Buburuze- LMA buburuze de 9-16 februarie! (130)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

catalinaeu cred ca se poate amana lejer vaccinul. daca era bolnava il amanai oricum. nu cred ca are ceva daca in loc de 1 an il face la 1 an si 3 luni. presupun ca e in regula . de ce nu suni dr sa vezi ce zice?

andrinu doarme propriu-zis pe pernuta dar are in patut o pernuta mica sforatoare pe care o tine in bate jumatate de noapte. acuma, nu stiu sigur daca nu ajunge si accidental sa doarma cu capul pe ea ca nu o verific din 5 in 5 minute. stiam ca pana la un an trebuie neaparat suprafata plana. cred ca merge si cu perna de acum incolo, dar eu nu-i vad sensul.asa, i-am lasat-o la dispozitie. ca o tine in brate, ca sta cu fundul pe ea sau cu picioarele, e treaba ei. eu nu i-o pun sub cap.


despre noi: Maiei i-a trecut in mare parte, doar mai tuseste. in schimb eu, tati si parintii mei suntem praf...eu sunt singura care face sis febra dintre ei si ca sa se vada de unde mosteneste fii-mea febrele mari ...nu stiu sa fac decat de la 39 in sus si eu...restul lumii e mai soft, cu nas curgator si ceva tuse...

mai , daca o vedeati pe maia de dimineata...mi-a adus salopeta si ghetele si apoi s-a dus direct la usa de la intrare sa bata cu pumnii in ea. apoi a venit si ne- aluat de mana si pe mine si pe ta-su sa ne duca tot la usa numai ca de data asta tragea de clanta...cersea copilul afara din casa! rezultat: infofolit copilul si iesit 15 minute cu ea afara in fata blocului. radea cu toata gura cand s-a vazut in lift...si ce bucurie a fost afara...se invartea in cerc si nu stia incotro s-o apuce...si cand ne-am deplast spre scara da0i urlte , ca ea mai voia afara...offf...daca i-ar trece si tusea asta ne0am reintoarce la programul nostru de iesit zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Dorian - pui de mami BULINA_MICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Am multe de zis si n-am timp! Am de lucru si merge greu ca am capul varza. N-am dormit 4 nopti la rand, pt. ca bubu se scula la 2, 3 si ma urla pana dimineata.
I-am dat sirop de tuse, l-am luat in pat, l-am frecat cu gel pe gingii, l-am plimbat, l-am acoperit, l-am descoperit, i-am dat apa....intr-un final mi-a trecut prin cap sa incerc cu niste lapte. A baut amaratul fara suflare un bibe si a cazut lemn.
Dom'le e clar, tre' sa ma caut la cap, urla copilul de foame si io ii dau cu gel de dinti!
Mi s-a terminat laptele de noapte si i-am datde ala simplu. Ala simplu de dupa 1 an e cam apa chioara. Cel dinainte era foarte gros si fainos. Am vazut io ca bea ca disperatul dimineata, dar nu m-a dus capul ca nu e suficient sa-l tina noaptea. Mai ales ca bubu e in zodia foamei dupa virusul ala, isi mananca si mainile daca nu-i dau la timp.
Aseara i-am pus cereale in lapte si a dormit pana dimineata. Ori e coincidenta, ori io l-am flamanzit 3 nopti pe principiul ca-l dor dintii.
El n-a mai mancat noaptea de la 3 luni, imi iesise complet din obicei sa-i dau de mancare la orele alea. Dar in schimb tot timpul i-am pus cereale in lapte.
Bai, io vreau sa vorbeasca mai repede!!!!! Sa zica si el ce vrea.
Mai vroiam sa va zic de pedepse corporale. Io sunt contra. N-o sa va zic de umilinte, priviri intrebatoare, si alte d-astea, ca v-a spus Doloress. O sa va zic o singura chestie: omuletul n-are nici o vina! Daca se raneste, sparge, strica, etc. este numai vina noastra! Palmele alea trebuie date dupa ceafa proprie. Ca omuletul nu vrea decat sa exploreze si sa invete. Atat are el in cap si e foarte bine ca e asa. Noi suntem responsabili sa le asiguram un mediu in care sa se desfasoare in siguranta.
Deci faceti ca mine, luati buret la metru si tapetati pe unde e pericolul, blocati prizele, protejati colturile si ascundeti bine sticlaria. Nu-l poti proteja chiar complet dar macar chestiile evidente se pot rezolva. Nu e bine sa sariti cu "n-ai voie" la fiecare pas, ca nu e constructiv. Odata indepartat pericolul evident, o sa fiti si voi muuult mai relaxate.
Astea fiind zise declar ca am pacatuit de 2 ori cu un bobarnac. De fiecare data s-a intamplat cand mi-a dat peste mana sa-mi verse lingurita. Bobarnacul n-a fost tare, initial a dat sa rada, numai ca s-a uitat la fatza mea si cand a vazut ca nu e de gluma, s-a pus pe un vaiet....
In rest mai am prostul obicei sa zic " nu mai face aia, ca te bat". Total inutil, dar mi-e greu sa scot prostia asta din vocabular. Am speranta ca pana o sa inteleaga el ce zic io acolo, o sa renunt si la amenintari d-astea inutile.
Mai incolo, cand o sa si priceapa ce e bine/ rau, nu garantez ca n-o sa mai ia si cate o palma la fund, daca oi fi la capatul puterilor. Io-s cu gabivalceanu pe latura asta. Pacat ca n-am apucat sa-i zic cand o fost ce-o fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Anka am ras cu tine la inceput, si mie mi se mai intampla sa dau cu gel si apoi sa hapaie vreun iaurt. Mai, dar in a doau parte a mesajului, vreau s azic ca niciodata nu am fost mai super de acord cu tine, mare drepatte ai, de acum iti zic "Doamna Anka-mAria, jos palaria!" ...mi-ai reamintit ca o luasem pe o panta proasta cu "nu e voie"-ul asta. Hai, Doamne ajuta sa fie nopti ;lungi si bine dormite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Asta cu nu e voie, ma cert toata ziua cu taica-su pe tema asta, el e cu nu e voie, eu nu prea le zic niciodata. Eu sunt mama aia denaturata care am pus copilului cutitul in mana, pe la 2 ani si ceva. La un moment dat s-a si taiat, a invatat, a fost mai atent data viitoare. Eu la chestii din astea am niste conceptii mai transante. Si foarfecul i l-am dat destul de devreme, nu s-a taiat niciodata in el. Si Kevin defileaza cu foarfeca in mana. Va zic eu ca de cele mai multe ori nu se intampla mai nimic. Cu sticla am o problema, dar norocul nostru ca nu avem mai nimic de sticla.
Ideea e ca in general copii coopereaza, cu cat sari pe ei cu Nu e voie ca te lovesti, te tai, te spanzuri, cu atat o sa va valideze si o sa se taie, o sa se loveasca si o sa se spanzure. De obicei sunt maestri in a veni in intampinarea profetiilor noastre. Va vad relaxati si linistiti - asa o sa se comporte si ei fata de obiectul respectiv, relaxat si linistit. Bine, acum la un an nu ii dau Kevinului cutitul, dar cand o sa fie motric bine dezvoltat si o sa fie in stare sa il tina in mana daca o sa vrea sa taie salata, cum a vrut Patrick, am sa-l las.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Lori, avusasi gura aurita, fuse o noapte ca-n basme. S-a potolit bubu, in schimb ma dispera barbatu' ca a ramas pe alt fus orar si se scoala noaptea de nebun.
Azi-noapte s-a dus sa puna o masina de vase si cand a venit in pat a tinut neaparat sa-mi spuna ce isprava a facut. Of course, dupa aia am ramas si io cu ochii pe pereti, ca doar bubu pe nevrotica de mine o mosteneste .
Astea fiind zise numar zilele pana la vacanta, noi avem liber de vineri pana marti. Ne-am luat bilete la un Center Parcs, un fel de sat de vacanta. Nu stiu cum este, e prima oara cand ma duc. Io nu vreau decat sa dorm, timp in care sper brotacu' si ta-su' sa se balacareasca in piscina si sa faca plimbari luuungi.
Ah, mai vreau sa si citesc, dar numai dupa ce dorm destul, deci slabe sanse. Sper sa fie cald, ca am emotii cu accomodation-ul olandez la capitolul asta. Apropo, la noi temp. pozitive si ploaie.
Cand ma uit ce e la voi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

ptiu, drace, ca uitai:
Happy Valentine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

neata fetele !!!!
avem sarbatoriti ...





La Multi Ani Medeea !!!!!




sa fi sanatoasa , frumoasa , sa ai noroc si drum usor in viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

neata!!!!
la multi ani Medeea!!!
la multi ani tuturor de valentine's day!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Neatza

Anka, eu am observat ca daca nu sar cu "nu ai voie" si il las sa exploreze, dupa ce s-a lamurit care e treaba nu mai da pe acolo. A ramas in continuare "nu ai voie" ghiveciul de flori (are fix pe unul anume), sub masina de cusut (ca are picioare de fier) si calculatorul. De cate ori scapa, acolo fuge. Gasesc 15 ferestre deschise la calculator, taste lipsa, pamant pe jos... Si cand imi iau "mutra fioroasa" si il amenint ca "ii trag o mama de bataie", rade de nu mai poate...



"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"
"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."

Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput