare destept, intelept. Eu cred ca e vorba de oboseala, nu aia imediat urmatoare noptii albe, ci aia dupa un an foarte intens si adesea greu. Eu zic ca te vei regasi, asa cum te stii si vrei tu, ai putina rabdare cu tine, intelegere pentru tine, nu sari repede cu biciul. Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

andutza . nu mai fii atat de dura cu tine. e normal sa apara schimbarea si sa iti fie greu sa iti gasesti locul. stii, eu sunt aia care zicea ca nu vrea sa renunte la viata de dinainte. si care face eforturi disperate sa se regaseasca in vechiul cerc de prieteni. uneori imi iese, de cele mai mlte ori nu imi iese. ma incapatanez sa rup franturi din ce era dinainte dar nu mai e la fel si nu va mai fi niciodata la fel oricat e mult mi-as dori eu sa fie. si nu cred ca ai fost acra ci doar mai circumspecta in veselie. hai, capul sus! e dificila perioada asta de adaptare inapoi la vechile conventii si relatii sociale. dar din ce va trece timpul va fi mai usor si mai bine (sper asta din tot sufletul meu!). si ce daca nu ai mai fost sufletul petrecerii? chiar trebuie de fiecare data sa fii asa? poate e pur si simplu o perioada mai proasta, poate te-a amortit frigul si faptul ca nu ai mai evadat de mult timp. spui ca celelalte mame nu au avut comportamentul tau...de ce uiti ca fiecare om e diferit si reactioneaza altfel? unora le e mai usor sa se rupa de casa, altele vor cu disperare sa evadeze iar cele mai multe sunt prinse intre cele 2 si incearca sa le jongleze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Pai ma intorc la ce am zis in primul mesaj . Da-ti timp, mami, da-ti timp sa intelegi ce este cu tine, nu trece prea repede la concluzii. Esti mama doar de un an, eu una cel putin, sunt intr-o continua obisnuire cu ideea de mamicie . De ce frustrari? Unde e Andutza, cea plina de energie, cea cu spiritul Craciunului, cea care scoate barca forumului din nisip?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Lori, , multumesc frumos! Incerc doar sa exprim ceea ce simt. Uneori imi iese, alteori nu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

andutza in fiecare zi esti altfel. degeaba zici ca ai fost 30 de ani intr-un fel, pentru ca nu ai fost la fel acesti ani, nu esti un model xeroxat mereu. fiecare experienta pe care ai trait-o te-a maturizat, si-a pus intr-un fel amprenta pe tine, te-a schimbat putin cate putin. si e normal ca ultimul an sa te fi schimbat mult. ai alte griji, alte prioritati, alte sentimente fata de tot ce ai avut intreaga ta viata. totul e diferit. nu ai de ce sa te simti frustrata pentru ca nu mai esti la fel.esti tot TU dar intr-un invelis usor modificat, mai matur, mai obosit uneori.
hai, zambeste! viata e frumoasa oricum ar fi ea si ne ofera mereu clipe surprinzatoare !

sau daca vrei fii putin cinica : zambeste, maine poate fi mai rau! nu vreau sa te demoralizeze aspectul asta, incerc doar sa iti zic ca vei mai avea multe surprize de genul asta si ca trebuie sa gasesti o metoda sa le depasesti cu zambetul pe buze, chiar daca e un zambet uneori trist, uneori nostalgit, uneori chiar amar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Ieri a fost situatia de asa natura ca a trebuit sa dau la zapada dimineata, seara si in pauza mea de pranz de mama cu copil dormind. Aoleu, ma dor bratele ingrozitor. Aseara imi venea sa plang de durere, dar noroc cu o aspirina. Asa ca fetelor care va doriti casa cu curte, aveti grija ce va doriti si pregatiti-va muschii din dotare, s-ar putea sa fie nevoie de ei .

Mergi la inceput